O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Čauvec, mám velkej problém s wine, program chodí v pohodě ale když má zobrazit text, tak ho sicele zobrazí ale je jakoby překrytý jiným písmem, takže se to nedá vůbec přečíst. Máte s tím někdo zkušenost? Tady je link na obrázek http://img0.imgup.eu/Snimek_obrazovky.jpg
A jak to mám jinak zjistit když je celý Wine nečitelný? je na to příkaz do terminálu?
Tuším že jste to instaloval z repositářů, takže se mrkněte např. do Synapticu (Synaptics->akce->najít).
Na Ubuntu (jako všech Debian-based distrech) by měl taky fungovat příkaz "apt-cache show wine"
Jak nad tím tak přemýšlím, napadá mě otázka zda vám to wine dělá od začátku? Je možné, že některý z těch programů které jste naistaloval vám možná změnil nějaké konfigurace fontů v registrech. Zkuste na to jít jinak. Přejmenujte váši složku ~/.wine na třeba ~/.wineBack a spusťe winecfg. Je to v pořádku? Pak by mělo stačit projít registry (~/.wine/*.reg) nové složky, hledat sekce "FONT" a zkusit je podle toho opravit v té původní...
ee není to v pořádku. Složku ./wine jsem sem přejmenoval na ./wineBack jak si psal ale po spuštění cfg se složka zase přejmenovala na ./wine a obsah cfg se stejně nečitelný jako předtím. Když jsem tu složku chtěl zase přejmenovat na ./wineBack tak mi naskočila informační zpráva že složka se již tak menuje ikdyž je pojmenovaná ./wine. Takže ten text pořád nefunguje tak, jak má.
To je dost zvláštní. Wine by nemělo přejmenovávat složky. Standardně se chová tak, že pokud nenalezne složku .wine tak ji vytvoří. To bude spíš v nastavení distribuce. Něco podobnýho mi svýho času dělala i Mandriva, ale šlo to vypnout. Zkuste prozkoumat nastavení Vaší distribuce (netuším jak je to v Ubuntu, ale nějaká záložka jako "Zabezpečení", nebo něco podobného). Možná bude mnohem jednodušší skusit původní složku .wine někam schovat, přesunout. Já mám pro takový případy složku ~/tmp. Pokud ji nemáte tak ji normálně můžete vytvořit příkazem mkdir ~/tmp a příkazem mv ~/.wine ~/tmp ji tam přsunete. Potom příkazem "find ~/ -name ".wine*" zkontrolujete, zda nemáte v domovském adresři ještě nějaké wine složky. případně je taky přesuňte. Potom by jste měl mít čisto a zkusit znovu zadat winecfg. Teď by měl vytvořit novou čistou složku .wine s defaultním nastavením.
Napadá mě, že by jste ještě před tím mohl zkontrolovat klíče "System\CurrentControlSet\Hardware Profiles\Current\Software\Fonts" v ~/.wine/system.reg. Moje hodnoty jsou následovné (než budete cokoliv měnit, klíče si někam zkopírujte, pro případný návrat. Ta čísla za hranatými závorkami ignorujte. Nemusí být ani stejná ):
[System\\CurrentControlSet\\Hardware Profiles\\Current\\Software\\Fonts] 1229263554
"FIXEDFON.FON"="vgafixe.fon"
"FONTS.FON"="vgasyse.fon"
"LogPixels"=dword:00000060
"OEMFONT.FON"="vga852.fon"
Vůbec to nepomohlo, můj klíč je :
[System\\CurrentControlSet\\Hardware Profiles\\Current\\Software\\Fonts] 1234384571
"FIXEDFON.FON"="vgafixe.fon"
"FONTS.FON"="vgasyse.fon"
"LogPixels"=dword:00000060
"OEMFONT.FON"="vga852.fon"
nemáte ještě někdo nějkaý nápad, p řece to není notmální aby to dalo tohle.
Podle mě spíš Braboukovi nedošlo, že spuštěním winecfg se vytvoří .wine znova.To je dost zvláštní. Wine by nemělo přejmenovávat složky.
Ted jsem zjistil, že se mi tan text špatně zobrazuje v celých open officech. Takže bude chyba nkde jinde.
To mi hodně připomíná (ale nemusí to být ono) toto: www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/252141 Zkuste to omrknout....
Ne ne vůbec to nepomáhá.
Tiskni
Sdílej: