Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Na jake skole se pise bakalarska prace to tohle tema?
Aspon za meho studia na VS platilo, ze pokud nekdo neco nevi, tak by mel alespon
vedet kde nebo jak si to najit....
nejde o to, ze bych si nedokazal zadat do googlu tohle tema... ale o tom, ze potrebuju na to i nejakou knizni literaturu a primo tohle tema moc po hromade v zadne neni... proto ten dotaz...
jinak ta skola je ČZU...
Abych pravdu řekl, původně jsem si neuvědomil, co vlastně bakalářka znamená, myslel jsem (podle zadání), že jde o seminárku. Ale jak už napsal Kozzi, každý máme jiný záliby. To zase já, jakožto letošní maturant, bych takovou práci asi nezvládl levou zadní, ale také mi to přišlo snadné.
To by me docela zajimalo podle ceho posuzujes obtiznost te prace, kdyz znas pouze nazev Pokud by bylo soucasti zadani napr. navrhnout a implementovat vlastni balickovaci system s urcitymi vlastnostmi (treba pro pouziti v distribuovanem prostredi), coz bych u BP/MP prace z hlediska obtiznosti predpokladal, tak mi to neprijde zrovna uplne easy
Neuvěřitelné co se dá nazvat bakalářskou prací! Je mi z tebe na blití . . .
Možná by bylo dobré se nejdříve zamyslet, než padají hrubá slova. Téma instalace aplikací v linuxu je velice široké a lze tam najít spoustu pěkných špeků. Dovedu si docela dobře představit i diplomku na vhodné podtéma na IT katedře - univezální instalační balíčky, nějaké zlepšení práce se závislostmi, distribuce binárních modulů (ala DKMS), atd.
Urcite by clovek mel psat o necem , o cem vi ze plne chape a umi problematiku rozebrat . Misto linuxu bych se spis zameril jen na cast . Vzdyt moznosti je dost treba IPTABLES a bezpecnost , by byla pekna bakalarska prace .
Urcite by clovek mel psat o necem , o cem vi ze plne chape a umi problematiku rozebrat .Ale no tak, tomu snáď sám neveríš! Všetky semestrálne, bakalárske, diplomové či doktorandské práce sa robia nie pre to, že daný človek je expertom v danej oblasti, ale preto, aby sa ním stal.
Misto linuxu bych se spis zameril jen na cast . Vzdyt moznosti je dost treba IPTABLES a bezpecnost , by byla pekna bakalarska prace .Otázka neznie "Prečo písať bakalársku prácu o [sub]systéme X?" ale otázka znie "Prečo nepísať bakalársku prácu o špecifikách inštalácie softwéru v Linuxe?"
Provokovat jsem neprisel, tedy alespon to nebylo primarnim cilem
Na prispevek mne upozornil kolega se kterym vedeme diskuzi na tema upadek (vysokeho) skolstvi.
Toto je, dle meho nazoru, dost vyrazny priklad tohoto upadku.
tady resite ze nekdo z vas neumi ani pouzit google a ctrl+c/ctrl+v pro zkompilovani 'bakalarske prace' a ja jsem dement, lol
Zkus popsat jak udelat ze zdrojoveho balicku RPM ci DEB, jak udelat vlastni repozitar, cislovani verzi, jak nainstalovat 32-bit sw na 64-bit pocitac(napr Stepmania), zavislosti atd :)
Doufam ze jsem pomohl
Mozna by nebylo od veci zverejnit alespon cast zadani a ne jen nazev prace. Z par slov muze clovek tezko soudit o cem ma prace pojednavat (tema je velice siroke) a tudiz je obtizne te nekam nasmerovat
Tiskni
Sdílej: