Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Zdravím Vás, jelikož se chystám měnit systém souboru na serveru, potřebuji zálohovat všechna data, které mám na /var a /home.
Zeptal bych se odborníků na následující. Co je pro mě nejlepší, pokud mám Debian 4, dva stroje připojené do internetu na páteři, z jednoho serveru bych potřeboval poslat data na druhý, kde je více místa a pak se stejnými oprávněními a atributy data vrátit zpět na server ze kterého jsem zálohu dělal.
Velice děkuji i za případný návod.
Používáš ACL, nebo standardní unixová práva? Pokud ne, pak doporučuji obyčejný tar s gz kompresí, aby se odlehčilo lince, posílat přes ssh.
Popis např. http://www.cyberciti.biz/faq/howto-use-tar-command-through-network-over-ssh-session/
Používám standardní unixová práva, jde mi hlavně o chmod a chown ... Ať nemusím všechny adresáře zase zvlášť nastavovat a přidávat jejich vlastníky apod.
Tar si pamatuje práva, při rozbalování pod rootem je opět nastaví do původního stavu.
Paráda, existuje nějaký způsob kde bych viděl příklad využití TARu přes SSH? Abych to mohl sypat přímo z konzole? Díky
tar
a netcat
.
Určitě to má nejvyšší výkon, jen bych aspoň ten otevřený port s poslouchajícím netcatem ochránil firewallem na konkrétní IP adresu. Přeci jenom je to volně do internetu. Proto jsem navrhnul ssh.
rsync -a -e ssh --progress --stats /home/ root@remote.server.sk:/backup/home/
Pri opakovanom zalohovani pridat pripadne aj --delete. Pripadne ako backup riesenie pouzit dirvish.
Tiskni Sdílej: