Ve spolupráci společností OpenAI a Work Louder byla představena (𝕏) hardwarová klávesnice Codex Micro pro práci s AI agenty. Cena klávesnice je 230 dolarů.
Byl vydán Mozilla Firefox 153.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 153 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
V linux-cve-announce bylo oznámeno 433 zranitelností za jediný den (19. července).
Byla vydána nová verze 5.44 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 71 vývojářů. Změněno bylo přibližně 270 tisíc řádků v 1 300 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Na 23. září 2026 je do bratislavské Nové Cvernovky naplánovaná jednodenní konference #nobullshit.camp pro tech leadery, DevOps a platform inženýry. Mají tu zaznít upřímné příběhy z praxe o tom, co v produkčních systémech reálně fungovalo, co se pokazilo a co si z toho lidé odnesli. Témata pokrývají tři oblasti – DevOps a platformy (Kubernetes, cloud, provoz systémů), firemní kulturu a leadership. Program běží ve dvou formátech: hlavní
… více »Byla vydána nová verze 1.58 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Josephine Pfeiffer. Vypíchnout lze možnost nmtui zobrazit nastavení Wi-Fi jako QR kód nebo podporu CLAT (464XLAT) a tunelů GENEVE (Generic Network Virtualization Encapsulation).
Zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení ve školách, jehož uzákonění navrhli jako poslanci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO), dnes podle očekávání vláda podpořila. Novinářům to oznámil Babiš, podle Plagy byla podpora kabinetu jednomyslná. Účinnost předkladatelé navrhují od 1. září 2027. Podle opoziční ODS je plošný zákaz líbivé populistické opatření namířené proti digitální gramotnosti dětí.
Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na zranitelnost ve WordPress Core: CVE-2026-63030 s přezdívkou wp2shell. Zranitelnost typu vzdálené spuštění kódu (RCE) bez nutnosti autentizace umožňuje útočníkovi spouštět libovolný kód prostřednictvím endpointu WordPress REST API Batch. Ke zneužití není vyžadován platný uživatelský účet ani interakce uživatele. Úspěšné zneužití může vést ke kompletnímu kompromitování webové stránky a souvisejících dat. Zranitelnost postihuje verze WordPress 6.9.0 až 6.9.4 a 7.0.0 až 7.0.1.
Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.
Ruffle, tj. open source emulátor Flash Playeru napsaný v Rustu, byl vydán ve verzi 0.4.0. Ke stažení je také na Flathubu. Přímo ve webovém prohlížeči lze vyzkoušet online dema nebo vlastní swf soubory.
Zdravicko, jak zjistim volne misto na dvd-ram? df -h mi ukaze jen pevne disky. Dekuju.
jeste doplnim, ze jsem si zalohoval nejake veci na DVD-RAM, do nedavna vsechno v pohode. Ted mi to pise, ze neni volne misto. Data z DVD-RAM jsem smazal a snazim se tam nakopirovat adresar, ktery ma 661M - a ono me to pise, ze DVD-RAM je plny
co s tim?
df -h /mnt/dvdram kde /mnt/dvdram je místo připojení DVD-RAM.
To jsem blazen? Podivejte se, co mi to dela:
df -h /media/dvd-ram0
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/md0 259M 258M 0 100% /
a /etc/fstab :
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
/dev/md0 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
/dev/md8 /home ext3 rw,acl,usrquota 0 2
/dev/md7 /tmp ext3 rw 0 2
/dev/md4 /usr ext3 defaults 0 2
/dev/md5 /var ext3 defaults 0 2
/dev/md6 none swap sw,pri=1 0 0
/dev/hdc /media/dvd0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/hdc /media/dvd-ram0 auto auto,rw 0 0 0
To je nejaka blbost, ne?
Každej file systém potřebuje občas údržbu, co zkusit spustit nějakej fsck?
to jsem poustel vcera vecer pri restartu... a nepomohlo.. ted ale koukam, ze zrejme vubec system nevi o hdc (dvd-ram) ... ale nechapu, proc to teda mountuje disk, ktery nevidi a zamenuje ho za jiny...
Muze to byt tim, ze /dev/hdc z nejakeho neznameho duvodu neexistuje a /media/dvd-ram0 je na / ?
Co takhle od začátku ... když neni dvd-ram připojené, jak vypadá výpis mount -l, po namountování dvd-ram co to napíše do dmesg a jak pak vypadá výpis mount -l?
/media/dvd-ram0 neni nic namountovano. A tedy ze to dvd ram _neni_ vubec nikam pripojene - pak se da i pochopit, proc se vam neukazeje ve vypisu z df -h a proc dochazi misto pri kopirovani
Zkuste co vypise mountpoint /media/dvd-ram0. Ehm, jenom je mi divne, ze byste nezaregistroval, ze vam na / dochazi misto.
Ahaaa, to by vlastně šlo, nenamountoval dvd-ram a kopíruje do toho adresáře a místo dochází ... to je jedno vysvětlení ... zda správné?
ano, spravne to je (pokud to myslite tak, jak jsem psal vejs)... Nemam pristup k serveru, ale kolega co byl na telefonu rikal, ze DVD vubec neblika.. takze je moznost, ze mechanika odesla... ale samozrejme to zjistim, az budu u toho pc...
Tiskni
Sdílej: