Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Cau borci, heledte mam problem, nejsem schopnej nainstalovat ovladace grafiky na starou sunku nvidia geforce 2 ti.. zkousel sem stahnout ovladace od nvidie, kterej se ma spoustet z konzole. Tedy shodil jsem xserver (... gdm stop) a spoustil ten spoustak prikazem sudo sh Nvidia-blablabla , instalator se spustil, ale nejdriv mi rek No precompiled kernel interface, pak se to pokusil stahnout, coz se mu nepovedlo, tak se ho pokusil zbuildit, tam sem mel nakej progress bar kterej dobeh do stovky, nacez mi napsal Failed to load nvidia kernel module, nebo neco v tom smyslu a s tim sem zkoncil a nenasel sem ve forech nic z cehoz bych byl moudrej. DVak sem zkousel stahnout balickovej ovladac. Stahnul sem tedy nvidia-glx-71 , nainstaloval se mi nvidia-kernel-common a nvidia-kernel-source. A zas to udelalo hovno :) Ted kdyz spustim ubuntu tak mi to vyhodi hlasku Failed to load nvidia module ¨mode¨ a ¨type1¨. Mate nekdo naky napady? Muzu ject jenom na nizky rozliseni a celkove to vypada blbe.. Vdek predem
Děkuji za brzkou reakci a mám pro Vás tři odpovědi:
1) Snažím se vyzkoušet jakýkoliv způsob který povede k cíli. Když jednodušší nefungují, zkouším složitější. Kdyby mi Ubuntu nabídlo drivery hned po detekci hardwaru tak je snad jasné že bych sem tento dotaz nepsal.
2) Jak píšu, do repozitářu jsem se samozřejmě podíval. Ovšem ne prvně, prvně jsem se podíval na stránku výrobce, jestli nenabízí ovladač. Za tuto skutečnost se tedy hluboce stydím a napříště se vždy nejprve kouknu do repozitářů a pak teprv na web výrobce.
3) Slogan když to jde složitě proč to dělat jednoduše se mi líbí, tedy ho mám rád, ale snažím se jím neřídit.
Dále prosím někoho kdo s touto kartou případně zkušenosti má, nebo měl stejný problém o pomoc a ne o plky od egoistického trouby. Děkuji
Bez nějaké (podrobné) chybové hlášky se nehneme.
Jinak instaluješ správnou verzi ovladačů ?
Podle nvidie podpora GF 2 TI je v ovladačích 71.86.xx a pochybuji že grafika bude podporována v nových ovladačích a ty staré budou potřebovat i staré X s novými asi nepojedou. (A pochybuji že ty staré bude někdo předělávat)
Takže asi koupit nějakou novější grafiku.
The 71.86.xx driver supports the following set of GPUs: NVIDIA GPU Products: RIVA TNT 0x0020 RIVA TNT2/TNT2 Pro 0x0028 RIVA TNT2 Ultra 0x0029 Vanta/Vanta LT 0x002C RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro 0x002D Aladdin TNT2 0x00A0 GeForce 256 0x0100 GeForce DDR 0x0101 Quadro 0x0103 GeForce2 GTS/GeForce2 Pro 0x0150 GeForce2 Ti 0x0151 GeForce2 Ultra 0x0152 Quadro2 Pro 0x0153
Jinak viz: Supported Products List
V ubuntu jsou drivery pro starší nvidie nvidia-legacy. Ale takovou "šunkografiku" byl provozoval s ovladači nv a otevřeným glx.
Díky za rady, pravděpodobně to je způsobené těmi starými X. Každopádně vyřešil jsem to jinak, vyškubnul sem nVidii a připojil to přes nějakou integrovanou grafárnu a na tu to šlape v pohodě. Čímž se problém s nVidií asi vlastně neřeší, ale pro mé účely bohatě dostačuje integrovaná grafárna :) Ještě pro detaily - instaloval jsem driver 71.86.xx a ten byl zařazený jako legacy..
Tiskni
Sdílej: