Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mám dvě oddělené LAN (A,B) za NATem kdesi na Internetu, obě jsou připojeny přes ADSL modem & router Asus_WL600g (klasické řešení) s jednou veřejnou IP adresou a lokálním rozsahem 192.168.0.0/24.
Co všechno je nutné na routerech povolit abych dokázal vytvořit šifrované spojení (tunel) mezi sítěmi A a B ?
Díky za radu, Petr
a) kazdopadne zmenit u jedne site ip rozsah
b) precist si manual k te krabicce od Asusu (pokud vubec pruchod vpn podporuje)
c) upresnit, co myslite tim vpn. Nebo koncovymi body budou ty certovy krabicky?
BTW Jinak to, co tam mate, neni klasicke reseni, ale levne quick&dirty reseni.
No šlo mi o spojení obou sítí (A, B), aby byly jakoby na jednom segmentu - tzn. na jednom rozsahu lokálních IP adres. Takže jdu nastudovat možnosti těch routerů ..
Ještě mě napadá, jestli je možné místo nastavení komplet VPN sítě nějak se ze sítě A skrz dvoje NATování nalogovat přes SSH na jeden konkrétní PC v síti B, a to bez konfigurace routeru ? (s výjimkou zprůchodněním portů).
Tak to jste chtel L2 bridge. Jde to, ale moc velky smysl to nedava, ba primo naopak. Rozhodne jsem nikdy nic takoveho nedelal a delat nebudu:) To s tim SSH je normalne schudne, pokud krabicka od Asusu je alespon prumerne vybavena (a pokud cilovy stroj nebude menit svou ip adresu)
Tiskni
Sdílej: