Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Pratele, potreboval bych poradit s nefunkcnim mikrofonem na mych sluchatkach ve skype. Mikrofon je funnkcni ve win a slysim ho ve svych sluchatkach, druha strana ve skypu ale nic neslysi. testovaci hovor taky nic nenahraje. Mam Ubuntu 8.10 a MB Gigabyte MA78GM-S2H zkousel jsem nasledujici moznosti:
1) Ovladani hlasitosti - levy klik - maximum, pravy klik - nastaveni prehravani vse na max. U prepinace mam zatrzene "headphone".
2) System-volby-zvuk -audiokonference - zaznam zvuku: vyzkousel jsem vsechny moznosti roletky. Zkousel jsem i ostatni roletky, opet ruzne moznosti. mam nastavene ALSA.
3) Ve skypu (ver. 2.00.72) jsem nastavil: options-soundevice - HDA ATI SB (bez toho hovory ve skype vubec nesly) - vyzkousel jsem vsechny moznosti.
4) Aplikace-Zvuk a video-zaznamnik zvuku: mikrofon se neobjevuje v roletce "zaznamenavat ze vstupu" (nevidi ho?).
5) Zkousel jsem i alsamixer - vse na max. opet bezuspesne.
diky za namety.
[Tab]
, dostanete se na záložku nastavení zachytávání zvuku. Zde kromě hodnot, také vyberete, které zařízení se bude používat pomoci stisku mezerníku na vybrané položce.
Jednoduchým pokusem je spustit nechat arecord
zaznamenávat vstup, zatímco si hrajete s jednotlivými položkami. Když je projdete, přehrajete si vzniklý soubor a zjistíte, jestli a v kterém okamžiku jste nastavil vstup tak, že jste nahrál zvuk zachycený mikrofonem.
A arecord pouštět na standardní výstup. Při zapnutí mikrofonu se rozsypaný čaj začne měnit a obvykle se tím pozná, že jsi zvolil správnou kombinaci čudlíků.
alsamixer -V capture
" a kdyžtak zesílit ten sloupec Capture (ale tímhle si nejsem jistý, jestli to s tím mikrofonem souvisí).
Mám NB MSI a hooooodně dlouho mi "nefungoval" vstup pro mikrofon. Pak jsem zjistil, že když dám "Mic Boos" na maximum, tak to tak přeřve vstup do A/D převodníku, že výsledkem je ticho.
Tiskni
Sdílej: