Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Potreboval by som spravit raid10 - vela navodov je po internete na raid ale nikde spomenuty raid 10. Rozhodol som sa pre sof. raid pod OpenSuse 11 a mam na to 6x 500GB sata HDD. 4raid jeden spare 1 system. Skusal som to cez MDADM ale tam som akosi zastal na mrtvom bode, nemate niekto nejake skusenosti - staci nakopnutie ;)
Ahoj zkus to takhle mdadm --create /dev/md0 --level=10 --raid-devices=4 /dev/sda1 /dev/sdb1 /dev/sdc1 /dev/sdd1 samozrejme /dev/sda* musis zmenit podle svoji konfigurace a pripadne pridat spare disk.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/56/RAID_10.png/180px-RAID_10.png
Takze si nejdrive vytvorim dva rady 1 a spojim je raid 0:
mdadm -v --create /dev/md0 --level=raid1 --raid-devices=2 /dev/hda1 /dev/hdb1
mdadm -v --create /dev/md1 --level=raid1 --raid-devices=2 /dev/hdc1 /dev/hdd1
mdadm -v --create /dev/md3 -level=raid0 --raid-devices=2 /dev/md0 /dev/md1
Jeste bude potreba upravit boot a je to hotove.
NN
Novější jádra umí raid10 rovnou, bez potřeby dvou oddělených raidů. Funguje to výborně, používáme pro 4x750GB.
Použil som návod od Linuxika (veľmi pekne ďakujem :) ) a všetko vyzerá OK akurát že mi vypisuje, že to pole bude pobyt niečo okolo 55 dni. To asi nebude v poriadku.V linuxe v podstate začínam a zdá sa mi že nejaký proces to dosť brzdi a všade čítam, stopnúť všetky procesy. Ako si to skontrolovať poprípade stopnúť ?
No 55 dni je opravdu docel dost
. Posli aslepon vypis cat /proc/mdstat a taky nejake info o tom jak mas zapojene disky by nevadilo.
Disky mam zapojene SATA 1-5 raid SATA 7,8 system,DVD
Je to koli tomu ze na doske sa da spravit SATA 1-6 jeden raid a 7,8 druhy raid (ak by daco aby som nemusl kable prehadzovat)
Personalities : [raid10]
md0 : active raid10 sdf1[4](S) sde1[3] sdd1[2] sdc1[1] sdb1[0]
976767872 blocks 64K chunks 2 near-copies [4/4] [UUUU]
[=>...................] resync = 6.0% (58654400/976767872) finish=15993.4min speed=954K/sec
unused devices: <none>
Pokud se současně s polem pracuje, hlavně zápisy (úvodní plnění daty?), pak je toto číslo reálné. Dobré je zvýšit minimální rychlost (např. v /etc/sysctl.conf dev.raid.speed_limit_min=100000), ale při zátěži dá synchronizaci stejně malou prioritu. Bez zátěže se nám raid10 synchronizuje cca 180MB/s na discích Samsung 750GB.
Zkontrolujte rychlosti jednotlivych disku pres hdparm (prepinace t a T). To by mohlo napovedet vice.
Som to pozrel - v raide su b-f a e ide iba 680kB/sec ostatne idu na 100MB/sec - boli to prazde a nezapisuje sa na ne nic. Je zaujimave ze jeden ide tak pomly (moze to mat suvis s spare ?). Su to Segate 500
Měl jsem disk v poli, který jel max. 3MB. Po výměně za jiný (a reklamaci vadného) bylo vše OK. Žádné chyby neházel, jen jel pomalu.
jednou jsem mel podobny problem, kdyz ovladac neumel na disku DMA, a tak jel pres PIO (a enorme zatezoval procesor).
:( este by som potreboval radu, po dokonceni pola my mdstat vypisuje nasledovne :
Personalities : [raid10]
md0 : active raid10 sdf1[0] sde1[4](F) sdd1[2] sdc1[1] sdb1[5](F)
976767872 blocks 64K chunks 2 near-copies [4/3] [UUU_]
unused devices: <none>
nieco my hovory ze by tam mali byt 4xU a co znamenaju tie F pri dvoch diskoch ?
Máš 5 disků, ale v poli jsou jen tři aktivní. Pole jede v degradovaném režimu. Zkus jeden z faulty disků (F) z pole odstranit a následně přidat (mdadm --remove /dev/md0 /dev/sdb1; mdadm --add /dev/md0 /dev/sdb1)
Tiskni
Sdílej: