Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zkusil jsem si nainstalovat na dual boot místo Mandrivy Debian 5,0 por AMD 64. Instalace proběhla v pořádku a při výběru v Grubu najíždí systém v pořádku. Jakmile se dokončí zavádění, obrazovka zhasne a nic se neděje. Čím by to mohlo být ?
Co tak zkusit "vypreparovat" log ... pokud je odkud. A nebo nabootovat pouze do command lajny a z tama se podivat co ze je spatne. Pokud se do ni teda podari najet.
Ani kurzor nebliká. Prostě to zhasne a nic nefunguje. Zkoušel jsem to instalovat v grafickém i v obyčejném rozhraní. Je to pořád stejné. Jenom jsem si říkal, jestli bych neměl mít vlastní oddíl pro složku /boot
partition pro boot nutna neni.Zkus pri bootu dat v grubu pri vyberu kernelu "e" (edit) a k parametrum jadra pripsat "single", odentrovat a zmacknout "b" (boot). melo by ti to nabootovat do single user modu a chtit heslo roota. potom zmen v /etc/X11/xorg.conf v sekci "Device" driver na vesa. to by mohlo pomoc.
Do příkazového řádku v single-módu se dostanu, ale když se chci podívat na /etc/X11/xorg.conf ,tak to napíše, že uvedený soubor neexistuje.
Xorg -configure
, možná by to stálo za zkoušku. Vytvoří se tím soutor /root/xorg.conf, který lze následně použít třeba pro test X serveru (Xorg -config /root/xorg.conf
). Když naběhne ošklivá kostičková plocha tak je to ok. Shodit lze ctrl+alt+backspace.
Takže jsem si stáhl 64 bitovou verzi Mandrivy, nainstaloval a dělá to taky. Předtím jsem tam měl nainstalovanou Mandrivu 2007,1 pro i586 a ta na AMD64 šlapala sice bez zvuku, ale vše ostatní šlo.
Můžete upřesnit? Vidíte počítač bootovat a skončí to v černé obrazovce? Lze přepínat mezi textovými konzolemi? Tedt co udělá ctrl+alt+F1 a co vidíte po (ctrl+)alt+F12, případně co hlásí logy?
Počítač bootuje a po nabootování usne. U Mandrivy mi to akorát ohlásilo, že to automaticky nainstaluje softwarový kodek. Zřejmě nějaká chyba v ovladači pro GeForce 6100, ale i tak to vše usne a neděje se nic.
Moc nám to neusnadňujete ... v /etc/inittab jaký máte defaultní runlevel? Stejně tak obvykle se vypínají všechny služby, aby se odhalil zdroj potíží, pokud je chování tak tajuplné. Při ručním startu služeb pak máte možnost více zkoumat systém.
Tiskni
Sdílej: