Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Dobrý den, ač jsem byl spíš windowsák, udělal jsem si server, na kterém mi běží Ubuntu 8.04, jen v textové verzi. Server je ve skříni, takže k němu přistupuju jen pomocí ssh.
Provozuju na něm sambu, dhcp, atd, ale rád bych zprovoznil nějaký dc++ klient, který by mohl běžet samostatně (i při uzavření ssh okna na jiném stroji) a nepřetžitě - takže potřebuju jen vzdálené konzolové ovládání. Linux DC++ je pro mne proto nepoužitelný, valknut je zřejmě jako projekt zastavený, nic lepšího jsem nenašel.
Ocením odkaz na nějaký vhodný program či pár Vašich postřehů, jak tu udělat. Díky.
linuxdcpp
pripoj se pres ssh s parametrem -X a pust linuxdcpp - frci to pekne i na pomalem stroji
ciste konzolovy klient bez akejkolvek potreby instalovat X-ka je microdc resp. novsi microdc2(hoci aj tam sa uz cca 3 roky nic nedeje). v balickoch ho ubuntu nema, treba ho skompilovat - pekny navod je na ubuntuforums. ja osobne som s tymto klientom veelmi spokojny, len mi vadi ze sa neda vyuzit pri skriptovani - je to ciste interaktovny klient
Děkuju za postřehy, šlo by je trošku rozvést?
- co je to "pustit ve screenu"? K serveru se připojuju pouze z mašiny s WinXP pomocí Putty
- linuxdcc je jen X-kový, ne? A já mám na serveru jen textové rozhraní
pustit ve screenu znamena, ze i po odpojeni pojede program dal - nespadne.
po opetovnem pripojeni(i z jineho pc, jine IP) jej muzes nahodit. pr:
- screen "program"
- odpojeni
- pripojeni
- screen -R
linuxdcpp je xkovy, k tomu abys jej pustil ale nepotrebuje mit xka na serveru nainstalovane. - pouzijes X11 transport
prihlasis se s parametrem ssh -X, potom se program pusti jakoby u tebe na pc - v grafice ;)
vyzkousej
Doplním.
Tiskni
Sdílej: