Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
prosim vas,jak v ubuntu naplanuju kontrolu vsech diskovych oddilu (vcetne ntfs) po restartu systemu?
zkousim tim vyresit muj problem. mam ubuntu a mountlej disk ntfs, pak mam sambu (na serveru v lokalni siti) a mountlej adresar jako disk audio. a ted v tom ubuntu chci ze samby kopcit na ten ntfs disk audio adresar. je to asi 15gb.. zkopiruje se mi treba 3 a pak se cely ubuntu sekne, nebo vsechno zmizi a mam jen plochu ... proste nemuzu vubec ty fotky ze serveru vsechny vykopirovat.. tak jsem chtel pustit kontrolu disku po startu pc.
diky za rady, vezmu to postupne..
v logach jsem nic nenasel,mam tam toho tolik,ze se v tom uz vubec nevyznam na tom klientovy, kde (a na kterej) soubory kopiruju,mam koukat do logu messages? A na serveru jsem v logu samby nasel,ze bylo preruseno spojeni s cilovym bidem..ale nevim proc. pc je jinak stabilni. v nazvech jsou mezery (nejaky soubory se ale zkopirujou,tak v tom problem asi nebude). na jinym pc jsem ze serveru jeste kopirovat nezkousel,nemam ted tu moznost..snad vecer..
Nasel jsem chybu na serveru v logu samby:
[2009/02/28 17:49:20, 0] lib/util_sock.c:read_socket_with_timeout(939)
[2009/02/28 17:49:20, 0] lib/util_sock.c:get_peer_addr_internal(1676)
getpeername failed. Error was Transport endpoint is not connected
read_socket_with_timeout: client 0.0.0.0 read error = Connection timed out.
Jak zjistim, proc se mi to odpojuje? Dela to kdyz kopiruju na tom samem klientskem PC jak do Windows, tak do Linuxu..
touch /forcefsck
NN
Tiskni
Sdílej: