Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Čau, nainstalovat jsem si archlinux. Do té doby jsem používal ubuntu. No ale mam problém s velikosti pisma ve firefoxu. Většina stránek se zobrazuje v pohodě, stejně jako v ubuntu. Ale některé se zobrazí s mnohem větším tučným fontem. Dávám sem screeny k porovnání:
http://www.slovnik.cz :
Ubuntu: http://img338.imageshack.us/img338/9830/slovnikubuntu.jpg
Archlinux: http://img100.imageshack.us/img100/810/slovnikarch.jpg
http://www.linuxquestions.org/ :
Ubuntu: http://img518.imageshack.us/img518/928/linuxquestionsubuntu.jpg
Archlinux: http://img89.imageshack.us/img89/1606/linuxquestionsarch.jpg
Nevíte co s tím, nastavení firefoxu mám stejne jak v ubuntu tak v archu. Nechybí mi nějaké fonty?
Dík Uiii
Jasně, že to neni timhle. Prostě takhle to naběhne, aniž bych nějak zasahovat do nastavení. Ja to nechápu, páč drtivá většina stránkej je v pohodě, ale nekteré prostě ne. Ještě třeba http://www.boost.org/ se taky zobrazi větší s tučnější. Určitě to nějak musí jít spravit, když to jede v ubuntu tak to musí jet i v archu. BWT: stejnej problém jsem kdysi když jsem zkoušel gentoo.
su
pacman -S ttf-liberation
Je to divný. Zkusil jsem to liberation, ale jediný co sem zjistil, že ač měnim to písmov nastavení firefoxu jakkoli, tak to ovlivní jen ty stránky co fungujou dobře. Takže se měnilo písmo třeba tady na abclinuxu.cz ale na ty stránky (slovník.cz, boost.org, ...) to vliv nemělo. Zkusil jsem i odškrtnout "Povolit stránkám používat vlastní písma namísto výše určených" - to ale ovlivnilo je to písmo ne jeho velikost, velikost byla pořád stejná. Vypadá to že ty stránky mají tu velikost písma nějak fixovanou.
Možná by pomohlo kdyby se dalo zjistit jaky všechny pisma jsou v defaultni instalaci ubuntu a zkusit podle toho doinstalovat je to archu. Ale nevim jak zjistit jaky vsechny ty pisma tam sou.
VYŘEŠENO:
Super, tak sem to konečně vyřešil. Našel jsem stejnej problém na oficiálnim arch foru. http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=62798 (konkretně to řesí tenhle příspěvek: http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=480034#p480034)
Šlo o to že jsem mel špatně nastavený DPI. Po přenastavení je webový stránky spravili, akorát všechno písmo v aplikacích se mi o dost zmenšilo, ale to neni problém páč sem to jednoduše přenastavil v nastavení pro gtk a openbox a vše je OK :). Jinak dik za rady
Uiii
Tím jste pouze potlačil příznaky ve Firefoxu. Skutečnou chybu jste nevyřešil a navíc jste si rozbil zbytek X Window.
Spíše bych se podíval na konfigurační volbu Firefoxu layout.css.dpi. Taky by to mohla být chyba nebo chybná konfigurace freetype2 (některé algoritmy vykreslování a hinting fontu vedou k hodně ošklivým obrázkům).
Já mám zapnutý patentovaný vykreslovací algoritmus ve freetype, používám písmo DejaVu Sans, používám skutečné DPI obrazovky a mám vynucenou minimální velikost písma a vlastní rodinu písma. Úplná spokojenost.
No tak abych to tu osvětlil. To dpi sem prave mel vyssi nez 96, takze sem to pomoci toho fora, nastavil na 96 a fonty na webovych strankach se spravili - jsou stejne velike treba jako v ubuntu. A co se tyce velikosti fontu v aplikacich (gtk, qt, ...) tak to nebyl zadny problem, pouze jsem mel nastaveno, v dusledku toho vyssisho dpi, male pismo (cca 6), takze jsem ho pouze poupravil na vyhovujici hodnotu. Pokud bych to dpi mel dobre od zacatku, stejnak bych si to pismo v aplikacich upravoval takze jsem si tim nic nerozhodil. :) (BTW: pouzivam openbox - ale asi to neni nijak podstatne)
dpi sem prave mel vyssi nez 96, takze sem to pomoci toho fora, nastavil na 96
To je právě chyba, protože obelháváte systém, což se vám později může vymstít
fonty na webovych strankach se spravili - jsou stejne velike treba jako v ubuntu.
Což taky může znametat, že to teď máte stejně špatně jako v Ubuntu.
stejnak bych si to pismo v aplikacich upravoval takze jsem si tim nic nerozhodil.
Fonty nejsou všechno. Věci jako poměr stran obrázku, kulatost kružnice a podobně závisí na správně nastavené velikosti pixelů. Taky jde o měřítko.
Používají to všechny aplikace, které pracují s absolutními jednotkami (prohlížeče webu, obrázků, prohlížeče PS, PDF, DjVu, SVG, jejich editory, všelijaké CAD systémy atd. A jak jste se sám přesvědčil, i velikost fontu se vyjadřuje v absolutních jednotkách.
No asi tak: vše se mi teď zobrazuje správně. Až narazim na něco co ne, tak to budu řešit. Co se týče těch poměru, zkusil jsem nakreslit kružnici v gimpu (pomocí shiftu, aby bylo přesná) a nevidim na ní žádnej problém. Jako kdybych to měl mít špatně nastevný ale ve výsledku by se vše dobře zobrazilo a nebo bych to měl mít nastavený korektně ale výsledek by vypadal hrozně tak to si radši vyberu tu první možnost. A jinak to dpi bych možná moh mít vyšší, nevim nezkoušel jsem. Je možné, že bylo původně nastavené pouze v blbém poměru nebo tak něco, už si ty hodnoty nepamatuju. Jinak nevim jestli hraje nejakou roli že je to na notebooku.
Roli hraje, jaké máte rozlišení a jak velký máte obraz na obrazovce. Teoreticky by rozlišení měla znát grafická karta a velikost obrazovky by mělo sdělit výstupní zařízení přes EDID. Praxe je taková, že to moc nefunguje a jistější je vzít pravítko a hodnoty v milimetrech zapsat do xorg.conf k direktivě DisplaySize (a vypnout EDID autodetekci u ovladače karty, což jste už udělal).
Váš pokus s kružnicí pouze dokazuje, že máte správný poměr, ale nic neříká o absolutní velikosti. Zkuste si v gv zobrazit A4/A5 a přiložit list / přehnutý list na obrazovku.
No jo asi mate pravdu. Pokud ta velikost co vidim v gv ma odpovídat skutecnosti tako to zdaleka neodpovida. Jako ja bych rad zmeril ty rozmery ale problem je ze ted nemam pravitko a do vikendu (pokud si ho nedojdu koupit) se k nemu nedostanu :) BTW: co bych mel vlastne merit? velikost displeje? jestli jo tak by se ty hodnoty mozna dali nekde zjistit na netu.
Pokud ta velikost co vidim v gv ma odpovídat skutecnostiJe třeba mít nabídce se zvětšěními vybráno „natural size“, nikoliv „pixel size“. Tohle právě přepíná, jestli má gv brát v potaz DPI nebo ne.
Tiskni
Sdílej: