Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim.
Uz niekolko rokov pouzivam na serveroch Debian distro a zatial k mojej spokojnosti funguje bez problemov.
Onedlho planujem instalaciu dalsich serverov a tak trochu premyslam vyskusat UBUNTU Server.
Ale nemam cas na testovania a omyly. Proste potrebujem obycajnu distro, ktora zvladne obrovske napory na apaca,php a mysql.
Z tohto dovodu sa chcem spytat co si myslite o Ubuntu server ediicii. Ci je vhodna, stabilna. Ak ano, preco uprednostnit ju pred Debianom. Popripade linky na nejake zaujimave clanky/grafy ?
Dakujem moc.
Reagujem na veci, ktorymi sa Ubuntu chvali:
http://www.ubuntu.com/products/whatisubuntu/serveredition/features
ja neviem ako je natom Debian z pohladu tychto veci. A preto sa pytam.
Krome nejakych bezduchych marketingovych kecu tam nic nepisou.Taky se mi zdálo, ale nechtěl jsem to psát, aby se toho někdo nechytl jako flamebaitu...
Ja pouzivam Ubuntu na desktopech a Debian na serverech.
Debian ma sice starsi jadro, ale odzkousene a funkcni - zadny experiment.
Používám na podobném serveru jako píšete Debian a nevidím nejmenší důvod proč to měnit.
Priklonil bych se take k Debianu. Pokud mate nekolik serveru na Debianu, tak nema smysl zavadet "novou" platformu, i presto ze Ubuntu vs. Debian jsou blizci pribuzni.
Jedine, co muze byt realny argument pro volbu Ubuntu serveru pred Debianem, je LTS. Upgrade Debianu z old stable na stable (ktery nas ted vsechny ceka) je bezbolestny (vetsinou), ale jsou pripady, kdy zkoncis v pekle zavislosti diky nekterym nedistribucnim programu(m) anebo pokud se jedna o programy, na ktere se po nainstalovani kazdy boji spatne podivat, natoz pomyslet nad upgradem OS.
LTS server znamena bezpecnostni opravy po dobu peti let (na desktopu tri roky).
Hmm, než psát takové blbosti, to už je lepší mlčet.
www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout
Ubuntu 8.04 je jedno ze starších vydání Ubuntu (z dubna 2008). Jedná se o tzv. LTS verzi - má prodlouženou podporu, která činí 3 roky pro osobní počítače a 5 let pro serverové nasazení.
To je uplne normalni. Od jisteho stari jsou vydavany jen kriticke a bezpecnostni aktualizace.
https://help.ubuntu.com/community/ServerFaq
What (packages/repositories) will be supported?
Not all packages in the main repository are supported:
Dapper : there is a list of supported Dapper packages here: http://people.ubuntu.com/~cjwatson/seeds/ubuntu-server-dapper/serverThese packages are supported 5 years.
Hardy and beyond: All packages that are part of the the seeds "server-ship" or "supported-common" are supported for five years. To check out the seed, see germinate's output at: http://people.ubuntu.com/~ubuntu-archive/germinate-output/
All other packages in main are supported 3 years, all other packages (universe, multiverse, etc) are not official supported but may be getting some support from the community or an ISV. Be aware that apt does not check if a package is supported or not, you have to do that on your own.
Tiskni
Sdílej: