Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Zdravim.
Uz niekolko rokov pouzivam na serveroch Debian distro a zatial k mojej spokojnosti funguje bez problemov.
Onedlho planujem instalaciu dalsich serverov a tak trochu premyslam vyskusat UBUNTU Server.
Ale nemam cas na testovania a omyly. Proste potrebujem obycajnu distro, ktora zvladne obrovske napory na apaca,php a mysql.
Z tohto dovodu sa chcem spytat co si myslite o Ubuntu server ediicii. Ci je vhodna, stabilna. Ak ano, preco uprednostnit ju pred Debianom. Popripade linky na nejake zaujimave clanky/grafy ?
Dakujem moc.
Reagujem na veci, ktorymi sa Ubuntu chvali:
http://www.ubuntu.com/products/whatisubuntu/serveredition/features
ja neviem ako je natom Debian z pohladu tychto veci. A preto sa pytam.
Krome nejakych bezduchych marketingovych kecu tam nic nepisou.Taky se mi zdálo, ale nechtěl jsem to psát, aby se toho někdo nechytl jako flamebaitu...
Ja pouzivam Ubuntu na desktopech a Debian na serverech.
Debian ma sice starsi jadro, ale odzkousene a funkcni - zadny experiment.
Používám na podobném serveru jako píšete Debian a nevidím nejmenší důvod proč to měnit.
Priklonil bych se take k Debianu. Pokud mate nekolik serveru na Debianu, tak nema smysl zavadet "novou" platformu, i presto ze Ubuntu vs. Debian jsou blizci pribuzni.
Jedine, co muze byt realny argument pro volbu Ubuntu serveru pred Debianem, je LTS. Upgrade Debianu z old stable na stable (ktery nas ted vsechny ceka) je bezbolestny (vetsinou), ale jsou pripady, kdy zkoncis v pekle zavislosti diky nekterym nedistribucnim programu(m) anebo pokud se jedna o programy, na ktere se po nainstalovani kazdy boji spatne podivat, natoz pomyslet nad upgradem OS.
LTS server znamena bezpecnostni opravy po dobu peti let (na desktopu tri roky).
Hmm, než psát takové blbosti, to už je lepší mlčet.
www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout
Ubuntu 8.04 je jedno ze starších vydání Ubuntu (z dubna 2008). Jedná se o tzv. LTS verzi - má prodlouženou podporu, která činí 3 roky pro osobní počítače a 5 let pro serverové nasazení.
To je uplne normalni. Od jisteho stari jsou vydavany jen kriticke a bezpecnostni aktualizace.
https://help.ubuntu.com/community/ServerFaq
What (packages/repositories) will be supported?
Not all packages in the main repository are supported:
Dapper : there is a list of supported Dapper packages here: http://people.ubuntu.com/~cjwatson/seeds/ubuntu-server-dapper/serverThese packages are supported 5 years.
Hardy and beyond: All packages that are part of the the seeds "server-ship" or "supported-common" are supported for five years. To check out the seed, see germinate's output at: http://people.ubuntu.com/~ubuntu-archive/germinate-output/
All other packages in main are supported 3 years, all other packages (universe, multiverse, etc) are not official supported but may be getting some support from the community or an ISV. Be aware that apt does not check if a package is supported or not, you have to do that on your own.
Tiskni
Sdílej: