Byla vydána únorová aktualizace aneb nová verze 1.110 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.110 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Apple představil 13palcový MacBook Neo s čipem A18 Pro. V základní konfiguraci za 16 990 Kč.
Kalifornský zákon AB 1043 platný od 1. ledna 2027 vyžaduje, aby operační systémy požadovaly po uživatelích věk nebo datum narození a skrze API poskytovaly aplikacím informaci, zda je uživatel mladší 13 let, má 13 až 16 let, má 16 až 18 let nebo má alespoň 18 let. Vývojáři linuxových distribucí řeší, co s tím (Ubuntu, Fedora, …).
Konference LinuxDays 2026 proběhne o víkendu 3. a 4. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT. Čekají vás desítky přednášek, workshopy, stánky a setkání se spoustou chytrých lidí.
Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 145. Aktuální verze Firefoxu je 148. Od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání. V kterém týdnu bude mít Chrome větší číslo verze než Firefox? 😀
Apple představil nové čipy M5 Pro a M5 Max, MacBook Pro s čipy M5 Pro a M5 Max, MacBook Air s čipem M5 a Studio Display a nový Studio Display XDR.
Bylo spuštěno hlasování o přednáškách a workshopech pro letošní Installfest, jenž proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) třetí RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Apple představil iPhone 17e a iPad Air s čipem M4.
Byla vydána verze 1.0 editoru kódů Gram. Jedná se o fork editoru Zed bez telemetrie a umělé inteligence.
Dobrý den ,
potřeboval bych radu . Normálně bych si to asi našel na netu a začal bych koumat a experimentovat co a jak, ale tentokrát potřebuji znát přesný postup . Mám server v kterém je jeden disk (víc se do toho pc ani nevleze) ktery ma pouze 20 gb a tak bych ho chtěl změnit na 160 gb . Oba disky jsou ata a mam PC (jine než ten server) v kterem to mohu zkopirovat . Potřeboval bych aby to celé bylo co nejrychlejši a a abych ve vysledku dostal stejna data na druhem disku ktery ba se pak akorat strčil do toho PC a jel by . Tzn. ze potrebuju radu jak z prikazove radky debianu lenny2 zkopirovat data (jak ten disk přimountovat) a jak ten oddil zvecit (to bych mohl i pomoci live cd ubuntu a gpartedu . A cele to nesmi zabrat vic jak pul hodky . To kopirovani nemuze byt z toho ubuntu protoze nemuzu zaraz zapojit cdromku a dva disky . muzu jen dva disky nebo disk+cdromka . Hodili by se mi konkretni prikazy . Díky !
dd if=/dev/hda of=/dev/hdb
/dev/hda -> 20GB disk
/dev/hdb -> 160GB disk
len si niesom isty ci po tomto nebude aj zo 160GB disku len 20GB... ;o)
ještě tedy , musim to nějak mountovat ? nebo staci udat disk jako hda a hdb ? a toto oznaceni urcim pozici jumperu na disku (master , slave ?)
nemusis mountovat, len zadata spravne zariadenia pre if (input file) a of(output file)
fdisk -lAsi takto: dd if=/dev/hda of=/dev/hdb
Muzes pouzit ruzne hodnoty bs, podle HW a dosahnout vyzsi rychlosti.
radsi si to poradne projdi,
NN
prave to kopiruju a udelal jsem to pomoci dd , zda se ze vsechno jede tak jak ma . kompl ukazuju neustalou aktivitu disku diodou , zatizeni procesoru je na 100 % . ovsem tak je to uz 25 minut a to tam bylo jenom 5 gb dat . To se kopiruje cely disk bit po bitu nebo jen obsazena data ? potrebuju to co nejdriv vratit tak se ptam . Dík .
Ctrl+C ti vypise status...
dokopiroval jsem to , v gpartedu jsem zvetsil oddil a kde nic tu nic . pri startu se vypise : <code> GRUB Loading stage1.5Read Error</code> tak a kdo pomuze ? jak se toho zbavit . prosim poradte
Tiskni
Sdílej: