Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Ahoj, napadá vás, jak přepsat tohle pravidlo pro ip6tables?
iptables -t nat -A OUTPUT --destination localhost -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-ports 8080 iptables -t nat -A OUTPUT --destination 10.0.0.1 -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-ports 8080 iptables -t nat -A PREROUTING --destination 10.0.0.1 -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-ports 8080
Cílem je přesměrování portů v rámci jednoho stroje (10.0.0.1) tak, aby služba mohla běžet na neprivilegovaném portu 8080 a klienti se mohli zvenku připojovat na standardní port 80.
Řešení dotazu:
Nebo tomu procesu nastavit capability CAP_NET_BIND_SERVICE, potom se bude moci povesit na privilegovany port i bez roota. Viz. man 7 capabilities
Zkoušel jsem tohle (jako root):
execcap cap_net_bind_service=eip /sbin/sucap franta franta /bin/nc6 -l -p80 Caps: =ep cap_net_bind_service+i Caps: = cap_net_bind_service+i [debug] uid:1000, real uid:1000 sucaps: capsetp: Operation not permitted sucap: child did not exit cleanly.
Což mi nefungovalo. A taky nevím, jak to bude, když budu tímhle způsobem potřebovat spustit bashový skript – tam bude potřeba, aby se práva dědila přes několik úrovní až k procesu, který má naslouchat na daném portu.
Na to by se mohlo víc hodit použití authbindu, ale ten zase neumí IPv6. Stáhnul jsem si jeho zdrojáky a pokoušel jsem se upravit libauthbind.c
, ale moc daleko jsem se nedostal. Buď se mi povedl segfault nebo jsem dostal:
$ authbind --deep nc6 -l -p80 nc6: bind to source :: 80 failed: No child processes
BTW: není tu nějaký znuděný céčkař, který nemá co na práci?
Já bych se vydal cestou kvalifikací – zjistit, proč to nefunguje.
Díval jsem se do odkazované dynamické knihovny a řádná úprava není záležitost pár řádků (řeší se tam přístupová pravidla na základě IP aritmetiky).
Zatím jsem přišel na náhradní řešení pomocí xinetd:
# default: on service http { flags = REUSE socket_type = stream wait = no user = root redirect = 127.0.0.1 8080 log_on_failure += USERID } # default: on service https { flags = REUSE socket_type = stream wait = no user = root redirect = 127.0.0.1 8181 log_on_failure += USERID }
ale to se mi nelíbí, protože webový server neví, jaká skutečná IP adresa se k němu připojuje (vidí jen 127.0.0.1).
Našel jsem řešení pomocí authbind, které by údajně mělo fungovat: How-to set up Glassfish 2 on Debian or Ubuntu, ale nefunguje. Viz Glassfish v3, port 80, & Authbind. Prý za to může Java, ale podle mého pozorování je to spíš chyba authbindu a jeho nespolupráce s IPv6.
authbind nc6 -l -p23 nc6: bind to source :: 23 failed: Permission denied
Ani netcatu se totiž nedaří naslouchat na privilegovaném portu, pokud se používá IPv6 (po zadání přízaku výše naslouchá jen na IPv4) – netcat umí naslouchat na privilegovaném portu na IPv4, nebo na neprivilegovaném na IPv4 i IPv6, ale kombinace privilegovaný port + IPv6 se zdá být smrtící.
ip6tables -t mangle -A PREROUTING -p tcp --dport 80 -j TPROXY --on-port 8080zdroj
Tiskni
Sdílej: