Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
V květnu 2020 Facebook oznámil, že kupuje Giphy s animovanými gify za 400 milionů dolarů. V říjnu 2022 britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) nařídil společnosti Meta (Facebook) službu Giphy prodat. Stalo se tak včera. Za 53 milionů dolarů ji koupil Shutterstock.
Byla vydána nová major verze 16 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Ahoj, napadá vás, jak přepsat tohle pravidlo pro ip6tables?
iptables -t nat -A OUTPUT --destination localhost -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-ports 8080 iptables -t nat -A OUTPUT --destination 10.0.0.1 -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-ports 8080 iptables -t nat -A PREROUTING --destination 10.0.0.1 -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-ports 8080
Cílem je přesměrování portů v rámci jednoho stroje (10.0.0.1) tak, aby služba mohla běžet na neprivilegovaném portu 8080 a klienti se mohli zvenku připojovat na standardní port 80.
Řešení dotazu:
Nebo tomu procesu nastavit capability CAP_NET_BIND_SERVICE, potom se bude moci povesit na privilegovany port i bez roota. Viz. man 7 capabilities
Zkoušel jsem tohle (jako root):
execcap cap_net_bind_service=eip /sbin/sucap franta franta /bin/nc6 -l -p80 Caps: =ep cap_net_bind_service+i Caps: = cap_net_bind_service+i [debug] uid:1000, real uid:1000 sucaps: capsetp: Operation not permitted sucap: child did not exit cleanly.
Což mi nefungovalo. A taky nevím, jak to bude, když budu tímhle způsobem potřebovat spustit bashový skript – tam bude potřeba, aby se práva dědila přes několik úrovní až k procesu, který má naslouchat na daném portu.
Na to by se mohlo víc hodit použití authbindu, ale ten zase neumí IPv6. Stáhnul jsem si jeho zdrojáky a pokoušel jsem se upravit libauthbind.c
, ale moc daleko jsem se nedostal. Buď se mi povedl segfault nebo jsem dostal:
$ authbind --deep nc6 -l -p80 nc6: bind to source :: 80 failed: No child processes
BTW: není tu nějaký znuděný céčkař, který nemá co na práci?
Já bych se vydal cestou kvalifikací – zjistit, proč to nefunguje.
Díval jsem se do odkazované dynamické knihovny a řádná úprava není záležitost pár řádků (řeší se tam přístupová pravidla na základě IP aritmetiky).
Zatím jsem přišel na náhradní řešení pomocí xinetd:
# default: on service http { flags = REUSE socket_type = stream wait = no user = root redirect = 127.0.0.1 8080 log_on_failure += USERID } # default: on service https { flags = REUSE socket_type = stream wait = no user = root redirect = 127.0.0.1 8181 log_on_failure += USERID }
ale to se mi nelíbí, protože webový server neví, jaká skutečná IP adresa se k němu připojuje (vidí jen 127.0.0.1).
Našel jsem řešení pomocí authbind, které by údajně mělo fungovat: How-to set up Glassfish 2 on Debian or Ubuntu, ale nefunguje. Viz Glassfish v3, port 80, & Authbind. Prý za to může Java, ale podle mého pozorování je to spíš chyba authbindu a jeho nespolupráce s IPv6.
authbind nc6 -l -p23 nc6: bind to source :: 23 failed: Permission denied
Ani netcatu se totiž nedaří naslouchat na privilegovaném portu, pokud se používá IPv6 (po zadání přízaku výše naslouchá jen na IPv4) – netcat umí naslouchat na privilegovaném portu na IPv4, nebo na neprivilegovaném na IPv4 i IPv6, ale kombinace privilegovaný port + IPv6 se zdá být smrtící.
ip6tables -t mangle -A PREROUTING -p tcp --dport 80 -j TPROXY --on-port 8080zdroj
Tiskni
Sdílej: