Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Dobry den,
mam problem se zvukovkou. Mam nainstalovane gnome a pri startu gnome zacne system prehravat uvodni melodii ale nedohraje ji (zvuk se zasekne). Pak zvuk obcas nefunguje a obas funguje. Kdyz dam novou konfiguraci zvuku v yastu tak to zvukovku najde, ale pri testu nic neprehraje i kdyz dam hlasitost na maximum.
Pred tim jsem mel suse 10.3 a tam to bylo bez problemu. Muze byt problem s pulseaudio systemem? Predchozi verze pouzivala alsa.
Trochu to vic vyspecifikuj obcas nejde obcas jde je slozity terminus technikus... Jakou mas zvukovku?
S Pulseaudio jsem se nesetkal ale stale to vyzaduje ALSA. Nemas ztlumene kanaly v alsamixer?
Popr nakonfigurovat pomoci alsaconf nestaci?
root.cz: http://www.root.cz/clanky/opensuse-11-1-spousta-novinek-i-problemu/
Další kontroverzní téma. Jeho nasazení v minulé verzi provázelo dost problémů. Abych byl spravedlivý, ty problémy měly i ostatní distribuce. Jedná se o neslavnou hlášku Connection refused, kdy se Pulse do svého restartu odmlčelo. To u mě osobně vyvolalo velké emoce. Ne že bych si to já neuměl nahodit zpátky, ale představa instalací na počítačích začátečníků ve mě nevyvolávala dobrý pocit. Proto jsem na veškerých vlastních instalacích PulseAudio odstraňoval. Zde jsem doufal, že se situace zlepší. A zlepšila a o dost. Při běžném používání již nevidím problémy. Také jsem vyzkoušel OpenArenu, se kterou mi v předchozí verzi zvuk v hře zpožďoval. Nyní je vše v pořádku. Už jsem sem chtěl tedy napsat chválu a jít na další téma. Pro jistotu ještě vyzkoušel Skype, protože ten je na instalacích obyčejným uživatelům povinností.
Nejprve zvuk nefungoval vůbec. Trocha laborování a doinstalace alsa-plugins-pulse-32bit to spravila. Ve Skypu jsem ještě musel změnit nastavení zvukového zařízení na „pulse“. A odměna? Trhaný zvuk s hláškami RtApiAlsa: callback thread error a RtApiAlsa: underrun detected v konzoli.
Zkázu dokončil Yast, ve kterém jsem se pokoušel v modulu Zvuk nastavit věci, co mi Pulse ve svém manažeru snadno nedovolí, jako je výchozí hlasitost jednotlivých kanálů a zesílení mikrofonu. Kanály jsem našel, zesílení mikrofonu ne. Překvapení bylo spuštění testovacího zvuku, kde se ukázalo, že Yast vlastně ani nemá nad zvukovkou kontrolu (ticho).
Já tedy budu muset v odstraňování PulseAudia pokračovat. K tomu se ale váže to, že odstranění PulseAudia není jen o odinstalování balíčků, ale i o úpravě stávajících. Díky BuildService to sice není náročné, ale i tak je to daleko za hranicí začátečníkových schopností.
Neni tedy pro tebe nejjednodussi cestou se zbavit pulse a vratit s na alsa?
BTW: ja tusil ze 11.0 radeji neupgradovat ;o)
No to odinstalovani neni uplne snadne, navic ten problem se objevil uz ve verzi 11.0
viz : http://www.abclinuxu.cz/blog/ilfblog/2008/6/jak-odstranit-pulse-audio-v-opensuse-11.0-gnome
Ma nekdo z uzivatelu rovnez problemy s pulseaudio?
Já sice nemám v Suse 11.1 Gnome ale KDE, ale problém mám asi podobný. Zvuk mi šel OK, ale po nějaké aktualizaci přestal a zatím jsem nepřišel na to, čím to je. Asi půjde o stejný problém. Co je tedy nejjednodušší řešení?
Pro doplnění - jde o KDE 4 a rpm -qa | grep
pulse
vrací:
libpulse0-0.9.12-9.5
alsa-plugins-pulse-1.0.18-6.13
libpulse-browse0-0.9.12-9.5
pulseaudio-utils-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-x11-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-lirc-0.9.12-9.5
pulseaudio-esound-compat-0.9.12-9.5
libpulse-mainloop-glib0-0.9.12-9.5
pulseaudio-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-zeroconf-0.9.12-9.5
libxine1-pulse-1.1.16-0.pm.0
pulseaudio-module-jack-0.9.12-9.5
libpulsecore4-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-bluetooth-0.9.12-9.5
rpm -qa | grep alsa:
alsa-plugins-pulse-1.0.18-6.13
alsa-oss-1.0.17-1.43
alsa-oss-32bit-1.0.17-1.37
alsa-1.0.18-8.9
alsa-utils-1.0.18-6.4
alsa-plugins-1.0.18-6.13
Hmm, tohle nevím, jestli je dobrý způsob - odstranily se mi s tím i kusy KDE4 - např. mi teď po nabootování nenabíhá grafická logovací konzole
Tiskni
Sdílej: