Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím Vás.
Zapojil som skúšobne nasledovnú topológiu: Počítač A-------Quagga smerovač(staršie PC)---------Počítač B
Funguje mi ping zo smerovača na oba počítače tiež z oboch počítačov sa pingnem na dané pripojené rozhrania na smerovači. Avšak nefunguje ping z počítača A na B a naopak. Pokial viem v konfigurácii som chybu nespravil. Nevie mi niekto poradiť ?? Alebo potrebujem väčšiu topológiu zloženú z dvoch smerovačov a dvoch PC ?? Za každú radu ďakujem.
pridávam smerovaciu tabuľku:
router> show ip route
Codes: C- connected, R-RIP, S-static atď
C>* 127.0.0.0/8 is directly connected, lo
C>* 192.168.31.0/24 is directly connected, eth2
C>* 192.168.32.0/24 is directly connected, eth0
Konfiguračný súbor zebra.conf :
! Zebra configuration saved from vty
! 2009/03/10 16:22:20
!
hostname router
password soft
enable password soft
log file /var/log/quagga/zebra.log
!
interface eth0
ip address 192.168.32.1/24
interface eth2
ip address 192.168.31.1/24
!
interface lo
!
ip forwarding
!
!
line vty
a konfiguračný súbor ripd.conf :
! Zebra configuration saved from vty
! 2009/03/10 16:33:50
!
hostname ripd
password soft
enable password soft
log file /var/log/quagga/ripd.log
!
router rip
network 192.168.32.0/24
network eth0
network 192.168.31.0/24
network eth2
!
line vty
!
Nevim, ceho se snazite dosahnout, ani jak to presne mate nastavene, ale pokud bezi quagga jen na tom prostrednim stroji, tak to dela uplne zbytecne. Nema si s kym vymenovat smerovaci tabulky. Aby toto zapojeni fungovalo, tak by bud musela quagga bezet na vsech trech strojich, nebo by muselo byt na tech dvou krajnich nastavene staticke smerovani (default gw na ten prostredni stroj).
Tomas
jj o to mi ide či nerobím nejakú základnú chybu . Robím to ako projekt do školy.
Tiskni
Sdílej: