Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj,
jsem připojenej přes ADSL od radiokomunikaci a mám veřejnou IP adresu. Chtěl bych na tento PC přistpupavat ze vzdáleného PC.
Nastavil jsem si router aby směroval port 22 na PC, kde beží sshd.
Když udělam z localhostu:
ssh localhost – normalne se pripojim
ssh IP – tak se nepripojím
ping IP – bezi ok
Když udělam ze vzdaleneho PC:
ssh IP – tak se nepripojím
ping IP – nemam odezvu
pritom třeba podle http://www.canyouseeme.org/ vidím kdy mám sshd puštěný a kdy zastavený.
Napád Vás něco? Děkuji.
Ahoj,
jestli se na ssh nepripojis ani z localhostu, tak nema cenu resit vzdaleny pristup. Koukni se prikazem `netstat -ntlp` kde sshd posloucha a taky se muzes podivat do /etc na soubory hosts.allow a hosts.deny. .
Píše, že z localhostu se připojí...
Pokud se zvenku nepřipojí ani si nepingne, viděl bych to na chybnou konfiguraci modemu. Plus aspoň na chvíli povolit ping zvenku. Bodlo by detailnější popsání sítě ... tipuju, že veřejná je na modemu a v LANce je nat.
Napiš sem jaký typ modemu máš. Některé potvory měly vadu a neumožňovaly bez určitého nastavení v linuxu spojení ssh a telnetu. Také jsem jeden takový měl a hned jsem ho reklamoval, protože nic takového jsem od modrých prdů nechtěl. Reklamaci uznali a já jsem si koupil jiný typ modemu.
Jestli jsem to dobre pochopil tak mu nefunguje z localhostu ssh na adresu nastavenou na sit. karte, takze primarne bude problem nekde v konfiguraci systemu.
Ten netstat je určitě dobrý nápad. Taky by to chtělo odchytit komunikaci na příslušném síťovém připojení pc v okamžiku, kdy se tam někdo zkouší přes ssh dostat. Předtím spustit sshd v debugovacím módu (přepínač -d nebo změna hodnoty LogLevel v konfiguráku) a zjistit, co na sebe práská.
Pokud za tím modemem máte připojený jen jedno PC, tak bych použil ppp a modem nastavil do stavu Bridge. Takže by jste se připojoval přes PC. A měl by jste veřejnou IP přímo na PC, a nemusel by jste řešit konfiguraci modemu.
Pust na pc `tcpdump -n -i ethX port 22` a potom se zkus pripojit z netu na ssh a neco urcite zjistis.
23:46:04.958650 IP 192.168.1.2.50305 > myIP.22: S 1178402981:1178402981(0) win 5840 < 1460,sackOK,timestamp 897285 0,nop,wscale 6>
23:46:04.959584 IP myIP.22 > 192.168.1.2.50305: R 0:0(0) ack 1178402982 win 0
Noo to je v podstatě to stejne co jsem odchitil wiresharkem, ale v tomhle zadnou chybu nevidim. Hprsi asi je, ze jsem to sshd nedonutil logovat, nebo nevim kam to cpe:( NAstavil jsem LogLevel DEBUG3
moc nerozumím tomuto:
Když udělam z localhostu:
ssh localhost – normalne se pripojim
ssh IP – tak se nepripojím
tím ssh IP myslíš 192.168.1.2 nebo jakou mí ip adresu ten PC?
co máš v /etc/ssh/sshd_config parametr ListenAddress?
ještě doplnění, pokud tam máš něco zadáno, tak to zakomentuj (#) a pak udělej restart sshd /etc/init.d/ssh restart a pak zkus z toho PC se připojit na ssh (ssh user@ip_adresa_pc)
IP adresa 192.168.1.2 nebude venkovní. Na tom PC kde Ti jede sshd máš jakou ipadresu? Pokud tady tuto a dáš na tom PC ssh user@192.168.1.2 jede Ti to?
Prvně rozjeď ssh na ip (tím myslím že bude fungovat i něco jiného než ssh localhost). Pak bych zkusil propojit toto pc s jiným křízeným kabelem a zavolat z toho druhého PC ssh.
Pak se budeš muset pohrát s forwardem jelikož pokud se budeš chtít dostat z vneku na ten pc tak budeš muset na tom modemu vyřešit forward portu 22 na ten tvůj PC a zpět z toho PC na modem a z něj ven.
Veřejná IP adresa bude IP adresa na tom modemu, směrem ven.
Tiskni
Sdílej: