Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Zdravim,
potrebuji na routeru s 2 sitovkami zablokovat DHCP provoz (jak od klienta, tak od serveru). Na samotnem routeru DHCP server nebezi.
Zkousel jsem blokaci portu UDP 67 (server) a 68 (klient), ale to nepomohlo.
Zkousel jsem i na routeru dat do iptables pouze:
Diky
ale DHCP si funguje vesele dal.To vieš podľa čoho?
Čim to asi bude jinym, než zeroconfem (wiki).
Ale no taaaaaaaaaaaaaaak - http://support.microsoft.com/kb/220874
To byl hodne naivni pokus myslet si zrovna tohle .
Pokud mam na klientovi nastavene iptables (viz nize), tak na DHCP serveru vidim v logu pekne komunikaci s klientem (DHCPDISCOVER, DHCPOFFER, DHCPREQUEST i DHCPACK).
Podle toho, ze jsem to zkousel :).
Nasledne jsem zkousel i modelovou situaci pouze s 2 PC (2x linux), na kazdem 1x ethernet. Na jednom beha DHCP server (bez iptables), na druhem klient (dhcpcd).
Na klientu v iptables je pouze:
+ pro jistotu zablokovane vsechny multicasty a broadcasty. Klient i potom dostal od dhcp server IP, kterou jsem mu na dhcp serveru pridelil (172.16.0.2) i se vsemi ostatnimi parametry (netmask, DNS, atd.). Komunikace s dhcp na klientovi je normalne videt pres tcpdump.
V diskuzich se tento problem popisoval napriklad zde nebo zde.
iptables -A -i $LAN -s 0.0.0.0 -d 255.255.255.255 -j DROP
NN
Pokud nechcete DHCP vůbec, tak jednoduše odinstallujte balíky dhcp3 na serveru a na klientech.
Presne:
iptables -A INPUT -i $LAN -s 0.0.0.0 -d 255.255.255.255 -j DROP
iptables -A OUTPUT -s 10.0.0.1 -d 255.255.255.255 -j DROP
NN
Nic, bez vysledku.
Na klientovi jsem mezi prvnimi pokusy zkousel toto, ale take bez vysledku:
Toto neresi muj problem. Mam router, pres ktery nesmi proudit DHCP provoz (a to jak od klienta, tak ani od serveru). Na samotnem routeru zadne DHCP (server ani klient) neni. DHCP server ani klienti nejsou v me sprave a nedokazu je tedy ovladat.
Ano, mate pravdu. Mel jsem tuto informaci napsat hned na zacatku. Ten router tedy vlastne neni router, ale bridge (nastaveny pomoci brctl)
Dekuji za objasneni problematiky, uz do toho vidim zase o neco vice.
Nakonec se mi to pred chvili podarilo na routeru (bridge) zablokovat pomoci iptables a physdev takto:
iptables -I FORWARD -m physdev --physdev-in $LAN_IFACE -p udp --sport 68 --dport 67 -j DROP
Toto pravidlo zajisti, ze klienti fyzicky pripojeni na $LAN_IFACE neodeslou pres router (bridge) pozadavek na DHCPDISCOVER. Server DHCP uz se blokovat nemusi, protoze klientum uz nema pomoci DHCPOFFER na co odpovidat.
Muzeme si vyjasnit topologii te site? Kde jsou klienti a kde server? Osobne vidim dve moznosti:
1) Klienti jsou v segmentu pripojenem k prvni sitove karte routeru a server v segmentu pripojenem ke druhe karte routeru. V tomto pripade by DHCP nemelo fungovat samo od sebe, protoze broadcast s dotazem klienta neprojde routerem. Pro funkcnost DHCP by na routeru musel byt spusteni DHCP Relay.
2) Klienti i server jsou v jednom segmentu. V tom pripade nema router zadnou moznost, jak zablokovat komunikaci mezi klientem a serverm.
Tomas
Nevim, z ceho usuzujete, ze me toto nezajima, ale to ted neni podstatne.
Nyni resim modelovou situaci se 2 PC (popsanou vyse), na te mohu provadet pokusy.
V iptables (-L) klienta je:
Kdyz spustim na klientovi "dhcpcd eth1", tak dostanu od DHCP serveru IP a na DHCP serveru se objevi info o prideleni (viz vyse).
b) Tedy viz muj uvodni prispevek.
c,d) Nechtene jsem zamlcel na zacatku existenci bridge a tudiz to na prvni pohled vypadalo, ze je na routeru zapnuty DHCP Relay Agent.
Dhcpd si otvira raw socket a posloucha primo na nem a obchazi
cely ip stack a iptables. Ale co odesila uz pouziva normalni udp
inet socket, takze se da blokovat UPD na ouput a musi to jit!
NN
takze se da blokovat UPD na ouput a musi to jit!
Viz muj prispevek o blokaci vseho na klientovi. Kdyz by dhcpd odesilal pred udp inet socket a dalo by se to blokovat na outputu, tak by se to teoreticky melo blokovat i na inputu u klienta, coz jsem zkousel a nefunguje.
Tiskni
Sdílej: