Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Zdravim,
potrebuji na routeru s 2 sitovkami zablokovat DHCP provoz (jak od klienta, tak od serveru). Na samotnem routeru DHCP server nebezi.
Zkousel jsem blokaci portu UDP 67 (server) a 68 (klient), ale to nepomohlo.
Zkousel jsem i na routeru dat do iptables pouze:
Diky
ale DHCP si funguje vesele dal.To vieš podľa čoho?
Čim to asi bude jinym, než zeroconfem (wiki).
Ale no taaaaaaaaaaaaaaak - http://support.microsoft.com/kb/220874
To byl hodne naivni pokus myslet si zrovna tohle .
Pokud mam na klientovi nastavene iptables (viz nize), tak na DHCP serveru vidim v logu pekne komunikaci s klientem (DHCPDISCOVER, DHCPOFFER, DHCPREQUEST i DHCPACK).
Podle toho, ze jsem to zkousel :).
Nasledne jsem zkousel i modelovou situaci pouze s 2 PC (2x linux), na kazdem 1x ethernet. Na jednom beha DHCP server (bez iptables), na druhem klient (dhcpcd).
Na klientu v iptables je pouze:
+ pro jistotu zablokovane vsechny multicasty a broadcasty. Klient i potom dostal od dhcp server IP, kterou jsem mu na dhcp serveru pridelil (172.16.0.2) i se vsemi ostatnimi parametry (netmask, DNS, atd.). Komunikace s dhcp na klientovi je normalne videt pres tcpdump.
V diskuzich se tento problem popisoval napriklad zde nebo zde.
iptables -A -i $LAN -s 0.0.0.0 -d 255.255.255.255 -j DROP
NN
Pokud nechcete DHCP vůbec, tak jednoduše odinstallujte balíky dhcp3 na serveru a na klientech.
Presne:
iptables -A INPUT -i $LAN -s 0.0.0.0 -d 255.255.255.255 -j DROP
iptables -A OUTPUT -s 10.0.0.1 -d 255.255.255.255 -j DROP
NN
Nic, bez vysledku.
Na klientovi jsem mezi prvnimi pokusy zkousel toto, ale take bez vysledku:
Toto neresi muj problem. Mam router, pres ktery nesmi proudit DHCP provoz (a to jak od klienta, tak ani od serveru). Na samotnem routeru zadne DHCP (server ani klient) neni. DHCP server ani klienti nejsou v me sprave a nedokazu je tedy ovladat.
Ano, mate pravdu. Mel jsem tuto informaci napsat hned na zacatku. Ten router tedy vlastne neni router, ale bridge (nastaveny pomoci brctl)
Dekuji za objasneni problematiky, uz do toho vidim zase o neco vice.
Nakonec se mi to pred chvili podarilo na routeru (bridge) zablokovat pomoci iptables a physdev takto:
iptables -I FORWARD -m physdev --physdev-in $LAN_IFACE -p udp --sport 68 --dport 67 -j DROP
Toto pravidlo zajisti, ze klienti fyzicky pripojeni na $LAN_IFACE neodeslou pres router (bridge) pozadavek na DHCPDISCOVER. Server DHCP uz se blokovat nemusi, protoze klientum uz nema pomoci DHCPOFFER na co odpovidat.
Muzeme si vyjasnit topologii te site? Kde jsou klienti a kde server? Osobne vidim dve moznosti:
1) Klienti jsou v segmentu pripojenem k prvni sitove karte routeru a server v segmentu pripojenem ke druhe karte routeru. V tomto pripade by DHCP nemelo fungovat samo od sebe, protoze broadcast s dotazem klienta neprojde routerem. Pro funkcnost DHCP by na routeru musel byt spusteni DHCP Relay.
2) Klienti i server jsou v jednom segmentu. V tom pripade nema router zadnou moznost, jak zablokovat komunikaci mezi klientem a serverm.
Tomas
Nevim, z ceho usuzujete, ze me toto nezajima, ale to ted neni podstatne.
Nyni resim modelovou situaci se 2 PC (popsanou vyse), na te mohu provadet pokusy.
V iptables (-L) klienta je:
Kdyz spustim na klientovi "dhcpcd eth1", tak dostanu od DHCP serveru IP a na DHCP serveru se objevi info o prideleni (viz vyse).
b) Tedy viz muj uvodni prispevek.
c,d) Nechtene jsem zamlcel na zacatku existenci bridge a tudiz to na prvni pohled vypadalo, ze je na routeru zapnuty DHCP Relay Agent.
Dhcpd si otvira raw socket a posloucha primo na nem a obchazi
cely ip stack a iptables. Ale co odesila uz pouziva normalni udp
inet socket, takze se da blokovat UPD na ouput a musi to jit!
NN
takze se da blokovat UPD na ouput a musi to jit!
Viz muj prispevek o blokaci vseho na klientovi. Kdyz by dhcpd odesilal pred udp inet socket a dalo by se to blokovat na outputu, tak by se to teoreticky melo blokovat i na inputu u klienta, coz jsem zkousel a nefunguje.
Tiskni Sdílej: