V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Zdravim,
potrebuji na routeru s 2 sitovkami zablokovat DHCP provoz (jak od klienta, tak od serveru). Na samotnem routeru DHCP server nebezi.
Zkousel jsem blokaci portu UDP 67 (server) a 68 (klient), ale to nepomohlo.
Zkousel jsem i na routeru dat do iptables pouze:
Diky
ale DHCP si funguje vesele dal.To vieš podľa čoho?
Čim to asi bude jinym, než zeroconfem (wiki).
Ale no taaaaaaaaaaaaaaak - http://support.microsoft.com/kb/220874
To byl hodne naivni pokus myslet si zrovna tohle .
Pokud mam na klientovi nastavene iptables (viz nize), tak na DHCP serveru vidim v logu pekne komunikaci s klientem (DHCPDISCOVER, DHCPOFFER, DHCPREQUEST i DHCPACK).
Podle toho, ze jsem to zkousel :).
Nasledne jsem zkousel i modelovou situaci pouze s 2 PC (2x linux), na kazdem 1x ethernet. Na jednom beha DHCP server (bez iptables), na druhem klient (dhcpcd).
Na klientu v iptables je pouze:
+ pro jistotu zablokovane vsechny multicasty a broadcasty. Klient i potom dostal od dhcp server IP, kterou jsem mu na dhcp serveru pridelil (172.16.0.2) i se vsemi ostatnimi parametry (netmask, DNS, atd.). Komunikace s dhcp na klientovi je normalne videt pres tcpdump.
V diskuzich se tento problem popisoval napriklad zde nebo zde.
iptables -A -i $LAN -s 0.0.0.0 -d 255.255.255.255 -j DROP
NN
Pokud nechcete DHCP vůbec, tak jednoduše odinstallujte balíky dhcp3 na serveru a na klientech.
Presne:
iptables -A INPUT -i $LAN -s 0.0.0.0 -d 255.255.255.255 -j DROP
iptables -A OUTPUT -s 10.0.0.1 -d 255.255.255.255 -j DROP
NN
Nic, bez vysledku.
Na klientovi jsem mezi prvnimi pokusy zkousel toto, ale take bez vysledku:
Toto neresi muj problem. Mam router, pres ktery nesmi proudit DHCP provoz (a to jak od klienta, tak ani od serveru). Na samotnem routeru zadne DHCP (server ani klient) neni. DHCP server ani klienti nejsou v me sprave a nedokazu je tedy ovladat.
Ano, mate pravdu. Mel jsem tuto informaci napsat hned na zacatku. Ten router tedy vlastne neni router, ale bridge (nastaveny pomoci brctl)
Dekuji za objasneni problematiky, uz do toho vidim zase o neco vice.
Nakonec se mi to pred chvili podarilo na routeru (bridge) zablokovat pomoci iptables a physdev takto:
iptables -I FORWARD -m physdev --physdev-in $LAN_IFACE -p udp --sport 68 --dport 67 -j DROP
Toto pravidlo zajisti, ze klienti fyzicky pripojeni na $LAN_IFACE neodeslou pres router (bridge) pozadavek na DHCPDISCOVER. Server DHCP uz se blokovat nemusi, protoze klientum uz nema pomoci DHCPOFFER na co odpovidat.
Muzeme si vyjasnit topologii te site? Kde jsou klienti a kde server? Osobne vidim dve moznosti:
1) Klienti jsou v segmentu pripojenem k prvni sitove karte routeru a server v segmentu pripojenem ke druhe karte routeru. V tomto pripade by DHCP nemelo fungovat samo od sebe, protoze broadcast s dotazem klienta neprojde routerem. Pro funkcnost DHCP by na routeru musel byt spusteni DHCP Relay.
2) Klienti i server jsou v jednom segmentu. V tom pripade nema router zadnou moznost, jak zablokovat komunikaci mezi klientem a serverm.
Tomas
Nevim, z ceho usuzujete, ze me toto nezajima, ale to ted neni podstatne.
Nyni resim modelovou situaci se 2 PC (popsanou vyse), na te mohu provadet pokusy.
V iptables (-L) klienta je:
Kdyz spustim na klientovi "dhcpcd eth1", tak dostanu od DHCP serveru IP a na DHCP serveru se objevi info o prideleni (viz vyse).
b) Tedy viz muj uvodni prispevek.
c,d) Nechtene jsem zamlcel na zacatku existenci bridge a tudiz to na prvni pohled vypadalo, ze je na routeru zapnuty DHCP Relay Agent.
Dhcpd si otvira raw socket a posloucha primo na nem a obchazi
cely ip stack a iptables. Ale co odesila uz pouziva normalni udp
inet socket, takze se da blokovat UPD na ouput a musi to jit!
NN
takze se da blokovat UPD na ouput a musi to jit!
Viz muj prispevek o blokaci vseho na klientovi. Kdyz by dhcpd odesilal pred udp inet socket a dalo by se to blokovat na outputu, tak by se to teoreticky melo blokovat i na inputu u klienta, coz jsem zkousel a nefunguje.
Tiskni
Sdílej: