Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dobrý den.
Chtěl bych poprosit o radu. Mám Ubuntu 8.10 64bit a můj počítač je připojený do sítě, kde jsou další 3 počítače s Win XP. IP jsou přídělovány DHCP obyč. routerem. Rozsah 172.16.20.20 - 100. Skupina je "DOMA".
Problém, je, že nevidím nasdílené adresáře na Win počítačích. V Nautilusu vidím "síť Windows", skupinu "Doma", ale když chci rozkliknout ikonu vyskočí hláška "Nelze připojit umístění - Failed to retrieve share list from server". Zkoušel sem i smb4k a Konqueror, ale se stejným výsledkem.
Pokud vím IP, na počítač se dostanu (např. smb://172.16.20.23) mě zobrazí zdílené složky daného PC, ale štve, mě, že nemůžu prostě prohledat síť jako ve Win a hned vidět sdílené složky všech počítačů.
Všem ochotným, díky za radu.
Není zapnutý firewall? Musí být povolené porty 135-137 a 445.
Pokud ti nebezi nmbd, nebo blokujes 137-9, tak si toho moc neprelistujes,
ale vyskousej: smbclient -L
NN
Sorry, porty 137-139 jak se pise dale
Firewall je vypnutej, nmbd běží a pořád prdek , díky všem za snahu a pokud ještě někoho něco napadne prosím o radu. Co je divný, že počítač s Win XP ostatní vidí bez problémů. Nějak nechápu.
Čus Míla
Muzete sem dat vystup programu 'nmbstatus'? At zjistime, co presne vas pocitac vidi...
A jeste se zeptam, mate v siti nejaky pocitac s linuxem, ktery bezi porad (a sel by na nem tedy rozchodit wins server, coz by Vam vas problem vyresilo urcite)?
Zdravím, omlouvám se za spoždění..
Samba version 3.3.2
PID Username Group Machine
-------------------------------------------------------------------
Service pid machine Connected at
-------------------------------------------------------
No locked files
Toť vše...
Linux PC, co by běželo pořád tu nemám
Tiskni
Sdílej: