Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Zdravím, už se dneska celej den snažím dopátrat jak mám nastavit menu.lst abych mohl spustit i Windows
Tady je výpis fdisk -l:
Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes Disk identifier: 0xb0c3ff94 Device Boot Start End Blocks Id System /dev/sda1 * 1 13 104391 83 Linux /dev/sda2 14 14592 117105817+ f W95 Ext'd (LBA) /dev/sda5 14 3837 30716248+ 7 HPFS/NTFS /dev/sda6 3838 12761 71681998+ 7 HPFS/NTFS /dev/sda7 12762 12888 1020096 82 Linux swap / Solaris /dev/sda8 12889 14592 13687348+ 83 Linux
A tady jak mám nastavený menu.lst:
title WinXP root (hd0,4) makeactive chainloader +l
Netuším co už s tím tak budu vděčný za každou radu...díky
title WinXP rootnoverify (hd0,0) chainloader +1 makeactivea muj fdisk -l
Disk /dev/sda: 80,0 GB, 80 026 361 856 bajtů hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 9 729 Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech Identifikátor disku: 0x502a7b25 Zařízení Zavádět Začátek Konec Bloky Id Systém /dev/sda1 * 1 1989 15976611 7 HPFS/NTFS /dev/sda2 1990 5176 25599577+ 7 HPFS/NTFS /dev/sda3 5177 9729 36571972+ 5 Rozšířený /dev/sda5 5177 5267 730926 82 Linux swap/Solaris /dev/sda6 5268 6500 9904041 83 Linux /dev/sda7 7785 9729 15623181 83 Linux /dev/sda8 6501 7784 10313698+ 83 Linux
Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) - pokus přes GUI?
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Intrepid#GRUB_boot_manager_settings
Use Startup Manager to change Grub settings
You can change Grub settings from the Startup Manager:
System -> Administration -> Startup Manager
If Startup Manager is not installed, install it:
sudo apt-get install startupmanager
ak je v pocitaci len jeden disk, tak /dev/sda5 je v grub-e oznacene ako (hd0,4). Ak je windows nainstalovany na tej prvej NTFS particii, tak je to oznacene dobre.
Windows treba pripajat s rootnoverify.
Malo by to teda vyzerat nejak takto:
title WinXP rootnoverify (hd0,4) makeactive chainloader +l
Najlepsie je to vzdy vyskusat priamo v prikazovom rezime grub-u (pismeno c v ponuke) - zadat vsetky prikazy a potom spustit prikazom boot.
Ahoj,
Asi te nepotesim, ale podle me dostupnych informaci WindowsXP neumi bootovat z extended oddilu (ani starsi verze Win u Vist a 7 si nejsem jist, ale asi taky ne), takze asi bude poteba ten extended oddil presunout jako primary (ted si ale nezpominam, zda to nejaky nastroj umi se zachovanim dat).
To je sice pekne, ale znamena to pokazit (tim myslim oprvdu pokazit a ne opravit jak tomu rikaji oni) boot record WinXP s tim, ze bud to bude fungovat, nebo ne (nejsem si jist co by na to rekli treba ntfs-3g) a pokazi se data.
Ještě je možná možnost zkusit nastavit i sda5 jako aktivní. Přes program fdisk.
Mohlo by to monžá pomoci, ale radši si zazálohuj předtím vše a nebo si připrav nějaké Live CD, kdyby Ti nenajelo žádný systém, protože chce bootvat hned z toho sda5.
Je to jen tip, ale za vyzkoušení stojí.
Tiskni
Sdílej: