abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Grub nespustí Windows

    25.3.2009 19:04 Berny
    Grub nespustí Windows
    Přečteno: 768×

    Zdravím, už se dneska celej den snažím dopátrat jak mám nastavit menu.lst abych mohl spustit i Windows

    Tady je výpis fdisk -l:

    Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
    255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
    Disk identifier: 0xb0c3ff94
    
       Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/sda1   *           1          13      104391   83  Linux
    /dev/sda2              14       14592   117105817+   f  W95 Ext'd (LBA)
    /dev/sda5              14        3837    30716248+   7  HPFS/NTFS
    /dev/sda6            3838       12761    71681998+   7  HPFS/NTFS
    /dev/sda7           12762       12888     1020096   82  Linux swap / Solaris
    /dev/sda8           12889       14592    13687348+  83  Linux
    
    

    A tady jak mám nastavený menu.lst:

    title    WinXP
    
    root   (hd0,4)
    
    makeactive
    
    chainloader  +l
    

     

    Netuším co už s tím tak budu vděčný za každou radu...díky

     

     

    Odpovědi

    25.3.2009 19:19 Filip F.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows
    Ja to mam takhle a funguje. Pise to nejakou chybu??
    title           WinXP
    rootnoverify    (hd0,0)
    chainloader     +1
    makeactive
    
    a muj fdisk -l
    Disk /dev/sda: 80,0 GB, 80 026 361 856 bajtů
    hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 9 729
    Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
    Identifikátor disku: 0x502a7b25
    
    Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
    /dev/sda1   *           1        1989    15976611    7  HPFS/NTFS
    /dev/sda2            1990        5176    25599577+   7  HPFS/NTFS
    /dev/sda3            5177        9729    36571972+   5  Rozšířený
    /dev/sda5            5177        5267      730926   82  Linux swap/Solaris
    /dev/sda6            5268        6500     9904041   83  Linux
    /dev/sda7            7785        9729    15623181   83  Linux
    /dev/sda8            6501        7784    10313698+  83  Linux
    
    
    25.3.2009 19:26 Berny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows

    Jenom při pokusu nabootovat ty Win to napíše Invalid device requested

    25.3.2009 20:54 Filip F
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows
    Mozna by tam melo byt misto (hd0,4), (hd0,2) nebo (hd0,3), grub cisluje od nuly. treba hda1 neni hd(0,1),ale hd(0,0), a predelej to, at to mas stejne jako ja.
    25.3.2009 22:32 Berny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows

    Mam to všechno stejný a zkoušel sem to od 1 do 6 a nic...

    regine2 avatar 26.3.2009 07:15 regine2 | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows

    Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) - pokus přes GUI?
    http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Intrepid#GRUB_boot_manager_settings
    Use Startup Manager to change Grub settings
    You can change Grub settings from the Startup Manager:
    System -> Administration -> Startup Manager
    If Startup Manager is not installed, install it:
    sudo apt-get install startupmanager

    Dokud nepřiletí mimozemšťané, všechno už jaksi bylo.
    26.3.2009 09:40 deadmail
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows

    ak je v pocitaci len jeden disk, tak /dev/sda5 je v grub-e oznacene ako (hd0,4).  Ak je windows nainstalovany na tej prvej NTFS particii, tak je to oznacene dobre.

    Windows treba pripajat s rootnoverify.

     Malo by to teda vyzerat nejak takto:

    
    title WinXP
    rootnoverify (hd0,4)
    makeactive
    chainloader +l
    

     Najlepsie je to vzdy vyskusat priamo v prikazovom rezime grub-u (pismeno c v ponuke) - zadat vsetky prikazy a potom spustit prikazom boot.

    26.3.2009 10:47 chochi | skóre: 29 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows

    Ahoj,

    Asi te nepotesim, ale podle me dostupnych informaci WindowsXP neumi bootovat z extended oddilu (ani starsi verze Win u Vist a 7 si nejsem jist, ale asi taky ne), takze asi bude poteba ten extended oddil presunout jako primary (ted si ale nezpominam, zda to nejaky nastroj umi se zachovanim dat).

    26.3.2009 12:35 deadmail
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows
    26.3.2009 14:42 chochi | skóre: 29 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows

    To je sice pekne, ale znamena to pokazit (tim myslim oprvdu pokazit a ne opravit jak tomu rikaji oni) boot record WinXP s tim, ze bud to bude fungovat, nebo ne (nejsem si jist co by na to rekli treba ntfs-3g) a pokazi se data.

    26.3.2009 16:02 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows
    Prostě problém je že nemáš windows na prvním primárním oddílu.

    Prostě windows jsou blbé a neumí botovat odjinud (někdy je lze donutit, ale není to jednoduché).

    Takže nejednoduší zazálohovat data a nainstalovat to znovu že jako první nainstaluješ windows a necháš si místo pro linux a jako druhý OS nainstaluješ linux - tomu je jedno kde je.

    30.3.2009 18:42 Čuda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grub nespustí Windows

    Ještě je možná možnost zkusit nastavit i sda5 jako aktivní. Přes program fdisk.

    Mohlo by to monžá pomoci, ale radši si zazálohuj předtím vše a nebo si připrav nějaké Live CD, kdyby Ti nenajelo žádný systém, protože chce bootvat hned z toho sda5.

    Je to jen tip, ale za vyzkoušení stojí.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.