Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mam dotaz, naistaloval som na server Debian 5, server ma dve sietovky jedna na doske, druha v PCI , ked som druhu sietovku nakofiguroval pre vnutornu siet , tak cez prvu sietovku sa nemozem dostat na internet, ktora predtym fungovala, neviem ci som to dobre vysvetlil. Skratka a jednoducho nemozem robit update. V com je zadrhel? Dakujem
Jak se to projevuje? Pingneš si v rámci LAN, tedy když víš, že má jedna síťovka IP adresu z rozsahu Z, na bránu si pingneš? Čili jestli nejsou prohozený interfejsy.
..ked pingam na sietovky, branu je vsetko v poriadku. Nie som az taky zbehli v linuxe.
...uz jo to v poriadku , nemal som ju nahodenu myslim tym eth0, takze internet funguje a este spojazdnit eth1 aby som sa mohol pripojit ineho pc v lokalnej sieti. To znamena ze tiez treba nahodit ifup eth1?
....zistil som takuto skutocnost, z lokalneho PC som sa na iternet nedostal, ak som pingnul na obidve sietovky z lokalneho PC, tak bola odozva ale ak pingnem na branu ziadna odozva, v com je problem?
Hm, máš dvě síťovky? Obě jsou up? IP adresy lokální a protějšků sedí? Brána je v jakém rozsahu, síti? Musíš mít routy ve směru do internetu i z internetu, jestli máš ve své péči více zařízení v řadě.
http://www.skfree.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=124
hlavně bod 4
...vedel by mi niekdo povedat kde zapnem podporu routovania ked v Debian 5 subor "/etc/network/options nieje..
/etc/sysctl.conf ... net.ipv4.ip_forward=1 ...Zdar Max
Ahoj
Zkus poslat vypis nasledujicich prikazu:
ifconfig -a
route -n
Tiskni
Sdílej: