Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jmeno Prijmeni DD. MM. RRRRSoubor rodcislo.txt obsahuje seznam rodných čísel a jmen osob ve formátu:
rrmmdd/nnn...:Jmeno Prijmen
885113/111:Jana Mala 770427/4444:Josef Novak 826208/9999:Marta Velka 901130/12345:Karel StrakaDiky moc vsem
bude se ti to hodit,
man sed
NN
Prijdu domu a napisu to..
NN
Evidentně ses trefilAha, díky, tak já jsem nakopnutí dal tam. Ale vlastní řešení úkolu bych raději již ponechal na ctěném studentstvu.Když už, tak doporučuji se domluvit a položit jeden dotaz za celý kruh
To je prehazovani slov se sedem, nejdriv nactes radek v puvodnim formatu
a pak ho prerovnas.
Neco jako:
sed s/\$1\ \$2\.\ \$3\.\ \$4\ /$4$3/:\ $1 $2/ soubor.txt\
NN
sed 's/\([0-9][0-9]\)\([0-9][0-9]\)\([0-9][0-9]\)\/[0-9]*:\([^ ]*\)[ ]\([^ ]*\)/\4 \5 \3.\2.19\1/'
sed
u neřešitelné, ale není to tak triviální, jak navrhují kolegové výše... Rodné číslo je mrcha v jedné věci: do měsíce také kóduje pohlaví, což prosté přerovnání řádku neřeší. Takže buď kombinace "hold space" a transformace (y
) nebo podmíněných skoků, ale hlavní nevýhoda sed
u, když se to začíná komplikovat je, že i když to jde napsat, docela špatně se to čte, zejména náhodnému kolemjdoucímu. Jak se to začíná komplikovat, awk
bývá snazším řešením téhož.
Tiskni
Sdílej: