V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Oficiálně byl vydán Android 16. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Zdravím,
mám takoví menší problém s cronem. Když dám "crontab -l" tak mě to napíše "no crontab for root" a přitom cron normálně jel. Zkoušel jsem restartovat stroj, ale stále nic.
cron
u. I Linuxové systémy (třeba Slackware) /etc/crontab
nepoužívají.
musis zadat ulohu do cronu pomoci prikazu crontab -e (viz prikaz crontab ) jako root (kazdu user ma svuj crontab) a nezapomen ukouncit soubor novym radkem. jinak ti to nepojede ;)
Jejda vy jste mě asi nepochopili.. Cron je normálně má zadané 3 úlohy. Ale z ničeho nic už nejede.
# /etc/crontab: system-wide crontab
# Unlike any other crontab you don't have to run the `crontab'
# command to install the new version when you edit this file
# and files in /etc/cron.d. These files also have username fields,
# that none of the other crontabs do.
SHELL=/bin/sh
PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin
# m h dom mon dow user command
17 * * * * root cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
25 6 * * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
47 6 * * 7 root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.weekly )
52 6 1 * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.monthly )
#
crontab -l
nic nevypise, tak ziadne ulohy nema. Nepreklepol si sa a nedal si crontab -r
namiesto crontab -e
? Tie pismenka su tak blizko vedla seba.
Tak jak je potom možné, že když tam uložím úlohu tak do daného souboru se úloha zapíše, ale když dám crontab -l tak tam není! To je prostě záhada tohle .
Ach jo.. prostě ten CRON už byl spuštěnej vše jelo normálně. Ale jednoho dne se zničeho nic vypl a nejde zapnout
Nejdřív bych zkontroloval, zda cron vůbec běží (/etc/init.d/cron restart). Já nejsem zvyklý používat crontab -e, ale přidávám řádky do základního crontabu (po jakékoliv změně dát znovu restart cronu), takže to vypadá takto:
17 * * * * root cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
25 6 * * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
47 6 * * 7 root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.weekly )
52 6 1 * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.monthly )
01 10 * * * root /home/dalibor/skripty/zalohovat
V mém případě se mi spouští skript "zalohovat" v 10.01 denně.
Ano, pozorný čtenář bylo to špatně zapsané , ale pro princip fungování cronu jako příklad je to OK.. Konkrétní soubor měl rootovská práva a byl uložen jinde, sem jsem zkopíroval jen "pracovní verzi" crontabu jako zálohu pro testování, nikoliv v současné době funkční cron, omlouvám se
-
Proč mám odpovídat na otázky, které nedávají smysl. Mě jde o to, že ten CRON bežel askoro 3 týdny a zničeho nic se vypl a nejde zapnout. Nikdo snim nic nedělal a ty se mě tu ptáš co je v tom a tom souboru atd..
Dobra, vezmeme to trochu podrobneji. Cron je daemon, ktery ma na starosti spousteni uloh v zadanem case. Co a kdy ma spoustet je mozne mu sdelit nekolika zpusoby. Jednim zpusobem je soubor /etc/crontab - jedna se vetsinou o ulohy, ktere jsou 'systemove' - napriklad spousteni veci z adresare /etc/cron.daily/ a tak podobne. To je zaroven druhy zpusob, zavedeny coby zjednoduseni - do adresaru /etc/cron.daily, hourly nebo weekly staci umistit (odkaz na) skript, ktery chceme poustet jednou za den/hodiny/tyden. Treti moznost zadani je pres crontab -e - tento prikaz vytvori soubor v adresarich pod /var/spool/crontab a da se zkontrolovat prikazem crontab -l. prvni dve metody jsou omezeny na uzivatele 'root', treti mohou pouzivat i obycejni uzivatele. Otazka tedy zni - co to znamena, ze 'nefunguje cron'? Ktera z vyse uvedenych moznosti byla pouzita, co se objevuje v systemovem logu (patrne /var/log/cron) a co je ocekavano?
Pozri sa 3 tyzdne spät do logu, co tam najdes o CRONe. Spadol ? Mne sa este nestalo, aby sa cron len tak sam od seba vypol....
Právě tohle mě napadlo taky, mohl by to zjistit příkazem
ps ax | grep cron
3366 ? Ss 0:00 /usr/sbin/cron
7578 pts/5 D+ 0:00 grep cron
Proč mám odpovídat na otázky, které nedávají smysl.Pokud si jste jistý, co je a co není relevantní, tak zřejmě i víte, v čem je problém a taháte ostatní za nos. Mě třeba pohled do logů, jestli a co se tam píše o crond přijde docela smysluplný dotaz.
zničeho nic ... nikdo s nim nic nedělalTo bych skoro řekl ani není pořádně možné. Pokud se změnil stav (funguje/nefunguje), muselo se změnit ještě něco a odpověď na otázku co, je nejspíše i řešením problému. Samozřejmě, změna nemusí být úmyslná (překlep), vědomá (změna kterou provedl nějaký "chytrý" "instalátor" nebo systémový "aktualizátor") ani dokonce přímým důsledkem čehokoliv, co uživatel udělal nebo nastavil (HW problém a segfaultující crond, kompromitovaný systém). V každém případě, "fungovalo mi to a teď to nefunguje... a víc Vám k tomu neřeknu," zřejmě k řešení nepovede. Já se tedy přiznám ani úplně nerozumím tomu dotazu. Co fungovalo a co nefunguje?
crond
vůbec neběží? crontab -l
dává jiné výsledky než předtím? Nějaká zadaná úloha, která dříve běžela neběží? Jak byla spouštěna (Váš /etc/crontab
žádné konkrétní úlohy neobsahuje a crontab -l
s tím nutně nesouvisí, protože to mohou být dva odlišné mechanismy)?
Buď bude potřeba malinko zpřesnit vyjadřování a odpovědět na pár otázek, nebo dodat křišťálovou kouli, jinak Vám asi sotva někdo bude schopen pomoci.
Tiskni
Sdílej: