Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Zdravím a prosím o pomoc ... precuji s linuxem (Debianem) krátce. Nyní řeším problém, jak přesunout složku /var/log do paměti RAM ... místo pevného disku totiž používám CF kartu a tak chci minimalizovat počet zápisů. Obsah fstab:
tmpfs /var/log tmpfs dafaults 0 0
Toto sice namountuje obsah do paměti, ale když se potom např. apachem odvolávám na log soubor, tak hlásí, že ho nelze nalást ve /var/log a tak ho nelze spustit. I při zavádění systému píše nějaké hlášky typu "chown: failed to get attributes of /var/log .... ". Bude to nějaká hloupost, ale bohužel se mi to nedaří zprovoznit ani za pročítání tisíců diskusních fór. Přdem děkuji za rady
/var/log
, který neexistuje, protože jste tam čerstvě přimontoval tmpfs. Pokud by tomu tak bylo, pak byste potřeboval: a) rozmluvit Apachi, že tam chce mít ty logy a umístit je přímo do /var/log
; nebo b) zalidnit /var/log
po přimontování.
Snahu o minimalizování zápisů na CF kartu chápu, ale logy jsou logy. ;)
Takže, při zavádění systému vyběhne tato hláška:
"chown: failed to get attributes of '/var/log/dmesg': No such file or directory"
A apache při zavádění píše něco v podobném smyslu, přesně je to:
"(2)No such file or directory: apche2: could not open error lofg file /var/log/apache2/error.log . Unable to open log. failed."
Při tom když se podívám do /var/log tak tam po přimountování do paměti značně ubylo souborů (?což je asi dobře?). Ovšem i přes to se tu nachází např syslog nebo messages ... Nicméně složka apache2 je skutečně jedna z těch která tu teď schází.
tmpfs
na /var/log
tam máte prázdný souborový systém (s každým startem znovu). Jednodušší variantou by mělo být (předpokládám, že Apache si soubor vytvoří, když bude mít k dispozici adresář, ve kterém tak může učinit) změnit umístění logů Apache tak, aby byly přímo ve /var/log
a ne v dalším podadresáři (nebo logování rovnou vypněte, pokud ho vůbec nechcete).
Vypnout logování by také šlo, ale v mém případě, kdybych chtěl vypnout logy u všech běžících aplikací, tak by to dalo víc práce a hledání než-li přesunout všechny logy do paměti. Jinak vypnout logy u apache jsem také zkoušel, ale bez úspěchu . Nevíte, kde co se má zakomentovat, popř, přepsat ... stejně tak i systémový log či comment?
Ja jsem to kdysi resil takto. Natvrdo jsem do rc.S napsal chmod pro adresar logu od www.
# redirect /var/run to tmpfs mounted to /tmp
/usr/bin/mkdir -p /tmp/run
/usr/bin/mkdir -p /tmp/www
/usr/bin/chmod 777 /tmp/www
Log
(např. ErrorLog
), zkuste je zakomentovat a re/nastartovat Apache. Variantně můžete přesměrovat logy do /var/log/
.
Pokud Vám jde i o další služby, pak je tady ta varianta zalidnit /var/log/
příslušnými adresáři, jak už se tu také objevilo.
V apache2.conf jsem vše co se týče LOG zakomentoval a nic stejně tak i v sites-available/default ... Tím zalidněním se rozumí vytvoření adresářové struktury? Tato struktura se potom zapíše do RAM nebo na CF? Pokud na CF, tak potom postrádám původní záměr = omezi zápisy na CF ... Omouvám se za dotazy, jak jsem podotkl na začátku s touto problematikou se setkávám poprvé. Děkuji
Tím zalidněním se rozumí vytvoření adresářové struktury? Tato struktura se potom zapíše do RAM nebo na CF?Ano. Ne. Samozřejmě se to zapíše do RAM, když to vytvoříš na tmpfs... jinak by to bylo celkem na nic
Takže pro upřesnění ... když do fstab zadám: tmpfs /var/log tmpfs dafaults 0 0 a pak tu adresářovou strukturu vytvořím v tom var/log, tak se mi to zapíše né na CF ale na RAM ... já jsem trošičku v těhle věcech pomalejší ... Pokud tomu tak je, jak tam lze strukturu dostat (prosím polopaticky )?
mkdir
třeba /var/log/apache2
, /var/log/samba
atp. podle toho, co Vám tam běží a kam to chce logovat.
A nevíte kam přesně (do kterého rc) mám vložit to vytváření adresářů ... k tomu apachi, měl by to být soubor apache2.conf, vše funguje od chvíle, dokud nezakomnetuji řádek ErrorLog /var/log/apache2/error.log ...
tmpfs
adresářovou strukturou by mělo fungovat bezpečně za všech okolností. Na konkrétní radu kam s tím se budete muset přiznat, co tam používáte za distribuci.
Přesněji, vyrobil bych si vlastní rc skript tam, co bydlí ostatní (často /etc/init.d/
nebo /etc/rc.d/
). No a potom zajistit, aby se daný skript spustil co nejdříve po přimontování všeho z /etc/fstab včetně Vašeho tmpfs souborového systému... zase podle distribuce obvykle přidáním symlinků se správným číslem do adresářů příslušných (N) runlevelů (často /etc/rcN.d) pro SysV styl initu nebo přihodit příslušné volání skriptu do rc.S pro BSD styl.
Děkuji za rady, vše se nakonec podařilo ... Jediné co nevím:
1) do paměti jsem přesunul i var/run, ovšem při startu MYSQL to hodí chybu, že tento adresář nelze nalést i když jsem ho tam při startu systému vytovřil (když do něho nakopíruji i soubory co si tam mysql běžně vytvoří, tak při novém startu mysql - bez restartu systémuse tyto soubory smažou - z toho vyplívá, že mysql adresář vidí, nevím teda, kde je zrada) vše ostatní funguje
2) ještě se chci zeptat, zda má někdo potuchu co vše se na disk při běhu debiana zapisuje, vše bych nejraději vyházel do RAM jelikož skutečně nepotřebuji zahovávat logy či jiné informace - když dojde k restartu systému nevadí - když vše pojede od znovu, tím lépe? (běží tam apache, mysq (do které jednou za měsíc zapíšu), proftpd, fcron - popř cron a potom na zpracování php5-cgi)
Díky, Honza.
Ještě bych měl otázečku, jistě budete znát odpověď: chtěl bych CF kartu naladit do režimu read-only, ovšem při zavádění systému, dojde k výpisu mnoha chyb, že si něco systém potřebuje někam zapsat ... máte někdo podonou zkušenost? Zkoušel jsem i CZFree a CZela Debian, ale ani jeden mi nevyhovuje. Díky za odpověď.
Tiskni Sdílej: