Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Používám openoffice už léta, nejvíce textový procesor. Mám ale problém, když uložím dokument v linuxu a pak ho otevřu ve stejné overzi ooffice ve windows, tak je rozházené formátování, dokonce když otevřu dokument na jiném linuxovém systému ve stejné verzi openoffice, tak je problém s formátováním, pokud něco jednoduchého kreslím či vytvářím vzorce, občas se stane, že když znovu otevřu dokument na stejném systému ve stejné verzi ooffice, tak má rozházené formátování. Proto se ptám, opravdu je openffice takový "šmejd" nebo se dá někde nastavit nějaké zafixování či provést některé nastavení?
to mohu jen potvrdit, používám mnoho instalací 2x i 3x řady na počítačích s Windows i Linuxem a nikdy jsem se s takovým chováním nepotkal
O tomhle jsem kdysi slyšel u ms wordu, tak jsem do docu vkládal nastavení i fonty a přežilo to. S oo zatim bez problému.
mne sa stava cosi podobne s tym ze zvacsa su to dokumenty od microsoftu ktore takto rozhadzuje ... z 10 stran v .doc som videl ako oo spravil peknych rozhadzanych 13 :(
Tipoval bych buď jinej font, než jim to bylo vytvořené nebo okraje? Jak to vidíte vy?
No podívám se zda by něco nešlo nasdílet, většinou se jedná o důverná data. Pokud potřebuju dokument někde otevřít, tak ho radši exportuju do pdf, kde se formátování logicky nemění. CO se týče toho formátování, jedná se např. o to, že jsou posunuté obrázky, když využívám kreslící fce, tak pokud "spojuji" nějaké úsečky, tak jsou někdy rozpojené a o kousek posunuté(proto teď raději fixuju vše dohromady), po otevření dokumentu vytvořeného v linuxu ve windows je zpravidla více "roztáhlý text", takže je více stránek, přitom písmo je stejné. Zjistil jsem, že částečně pomůže nastavit ve windows nějaké jiné formátování, ale taky to neni ono.
A formátování to blbne hlavně v tabulkovém kalkulátoru, v textovém procesoru tolik ne.
No ale nejvíce mi asi vadí to, když v tabulkovym kalkulátoru něco nakreslím a pak dám náhled, tak se to někdy celý rozhází. Stávalo se to u starších verzí a u nejnovější taky.
No jestli se jedna o "duverna" data, tak mozna pracujes pro vetsi firmu - hadam spravne? Ja mel s OOo nejvetsi problemy s .doc dokumentama ktery vznikly z korporatni sablony. Tzn. pokud .doc dokument obsahuje sablonu, ktera obsahuje vlastni styly, fonty, hlavicky, paticky atd, ... tak OOo proste zmagori. Nespadne, ale neni schopny s temahle udajema pracovat.
OO pro Linux se chová na svých formátech korektně , nesetkal jsem se s problémy , jen , když jsem upravoval 90 stránkový projekt , který byl v MS-2003 , tam to trochu naáhlo , udělalo jinak osnovu a odrážky , ale dalo se to nějak vytiskout... Ale pokud se jedná o OO to OO pak vždy bez problémů. S OO verzí od Novellu s tím probléby nebývaly ... nepoužívám verzi z OO , ale verzi , kterou vydává Novell ... sice je o cca 200MB větší , ale pracuje jak má.
Možná formátování dle nastavené tiskárny - tam se to formátuje dle fontů a to je jasné , že se to může změnit.
Jak jsem již psal. Používám stejné fonty. V linuxu mám nainstalovaný Arial právě kvůli kompatibilitě s Windows.
Kde se to nastavuje?
Tak metriku tiskárny zaškrtlou nemám, ale našel jsem něco co může dělat problémy. Možná to používání systémového písma, kde mám nastavený v různých systémech různý hinting aj., pokud to nedělá tohle tak fakt nevím.
A přenášíš to mezi platformami jako odt? S doc to docela blbne, obzvláště pokud původní doc pochází ještě z wordu.
Jo, všechno v nativním formátu ooffice.
To souhlasí. V OO verzi 3.0.1 pod Llinuxem jsem měl dokument s vloženou tabulkou ve formátu .doc (a kdysi vytvořený ve Wordu), po provedení úpravy ta tabulka zmizela. Při práci se stejným dokumentem ve formátu .odt problém nebyl.
Nakonec když se člověk podívá, jakým způsobem bývají ty informace v docu naházené (stačí export do HTML), tak se ani nedivím, že s tím má OOffice problémy.
Ano, je :).
Tiskni
Sdílej: