Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
zdar, po kompilaci noveho stable xorgu mi zacal blbnout xterm.. prekresluje se silene pomalu a pokud zmenim plochu nebo alt+tab a potom zpatky na terminal tak je fakt videt jak se to radek po radku vykresluje... myslel jsem ze jsem to "opravil" pouzitim urxvt (i kdyz ho pouzivat nechci) ale ted pri kompilaci noveho wine se to zas prekresluje pomalu... ne ze by to nejak vadilo ale nechapu proc to tak je... Nova verze xorgu si bere vic nez dvojnasobek pameti i procesoru a pritom jsem zadnou zmenu k lepsimu nezaregistroval... diky za odpoved
pred tim to samozrejme slapalo v klidu... a je podezrele ze pri prekreslovani Xka zerou i 50 procent procaku...
ovladacem by to byt mohlo protoze kdyz jsem na notasu mel stable intel tak to delalo taky a kdyz jsem tam dal nejaky starsi testing tak uz to nedela.. ale tam mi blby i hry.. na pc mi hry jedou v poho.. mam tam ati radeon 9800 pro a ovladace jsem zkousel x11-drivers/ati-drivers- 8.552-r2 ~8.561 ~8.573 (~)8.573-r1 ~8.582
Stalo se mi to samé, v terminálu je to zpomalení vidět nejvíce. Pomohlo mi nové jádro a úprava xorg.conf Option "AccelMethod" "UXA".
http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Intel_GMA.
Akceleraci grafiky mám už teď v pořádku, ale nedaří se mi přepnout na jiného uživatele (ctrl+alt, F7, F8). Během přepínání monitor postupně usíná a zase se probouzí, zřejmě mění i frekvence, každopádně to nikdy neskončí dobře.
Tiskni
Sdílej: