Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den, můj problém je následující:
mám po čerstvé instalaci systému na novém stroji Debian Lenny DNSko BIND9 (9.5.0) do kterého jsem překopíroval zcela jistě NEzměněnou konfiguraci ze druhého stroje (samozřejmě i nastavení resolv.conf a jiná související nastavení). Ten jsem používal dříve (Etch, tam BIND 9.3.4). Provozuji malou síť s několika síťovými segmenty a také s vlastní doménou (která ja přístupná (jen) z lokálu). Se starým strojem a bindem vše šlapalo v pohodě.
Ale nyní, když jsem chtěl použít nový systém, ukázalo se, že ne ve všech podsítích jde resolvovat všechna jména. Všechna jména jak na internetu tak v lokální doméně lze přeložit pouze na localhostu a na nejbližším routeru (mají tedy společnou podsíť), ale na strojích vzdálenějších lze přeložit pouze jména lokálních hostitelů - tedy lokální doménová jména, pro které je tento stroj masterem. Mám ale ověřeno, že nový BIND na všechny požadavky reaguje, dig vypíše odpověď IP:PORT ve správném tvaru, ale nenajde odpovídající záznam. host domenavinternetu.tld vrátí not found: 3(NXDOMAIN). V logu je spousta hlášek typu "A/IN denied", ale vygůglil jsem jen to, že to může být běžný a někteří to ignorují.
Je to snad nějakým nastavením, které by nová verze měla navíc? Nevíte někdo? Snažil jsem se hledat, ale našel jsem spoustu jiných problémů s bindem, nikoliv ten můj. A anglicky asi až tak moc neumím.
named.conf
named.conf.options
Debian nesleduju, ale podival bych se na povoleni rekursivnich dotazu. Podle popisu chovani by to mohlo byt ono. Vypada to, ze pro klienty mimo primo pripojeny segment, nevyruzuje dotazy rekursivne.
Tomas
Tiskni
Sdílej: