Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Dobrý den,
mám takový skromný problém využívám uTorrent nainstalovaný přes Wine na Ubuntu 8.04. Vše funguje bez problémů, ale jeden problém přesto vznikl - po stažení nějakého torrentu - když chci vymazat "torrent + data" z nabídky přímo v programu sice odstraním položku torrentu ze seznamu, data ze složky "po stažení" se také smažou (patrně někam přesunou...) ale volné místo nepřibyde - to znamená že jsem smazal skoro všechny dokončené torrenty ale žádné místo na pevném disku jsem nezískal a soubory se "někam" přesunuly a stále zabírají místo.
Nevíte, kam se data patrně přesunou? hledal jsem nějakou složku jako koš - "temp" nebo "tmp" ale bohužel žádná data většího objemu jsem nenašel. Neporadíte, prosím, jak docílit toho abych získal zpět volné místo?
Podivné ovšem je to, že když smažu najednou soubor o větší velikosti (okolo 4GB) tak se volné místo hned načte a přibyde. U menších souborů to však nic neudělá a o místo "přijdu".
Díky za Vaše nápady
A v adresáři:
~/.wine/drive_c/
to není?
Tam se nachazi pouze adresar "Program Files" a "Windows",
Bohuzel, projel jsem vsechny slozky v tomto umisteni a nenasel jsem zadne stopy po velkych souborech / ani po hledanych souborech...
Můžete jetě vyzkoušet otočit toho klienta, protože už jsem potkal pár programů, který při mazání nezavíraly soubory a takový pak zabírají místo až do uzavření posledního descriptoru. Dá se to zjistit v rozdílech hodnot co dávají df
a du
, nebo by snad měly jít vypsat přes lsof|grep deleted
...
BTW, jaký je vůbec důvod provozovat na linuxu windowsowskýho BT clienta, když nativních je dost?
Díky za typ, ale jak jste myslel "otočit" klienta?
Důvod proč jsem byl nucený používat tohoto klienta je jednoduchý, na některých serverech jsou jiné klienty zakázány z důvodu špatného odesílání statistických dat na tracker (a admini to bohužel řeší banem)... Popřípadě jaký byste mi doporučil klient?
- zkoušel jsem například Transmission nebo rtorrent (libtorrent), znáte ještě nějaké alternativy, podobné uTorrentu?
Díky
No vidíte, azureus mě nenapadl dobrý typ na klienta... ale... víceméně se dostáváme trochu jinam
Zjistil jsem, že už mi chybí přes 30GB dat, které "někde" zabírají místo. Bohužel stále nemůžu přijít na to, kde by tyto soubory mohly být skryté... Přijde mi to až podivné... přitom když chci smazat veliký soubor (okolo 4GB) tak po vymazání velikého souboru se volné místo na disku přičte..
Otočit jsem myslel restartovat. Vypnout, ujistit sem, že od toho nezůstaly běžet žádný procesy. Jestli je to tohle, tak by mělo místo zase přibýt. Jestli nepřibude, tak to smazaný soubory nejsou a budete muset hledat du
čkem...
Co se týče klientů, tak jsem úspěšně používal KTorrent (z KDE) a těď rtorrent (libTorrent). S ani jedním mě žádný tracker nevyrazil...
Díky za typ,
zkusil jsem celou aplikaci restartovat a bohužel to nepomohlo. Zkusil jsem i celý systém restartovat (pro případné vymazání dočasných souborů) a také bohužel bez výsledku. Je to nějaké podivné, a už mě nějak nenapadá způsob, jak odstranit tento problém.
Mohu se zeptat jak přesně myslíte hledat s "du"čkem? ...
díky za pomoc
du
slouží k vypsání velikosti souborů. Můžeš s jeho pomocí zjistit kde ty soubory jsou. Jenže když nevíš o co jde, bude lepší když si nainstaluješ filelight, který využití oddílu zobrazí graficky a pak už bys to měl najít celkem snadno. Pokud používáš krusader, tak ten v sobě má integrovanej takovej vlastní "filelight" (i když je to něco trochu jinýho).
du -sh ~/.wine
tak ten filelight (pro KDE) asi nebude úplně nejlepší nápadV GNOME je baobab.
Zkusil jsem tento příkaz a jediné co to vypsalo bylo: 26M (přihlášený jako root) a když jsem byl přihlášený jako uživatel tak pouze 25M
Něco mi říká že to bude asi 26 (MB?)
Nepoužívám ani Gnome, ani KDE, na Ubuntu mám nainstalovaný pouze Xserver (a v něm wine + utorrent)
Zvláštní je že mám celkem 160GB disk
- z toho 60GB je uloženo v adresáři uživatele, tyto data odpovídají skutečným souborům
- z toho mi systém ukazuje, že volné místo na disku je 34GB
Když udělám lehkou kalkulaci - disk = 160GB - 60GB dat uživatele = ~ 100GB, z toho 34GB je volných = ~ systém zabírá ~ 66GB?
V systému je pouze 1 uživatel (+ root). Kde tedy ty data mohou být?
Teď jsem zkusil du -sh pod rootem v kořenovém adresáři roota a kupodivu mi to napsalo 43G takže už se pomalu blížíme k vyřešení...
Přátelé a je to... našel jsem to!
~/.local/share/Trash a uvnitř jsou dvě složky - files & info
- tyto dvě složky obsahují inkriminovaná "dávno smazaná" data
... že mě to nenapadlo dříve asi jsem to dříve přehlédl. ...ještě jednou děkuji za pomoc a kouzelný příkaz du
Lukáš
Volné místo na disku (místo 34GB) 78GB juchu ;o)
ještě jednou díky všem!
No nejraději bych koš vůbec nepoužíval. Bohužel ten uTorrrent to má asi tak nastavené, že když dám "odstranit torrent + data" že to bere jako klasické DEL a přesune to jen do koše... No, myslím že už bylo dost používání Win aplikace a je pravý čas dát něčemu lepšímu
..nativnějšímu.
Díky
Tak asi zkuste du -ms *
v home adresáři toho uživatele, pod kterým spouštíte ten torrent. To by mělo spočítat velikost (v MB) všech souborů ve všech adresářích (teda těch, co nezačínají tečkou). Pokud uvidíte nějaký adresář, který je podezřele velký, vlezte do něj a postup opakujte. Nakonec byste se mohl dopídit.
Pokud by se nevyloup žádný kandidát, můžete zkusit spočítat i adresáře s tečkou na začátku:
du -ms .[^.]*
Tiskni
Sdílej: