Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
rád bych se zeptat, zda lze (a jak) přehrávat pod linuxem současně více zvukových kanálů třeba z DVD (čeština + angličtina)? Zvukové kanály pak mohu odebrat ze zeleného a modrého audio výstupu? Pro takovouto práci se zvukem doporučujete alsu nebo pulse audio? Co má větší budoucnost?
Díky za kažou radu,
dik
A to je zajímavý užitečný požadavek. Něco málo je http://lists.mplayerhq.hu/pipermail/mplayer-users/2006-November/064225.html , ale ve výsledku jde o dvě současně spuštěné instance mplayeru. Není problém v alse (asi i v pulseaudio) udělat ze dvou stereokanálů zvukovky dvě samostatná zařízení, ale neznám aplikaci, která by současně uměla přehrávat z DVD dva alang kanály do různých zařízení.
Pokud to umí pulseaudio, asi bych šel touto cestou. Požadavek spadá docela přesně do cílení pulseaudia - můžeš si online přepínat kanály atd. Jenom mít aplikaci, která tam ty dva streamy pošle :)
no na vlastní oči jsem viděl windows přehrávat .AVI se dvěma audio kanály (česky a anglicky), oba jazyky byly současně přehrávány na modrém a zeleném výstupu ---> češtinu do beden a angličtinu do sluchátek. O něco podobného se snažím pod linuxem ,ale pořádně nevím kde začít...
dik
Zajímavé. O jaký soft šlo? Samozřejmě to technicky lze, jen jsem se s realizací v otevřeném přehrávači zatím nesetkal. Ale možná jsem se jen špatně koukal :)
to právě nevím ,něco dělaného na zakázku... ale používalo to běžný pc hw a tak jsem nabyl dojmu ,že něco obdobného udělám na linuxu.
dik
Jako hack by mohlo jít spustit dva mplayery ve slave režimu, v prvním audio i video, ve druhém druhou audio stopu a jiné alsí zařízení. Ovládání jim posílat přes multipipe (nebo něco podobného), při spuštění na začátek poslat pausu, aby se srovnalo jejich naběhnutí. Max. si delayem audia doladit případné rozjetí zvuku a videa u druhého mplayeru.
....takze pokud Vas dobre chapu ,je lepsi se zabyvat/studovat pulse ,coz je modernejsi rozhrani a zrejme s nim pujde udelat vice krkolomnosti... No o vikendu mam co studovat...
Rozříznout multikanál zařízení do více oddělených zařízení umí alsa a asi i pulseaudio, to není problém. Klíčové je takové dva různojazyčné ale synchronizované streamy umět vygenerovat.
Tiskni
Sdílej: