Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Na nové Catalyst jsem se hodně těšil. Jeden tester bety hlásil, že řeší určitý problém, který mě fakt štval. No nic, v noci jsem je natěšeně nahodil - a NIC.
Tma. Ani displej není podsvícený, nejede ani nouzový režim. Nakonec jsem nabootoval jen do texťáku, odinstaloval Catalyst, připravil jádro na novou instalaci (make mrproper, cloneconfig, modules_prepare, clean), abych to udělal důkladně, znova nainstaloval, ale opět totéž.
grep -e EE /var/log/Xorg.0.log
vyhodil:
loading Extension MIT-Screen-Saver.
Už při instalaci jsem si všiml nějakého problému, kdy instalátor psal, že nemůže vytvořit
/usr/X11R6/lib/modules/dri/fglrx_dri.so - File exists
A to psal i tehdy, když jsem to odstranil (nevím, proč to psal)...
Kartu mám každopádně podporovanou. Škoda, že jsem z texťáku nezkusil startx, co by to napsalo, asi to udělám.
Detaily:
Linux 2.6.27.21-0.1-pae i686 OpenSuSE 11.1 ATI Mobility Radeon HD 2400 XT (Radeon R600) X.org 7.4 X.Org X Server 1.5.2 Release Date: 10 October 2008 X Protocol Version 11, Revision 0 Build Operating System: openSUSE SUSE LINUX Current Operating System: Linux notebook 2.6.27.21-0.1-pae #1 SMP 2009-03-31 14:50:44 +0200 i686 Build Date: 27 February 2009 02:03:33PM
Na jaké distribuci? No jo, výkon je nižší a nižší s každou novou verzí - loni touto dobou jsem měl 3600 fps, dnes tak tak 1000, i když glxgears asi nebude ten nejlepší benchmark. Mělo jít o řešení neskutečně pomalého resize oken a maximalizace při zapnutých efektech. Moc jsem tomu sice nevěřil, ale když on o tom tak nadšeně psal...
Mám SuSE, ale na druhou partišnu jsem nahodil Ubuntu, ze zvědavosti. V openSuSE mám kompozitní KWin, protože Compiz je tam nesnesitelně pomalý. V Ubuntu, na tomtéž stroji se stejnými Catalyst, ale Compiz jede jak z praku, včetně resizů a maximalizace! Tak ať mi kluci z KDE netvrdí, že to není chyba KDE, ale ovladačů ATI. V Gnome to prostě frčí. Toť vše. Jestli to opraveno není, tak nic řešit nebudu no.
Ještě k tomu výkonu. O ten mi "moc" nejde. Hhlavní je, že už mi u trošku prudšího pohybu myší nezmrznou Xka, jak tomu bylo loni.
Nevím, prostě v tom Ubuntu s Gnome to jede ohne Problem (například i kolega, co má starší noťas s Radon 7500 či co, má pod Ubuntu s radeon ovladačem 3D efekty, pod SuSE s KDE 4 si ani neškrt.). Zajímavé na tom je, že stejné kousání je i při obnově okna z panelu, jako prostě otevření minimalizovaného okna. Jak u Compizu, tak komp. Kwin. JENŽE. Když jsem v Kwin nastavil takovou blbost, jako je "Zachovat miniatury oken" na "Vždy", tak obnova je okamžitá. Seká se tehdy, když tam je "pro zobrazená okna". Jen ta maximalizace, resize. :( Čekat nějakých 5 let, než pojede RadeonHD i na moji kartě se vším všudy, nepůjde, to ten notebook už bude mít jinou funki než pracovní. Tytéž problémy s resize hlásí i lidi s Nvidií. Vybírat notebook je o to těžší.
Takže nikdo nic? Jedou někomu na rozevřené Zuzaně?
No já to zkusím později znova nahodit, teď mám 9.3. Jen mě spíše zajímá, jestli je tím postiženo více uživatelů SuSE, tedy jestli je tady někdo, kdo má openSuSE 11.1 a 9.4 AC.
Tiskni
Sdílej: