Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Treba vsak brat do uvahy ze NFS nie je podporovane operacnym systemom MS Windows a v pripade potreby shareovania aj pre Win stroje je potrebne siahnut po komercnom NFS klientovi. V takychto pripadoch je lepsie pouzit SAMBA server pre zdielanie...
Stále jsi nezmínil zásadní věc, a to v jakém prostředí to chceš provozovat.
Co konkrétně se Ti zdá na NFSv4 nebezpečné? Zkus si o něm zjistit víc...
Máš asi trochu zkreslené představy, na HDD musíš mít nějaký FS (xfs, ext3) a samozřejmě teprve nad ním běží NFS, případně jiný způsob sdílení dat na síti.
Chceš úplně nejlepší a nejstabilnější řešení, případně ještě s technickou podporou? Tak použij Solaris ZFS/NFS.
Nevím jak je na tom implementace NFSv4 v Linuxu, ale vzhledem k tomu, že se již několik let nachází v Enterprise RedHat a SUSE, tak by to nemělo být tak hrozné. Mě NFS zatím nikdy nezklamalo (verzi 4 se teprve chystáme vyzkoušet), používáme ho určitě více jak 10 let nad různými FS, momentálně právě XFS a nikdo si nestěžoval. Výpadky vždy bez problémů.
Zkus napsat přímo do naší linuxové konference a zeptej se na zkušenosti z provozem NFS, určitě se tam najde dost lidí, kteří k tomu mají co říct.
Vzhledem k tomu, že za NFS stojí samotný Sun, tak předpokládám, že jeho implementace bude jedna z nejlepších. Navíc neznám v Linuxu časem prověřené řešení, které by mohlo konkurovat ZFS na Solarisu. Proto mi přijde spojení Solaris/ZFS/NFS jako nejspolehlivější.
nobarrier
, ale pořád to nebyla žádná sláva, nakonec jsem to musel vyřešit přechodem na JFS.
Tiskni
Sdílej: