Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Treba vsak brat do uvahy ze NFS nie je podporovane operacnym systemom MS Windows a v pripade potreby shareovania aj pre Win stroje je potrebne siahnut po komercnom NFS klientovi. V takychto pripadoch je lepsie pouzit SAMBA server pre zdielanie...
Stále jsi nezmínil zásadní věc, a to v jakém prostředí to chceš provozovat.
Co konkrétně se Ti zdá na NFSv4 nebezpečné? Zkus si o něm zjistit víc...
Máš asi trochu zkreslené představy, na HDD musíš mít nějaký FS (xfs, ext3) a samozřejmě teprve nad ním běží NFS, případně jiný způsob sdílení dat na síti.
Chceš úplně nejlepší a nejstabilnější řešení, případně ještě s technickou podporou? Tak použij Solaris ZFS/NFS.
Nevím jak je na tom implementace NFSv4 v Linuxu, ale vzhledem k tomu, že se již několik let nachází v Enterprise RedHat a SUSE, tak by to nemělo být tak hrozné. Mě NFS zatím nikdy nezklamalo (verzi 4 se teprve chystáme vyzkoušet), používáme ho určitě více jak 10 let nad různými FS, momentálně právě XFS a nikdo si nestěžoval. Výpadky vždy bez problémů.
Zkus napsat přímo do naší linuxové konference a zeptej se na zkušenosti z provozem NFS, určitě se tam najde dost lidí, kteří k tomu mají co říct.
Vzhledem k tomu, že za NFS stojí samotný Sun, tak předpokládám, že jeho implementace bude jedna z nejlepších. Navíc neznám v Linuxu časem prověřené řešení, které by mohlo konkurovat ZFS na Solarisu. Proto mi přijde spojení Solaris/ZFS/NFS jako nejspolehlivější.
nobarrier
, ale pořád to nebyla žádná sláva, nakonec jsem to musel vyřešit přechodem na JFS.
Tiskni
Sdílej: