Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Tak jsem se u svého zaměstnavatele (státní organizace) snažil pro update redakčního systému a našeho helpdesku doporučovat řešení s GPL . Dostalo se mi reakce, že to prý ne, že je to bezpečnostní riziko. To mě docela zmátlo, vždyť svobodný software používají v různých zemích i orgány státní správy.
Můžete mi prosím někdo sdělit, jestli existuje nějaký rozumný důvod považovat svobodný software za bezpečnostní riziko pro státní správu??? Rád bych měl nějaké argumenty pro "obhajobu", která bude v pátek (24.4.). Díky.
Nechci ti brat nadseni do prace, ale ve statni sprave rozhoduji o vyberu SW uplne jine veci nez bezpecnost. Ta nejdulezitejsi otazka toho kdo rozhoduje o nakupu vypada asi nejak takhle. "" A kdyz od vas XYZ software koupime, co z toho budu mit ja? "" Vetsinou z toho vypadne nejaky kus HW treba notebook nebo dovolena. To se totiz narozdil od uplatku v penezich neda trestne stihat, je to proste bonus zakaznikovy za uskustecneny obchod.
Můžete mi prosím někdo sdělit, jestli existuje nějaký rozumný důvod považovat svobodný software za bezpečnostní riziko pro státní správu???Nie. To by si sa mal spýtať tých, čo to tvrdia.
Radu sice nemam, ale zajimalo by me jak jsi dopad tak potom napis dik
Děkuji za všechny reakce. O způsobu výběru softwaru ve státní správě si iluze nedělám, ale chtěl jsem si být jistější, že podobný argument proti GPL je opravdu mimo mísu.
Zkusím najít nějaké reference o open-source projektech jinde ve státní správě, abych to mohl zítra použít jako argument (kdo ví, co se dozvím, jako protiargument a pak dám vědět, jak to dopadlo.
PH
http://www.root.cz/clanky/europsky-parlament-sa-postavil-za-open-source/
skuste si toto aspon zbezne precitat, ked to stihnete do tej dnesnej porady
Díky všem za reakce a za odkazy na další informace. Je mi jasné, že se ozývám dost s křížkem po funuse, ale aspoň pro pořádek. Na zmíněnou poradu jsem si sice nachystal narychlo stažené články o podpoře opensource u státních správ u nejmíň dvou zemí, ale diskuse se točila hlavně kolem hlavního tématu, tj. helpdesků a na nějaké připomínky ohledně GPL v předmětné zprávě vůbec nepřišla řeč. Nejspíš to bude tak, jak nastiňují hned první odpovědi na můj původní dotaz - všechno už je rozhodnuté... PH
Tiskni
Sdílej: