Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den, poslední 3 dny mi do mailové schránky na mém serveru začínají chodit SPAMy, a přitom jsem nainstaloval & nastavil clamav pomocí návodu - http://www.debian-administration.org/articles/259 a poté jsem ještě nainstalova spamassassin, ovšem ten jsem nijak nekonfiguroval (je něco potřeba přidat do konfigu postfixu?). Díky
tak clamav vubec neni na SPAMy, ale na viry, takze ti proti spamu nijak nepomuze. Na to potrebujes dokonfigurovat (a naucit) ten spamassassin, tam ovsem nemam zkusenosti s postfixem, ale urcite se da neco najit.
Jej, jsem si spletl pojmy s dojmy, děkuji za vysvětlení.
Zalezi v jake casti ma byt spamassassin (SA) spousten. Bud v smtp relaci coz je lepsi, ale pokud je server pro vetsi mnozstvi klientu, tak se muze stat, ze se bude prilis plnit fronta. Druha moznost je spoustet SA pri samotnem trideni posty pomoci procmailu / maildropu (pri pouziti maildiru). Druha varianta je lepsi co do vykonu a moznosti dalsiho zpracovani / filtrovani posty, ale ma tu nevyhodu, ze se pracuje na urovni hlavicky zpravy, ktera muze byt falesna...takze informace From:, To:, Cc: Return-path: jsou k nicemu a je nutne zapojit nejaky dalsi content filter do postfixu.
Jak se to chova pri pouziti mailboxu o ktery se stara sam postfix s tim zkusenosti nemam.
Druhá varianta se mi zdá lepší, ovšem i ta první není marná, protože zatím neplánuji mail nabízet další lidem (zatím jsme asi 4), ale co není může být, takže raději zagoogluji o té druhé možnosti. Díky
ackoliv muze byt greylisting kontroverzni, rozhodne me prekvapila sila jeho ucinku na spam.
Dobře, děkuji, budu se řídit podle: http://www.howtoforge.com/greylisting_postfix_postgrey
Doufám, že to bude učinné, jak píšete :)
no a ja jsem spojil gerylist s geoip, takze za cenu mirneho snizeni ucinosti negreylistuju zeme od kterych maily bezne prijimame. Maily ze zbytku sveta si proste pul hodky pockaj, mimo jine jsem si nastavil, ze stoj ktery si jednou pocka, je potom whitelistovan na mesic automaticky, na zadny problem jsem nenarazil.
Tiskni
Sdílej: