Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravím, nedávno jsem tady řešil, že Catalyst 9.4 nejdou nainstalovat do openSuSE 11.1 (dotyční si vzpomenou :)). Nainstaloval jsem je bez problému do Ubuntu 8.10 (zkouším ho na druhé partišně), Gnome+Compiz na rozdíl do KDE+Compiz frčelo. Včetně resizů i obnovení minimalizovaného okno a maximalizace. Teď jsem upgradoval na Ubuntu 9.04 a Compiz+GNOME je naprosto stejně nesnesitelně pomalé jako KDE+Compiz (resize, maximalizace). Ono to v ovladačích ATI teda nebude... Nevíte někdo, jakou verzi Compizu mělo předchozí Ubuntu a jestli ho jde nahodit místo novějšího do Ubunutu 9.04? Jestli to nejde, nahodím zpět 8.10, ta pomalost omezuje v práci. :/
Já fakt nevím, kde hledat příčinu. Xka? To bych neřekl. V KDE ten problém přetrvává dlouho, co ho používám. V Ubuntu 8.10 to fachčí a navíc openSuSE 11.1 a Ubuntu 8.10 mají na chlup stejnou verzi X. (X.org 7.4, X.Org X Server 1.5.2); zatímco v SuSE ty problémy jsou, v Ubuntu s Gnome ne. Xka bych do toho asi netahal. A tak samo je jedno, jestli jde o ATI, NVidii, Intel -- na netu (a v mém okolí) existuje řada příkladů, kdy to nejde ani na jedné kartě. Pak N příkladů, kdy to jede. No, jsou věci mezi nebem a zemí. Mrzí mě, že se to v Ubuntu 9.04 pomrvilo taky a že ten systém nemůžu používat.
Mně to taky přijde tak, že ten dělá to, ten ono, další jinou věc, všechno to spolu moc nejede, někdy se to protne a náhle to jede. Tenhle problém s efekty je už koloritem na spoustě fór, ale komu to náhodou jelo v 8.10, tomu to teď opět nejde, viz např. tohle.
Jedna taková zajímavost. Na tomhle notebooku jsem Ubuntu 9.04 hodil do VirtualBoxu a v něm (!) efekty jedou lépe.
Zdravím.
Mám stejný problém. Na Lenovo R500 Radeon HD 3400. Docela mě to štve, protože jsem si na vychytávky Compizu docela zvyknul u 8.10
Chtěl jsem dát ovladače 9-3 ale nejsou kompatibilní s tím novým xorg viz. stránky Ubuntu. Po pátrání jsem zjistil, že to není problém jen Ati ale i ostatních grafik.
Doufám, že to odstraní nějakou aktualizací...
Jinak pokud by měl někdo nějaký tip jak pomoct, budu moc rád.
Díky
Jo... u mne to chodilo na Ati Radeonu rychle jeste na Ubuntu 9.04 beta. Bohužel jakmile to přešlo na defu, tak se to straaaaaaašně zpomalilo. Zatím na to žádný nápad nemám (jedině downgrade zpátky na betu . Nevím, jestli se to nezpomalilo už v posledních aktualizacích před ofic. vydáním, ale fakt to cca 14 dní před vydáním jelo dobře a svižně.
Tak záhada je tak trochu vyřešena (proč ten problém nebyl v 8.10, teď v 9.04 je, ale přitom v openSUSE a jinde se stejným X.org jako v 8.10 problémy byl). Ubuntu asi fakt vydalo vlastní patch, jenomže od něj teď upustili.
the issue also occured with Xorg 1.5 (which is true) and that Ubuntu probably patched Xorg 1.5 to avoid this issue (which is also true). Distributions with unpatched Xorg 1.5 also displayed the delay issue you are seeing now (e.g. ArchLinux).
The fact is that Ubuntu dropped these patches on Jaunty, because they caused problems with KDE. They also flashed harmless noise on Gnome whenever you restored a window, but few people cared about that.
Mimochodem je dobře, že ten problém teď postihl Ubuntisty. Aspoň se s tím něco začne dělat na více frontách. Jak prolézám ta fóra, tak nářků je víc než dost. Že jde patch napsat a vypustit, víme. Jako dobrovolně stažitelný balík by nikomu neublížil. Horší je, že mi to nikdo neopraví na openSuSE. :-/ Čekám na Godota.
Tiskni
Sdílej: