Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
asi bych zatím udělal upgrade na 8.10 a poté na 9.04 (ono to podle Ubuntu fóra bez mezipřistání na 8.10 nejde), protože když si nejsem jist co dělám, mohl bych se divit... jinak formátování swap oddílu by mohlo být zajímavou kratochvílí, oproti chatování s /dev/zero
Dobra, vyzkousim mnou popsany postup.
Opravdu se divim, ze neni implicitne k dispozici nejake GUI klikatko pro zachovani /home.
Predstavoval bych si to asi jako 4. radio button. 1, paralelni instalce, 2, na cisty disk, 3, manualni 4, reinstalce se zachovanim /home. Chapu, ze jde o trivialitu, ale BFU jako jsem ja by to ocenili :P
Vřele doporučuji udělat čistou instalaci 9.04. Pokud máš /home na samostatném disku (nebo partišně), postupuj tak, jak už tady bylo řečeno.
Upgrady jsou sice možné, ale už se mi párkrát stalo, že ne všechno fungovalo dobře a člověk strávil více času vychytáváním chyb, než kdyby systém nainstaloval z "čisté vody".
Já jsem si to udělal tak, že mám vlastně pět základních oddílů disku:
systém 1 / home 1 ... 10% disku
systém 2 / home 2 ... 10% disku
data ... 80% disku
Na jednu sadu systém/home nainstaluju aktuální verzi Ubuntu a na druhou pak novou verzi, kterou průběžně dolaďuju k obrazu té aktuální (funkčnost, spolehlivost) a až je v nové všechno OK, jenom změním pořadí spouštění v GRUBu ... a zase mám sadu systém/home k testování nové verze.
Data pak sídlí na jednom neměnném oddílu.
Tiskni
Sdílej: