Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím,
včera jsem pomocí nástroje preupgrade přešel z Fedory 10 na Rawhide (což je v této době Fedora 11 Beta). Instalace probíhala v pořádku, až na úplném konci (těsně po nainstalování všech balíčků) jsem usnul (ono to trvá strašně dlouho, usnul jsem ve tři hodiny :D). Když jsem se ráno probudil, čekala na mě černá obrazovka s textem: lo: Disabled Privacy Extensions.
Na spuštění X už nedošlo. Naštěstí jde přepnout do jiné konzole a přihlásit se, takže mám přístup ke všemu. Také jde pomocí startx nahodit X, ale to se v zápětí sekne (nejde ani pomocí Ctrl+Alt+F3) přepnout do konzole a vyskočí tam okno "Nástroje na hlášení chyb" (Bug buddy) a informuje o pádu aplikace "Tvůrce CD a DVD" a ještě je tam jeden, jenže u toho nevím čeho se týká, protože je překrytý tím druhým.
Fedora mi běží na Eee PC S101.
Děkuji za vaši pomoc
P.S.: Dávat sem celé logy by bylo obtížné, ale sem opíšu konkrétní věci co budete potřebovat...
Podle mých informací to je jinak - ano Rawhide je živá, ale v době Alpha, Beta se už nic nového netestuje, takže se nic nerozbíjí a pouze se chyby opravují...
Takže si myslíš, že v nejbližší době vyjde update, který opraví? V bugzille jsem nic nenašel...
Hm a kdyz se chyby opravuji tak myslis ze se tim nove nemohou objevit? Tak to asi nedelas ve vyvoji software
A navíc je to naprosto celé dodrbané, v ifconfigu vůbec nejsou wlan0 a eth0. Je tam jenom lo virbr0...
Tohle už mě začíná pěkně s*át, je jasné že je to testovací distro RedHatu, ale co je moc, to je moc...
Jak psal nekdo vyse - je to urceno k testovani, zda Redhatu nebo cehokoliv jineho je nepodstatne. Rozcilovat se nema smysl, pokud nechces testovat, tak si to proste (priste uz) neinstaluj a budes bez problemu.
Tak někdo tu musí být naprosto vedle - buď jsi to ty a nebo administrátor fedoraforum.org. A já si myslím, že vím kdo.
Takové kecy typu "příště už to nedělej a budeš bez problému" si můžeš nechat od cesty a to tím spíš, že jsem níže položil konkrétní dotaz, jak donutit Anacondu, aby nainstalovala starší balíky. Máš tam ještě něco přínosného? Třeba ať nesahám na horkou plotnu, protože jinak si spálím ruku???
No s tímhle výtvorem toho očividně moc nepořídím. Tak jsem nabootoval netinst, hodil do něj adresu Bety, dal upgradovat, jenže ejhle, Anaconda na mě vyplivla, že to jsou starší balíčky a že se nic instalovat nebude. Takže buď budu muset počkat dva dny na Preview a nebo nějak Anacondu přesvědčit, ať se neplete do toho po čem jí nic není a upgraduje všechny ty balíky (teda vlastně downgraduje). Neví někdo jak?
package-cleanup --problems
Zkontroluj, jestli nezůstal upgrade nějak v půli cesty: package-cleanup --dupes
a package-cleanup --orphans
Prohledej /etc
, jestli nějaké důležité konfiguráky nezmizely a nejsou místo nich jen *.{rpmnew,rpmold}
soubory.
Děkuji moc,
tam těch závislostí chybělo :D. Ale čí je to chyba? Já už jsem usínal s tím, že všechny balíky byly nainstalovány... U takového CentOS bych se o nic takového nepokoušel, ale u Fedory, která má životnost jeden rok, je věcička jako preupgrade celkem důležitá...
Takže mám zhruba takovej plán - abych se vyhnul všem možným problémům, rozhodl jsem se pro yum remove *
, načež nabootuji nějaké live distro, proberu konfiguráky, to co nebude potřeba smažu, zbytek zálohuju. Potom nabootuju netinst, provedu instalaci do těch oddílů a měl bych dostat funkční a čistou instalaci.
Díky moc za rady, doufám, že ten můj plán klapne :D
tam těch závislostí chybělo :D. Ale čí je to chyba?Nevím. Bez nějakého logu to asi nezjistíme. Někdy během týdne si taky preupgrade z F10 zkusím a uvidím.
Tak na grafikách Intel to je už od desítky :)
Tiskni
Sdílej: