Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj,
upgradoval jsem mašinu a rozjel nový debian. Na xen jsem šel jednoduše, tedy aptugetnul jsem xen-linux-system-2.6.18-5-xen-686, který připraví vše...vč. grubu. Po restartu skončím na begin: waiting for root file system... a po uptime hláška /dev/sda1 not found. Tak se domnívám, že si to neporadí se sata diskem. Původně jsem to měl na LVM a tam mi to hlásilo, že není dostupné lvm, tak jsem to předělal na normální ext3...zbytečnej pokus. Generický jádro bez xenu - mám tam 2.6.18-6-686 startuje normálně. Na úplně stejném jádru a stejným postupem mi to na starým poči na PATA disku fungovalo.
A teď co s tím, nebo spíš co jsme zkusil.
- upgradovat init přes update-initramfs -u -k 2.6.18-5-xen-686, initrd se sice změní, ale stav po bootu stejný. Nejsem si přesně jist co bych měl dát do initramfs-tools/modules, aby to znalo SATA..ted je tam
sd_mod
libata
ata_piix
- zkusil jsem kompilaci vlastního xenu, ale je to na dlouhou trať a nevím, jak to dopadne, už jen proto, že mám čistou instalaci a furt doplňuju knihovny, páč připravené kompilační prostředí mi chcíplo se starým počem. Navím mi přijde, že to je blbá cesta.
- zjistit, jaký jaderný modul to chce a ten tam dodat...to se mi nepovedlo, chybí mi know how :( Uvítám návod, odkaz.
třeba jsem úplně mimo, budu rád za radu, dík B.
jo ještě co mám v grubu
title Xen 3.0.3-1-i386-pae / Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-5-xen-686
root (hd0,0)
kernel /boot/xen-3.0.3-1-i386-pae.gz
module /boot/vmlinuz-2.6.18-5-xen-686 root=/dev/sda1 ro console=tty0
module /boot/initrd.img-2.6.18-5-xen-686
savedefault
Já taky :) Tohle ale neni ani serverová mašina, ani není suprnová. Disk teda jo, ten mám od včera.
Tiskni
Sdílej: