Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj,
k linux masine na ktere mam plne obsazeny radic 4 SATA zarizenimi, ktera se hlasi jako /dev/sda az /dev/sdd jsem na IDE radic (ma jen jednu pripojku na 2 zarizeni je taky onboard) pripojil jeste jeden stary IDE disk. Bohuzel se mi ale po bootu prehodilo cele poradi disku, kdy IDE ted vystupuje jako /dev/sda a ostatni se o jeden posunuly. Jeste jsem to nikde nevidel, predpokladal jsem, ze IDE se mountuje jako /dev/hdx.
Bohuzel mi nektere skripty natvrdo pocitaji se starym rozlozenim zarizeni a musel bych je vsechny prepsat. Neda se nejak zmenit aby mi ten pridany IDE disk vystupoval treba jako /dev/sde kdyz uz musi byt sdx a neposunoval mi SATA disky o jeden vys?
Jedna se o Ubuntu server edition 64bit.
Zdravím,
kdysi jsem to dělal se síťovou kartou, ale mělo by to jít i s diskem.
Pochopil jsem, že se mi zřejmě hlásí i IDE řadič jako SCSI. Pak, samozřejmě protože jde na řadu jako první, tak vleze před SATY.
Ale k tomu linku, jak jste poslal:
Vypadá to složitě, ale asi nebude. Jestli jsem pochopil dobře, tak je třeba zjistit, jestli se jedná o block device, což disk je asi určitě. Horší je to s ID_SERIAL_SHORT, které netuším kde zjistit, když ten disk nemůžu za běhu připojit a navíc stejně na ubuntu udevmonitor nemám (ale určitě to jde nějak obejít nebo doinstalovat). A pak se tedy, jestli to dobře chápu, nadefinuje pravidlo:
echo 'SUBSYSTEM=="block", ID_SERIAL_SHORT=="něco", NAME="hda"' > /etc/udev/rules.d/96-hda.rules (96 je moje první volné číslo/název v /etc/udev/rules.d) Chápu to dobře? Jestli ano, tak teď už jen kde vzít ID_SERIAL_SHORT...
hwinfo mi hlásí o tom disku tohle:
37: IDE 01.0: 10600 Disk
[Created at block.234]
Unique ID: 3OOL.v8m0_qwJ0g7
Parent ID: 3p2J.qkDFYK8273D
SysFS ID: /class/block/sda
SysFS BusID: 0:0:1:0
SysFS Device Link: /devices/pci0000:00/0000:00:1f.1/host0/target0:0:1/0:0:1:0
Hardware Class: disk
Model: "ST3750640A"
Device: "ST3750640A"
Revision: "3.AA"
Serial ID: "5QD2T8F3"
Driver: "ata_piix", "sd"
Driver Modules: "ata_piix"
Device File: /dev/sda
Device Files: /dev/sda, /dev/disk/by-id/scsi-1ATA_ST3750640A_5QD2T8F3, /dev/disk/by-id/ata-ST3750640A_5QD2T8F3, /dev/disk/by-path/pci-0000:00:1f.1-scsi-0:0:1:0, /dev/block/8:0
Device Number: block 8:0-8:15
Geometry (Logical): CHS 91201/255/63
Size: 1465149168 sectors a 512 bytes
Config Status: cfg=new, avail=yes, need=no, active=unknown
Attached to: #15 (IDE interface)
Hm tak jsem pomocí hwinfo zjistil, že ID_SERIAL_SHORT=="ATA_ST3750640A_5QD2T8F3" ale vůbec to zřejmě v ubuntu nefunguje. Hlásí to při startu nějakou děsivou chybu a vůbec se neobjeví žádné /dev/sd? v systému, takže takhle už to asi nejde :( Horko těžko jsem to vrátil zpět...
Sice by asi slo nejak dokopat udev k tomu aby mel persistentni jmena /dev/sd?, ale novejsi distribuce to resi tak, ze radeji udev na zarizeni /dev/sd* (tj. jak na raw disky tak na jednotlive partitions) vytvori nekolik symlinku, ktery maj jmeno persistentni (zavisi napr. na seriovem cisle disku, nebo jinych jeho vlastnostech, jako uuid nebo label, ktery se da u jednotlivych partiotions nastavit i rucne). Viz napr. help.ubuntu.com/community/RenameUSBDrive a jamesmcdonald.id.au/gnu-linux/ubuntu-disk-stuff
Tzn., asi nejlepsi bude si ty skripty prepsat aby pouzivaly /dev/disk/by-label/* a nastavit partitionam rucne nejake labely.
Doporučuji mrknout po UUID
http://www.linux.com/feature/146951
Já jsem nakonec v zoufalství vyhrabal starej Silicon Image PCI 2xIDE řadič kterej jsem tam nacpal v očekávání, že ho to bude ošahávat až po onboard, což se naštěstí potvrdilo a IDE disk mám na /dev/sde, takže účel to splnilo.
Akorát že bych stále rád našel řešení bez řadiče, je to stále běžící server, za kterej platím elektriku, takže jsem třeba dlouho vybíral zdroje, aby to v klidu žralo jen asi 55W (když všechny disky spí kromě systémového, Core2Duo procesor, zajímavé je, že se zdroje lišily v odběru až o 30W, nejlíp vyšel kupodivu asi 2 roky starý Eurocase 350W) a s tím externím řadičem to přidalo dalších 10W navíc, což za rok nějakou kačku zbytečně protočí :(.
Jinak ony ty skripty zas až tak důležitý nejsou, je tam nějaké vycucávání Smartů do statistik a uspávání disků šité přesně na míru, ostatní se dá obejít jiným namountováním ale lepší to nepřepisovat, když člověk nemusí :)
Dobry den.
Stupidni, nesystemove reseni, ktere ale vetsinou funguje:
zakazat initramdisku nacist modul pro ten ide radic a nacist ho az po spusteni udev.
Na debianu podle man initramfs-tools:
blacklist
disables load of specific modules. Use blacklist=module1,module2,module3 bootparameter.
marek
Tiskni
Sdílej: