Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ahojte, mam notes HP 6735s s amd QL-60, nastavenym aby se taktoval "Ondemand", je to fajn, jenze kdyz si treba pustim flash, tak je to viditelne trhanejsi nez kdyz natvrdo nastavim maximalni frekvenci, hledal sem neco na netu, a zjistil sem kde se daji nastavit potrebne parametry.... tak sem pridal do /etc/rc.local toto:
echo 50000 > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/ondemand/sampling_rate
echo 40000 > /sys/devices/system/cpu/cpu1/cpufreq/ondemand/sampling_rate
echo 70 > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/ondemand/up_threshold
echo 80 > /sys/devices/system/cpu/cpu1/cpufreq/ondemand/up_threshold
jenze, to porad neni ono, tak se ptam jestli nekdo nevyexperimentoval nejake optimalni hodnoty... dik
...viditelne trhanejsi nez kdyz... Z mých zkušeností nemá volba "ondemand" nebo jakákoliv "energii šetřící" podstatný vliv na "trhanost" flash videa. S přehledem tuto volbu přehluší kombinace parametrů jako verze flaspluginu (mám na mysli 10.0.22...), typ a verze prolížeče, verze Xorg, typ a verze distribuce GNU/Linuxu... Na určité nejmenované dustribuci a tom samém stroji ve Firefoxu a frekvenci cpu 1,6GHz se FLV trhá katastrofálně a v Seamonkey na frekvenci cpu 600MHz se trhá jen neznatelně... A to co žere výkon cpu není prohlížeč ale Xorg... Na jiné distribuci a stejném stroji není s Firefoxem problém (ale nevím jaká je tam verze Xorg, no přeinstalovávat to nebudu). A na netbooku se starší sestrou oné problémové distribuce a starší verzí flashpluginu (9.0.15...?) a neznámou verzí (v době kdy to píšu) to valí jak blesk...
má to končit ... a neznámou verzí Xorg ...
Ubuntu 9.04 64 bit, firefox, xorg 7.4, flash plugin sem stahoval asi pred 14 dny ze stranek adobe, presne uz nevim jaka to byla verze, 10.neco.neco... u me je opravdu lepsi kvalita kdyz nastavim napevno nejvetsi frekvenci, ale to zas pak strasne notes hrozne hreje..
No právě... Na ASUS eee900a (Intel Atom270, 1GB ram, no žádnej rychlík), Ubuntu 8.04, flashplugin 9.0.15... to ani netrhne, na lepším stroji s novější verzí všeho prostě problém...
ja bych videl jako reseni pouzit na flash videa asociaci na mplayer.... tak snad z tech 60% na cpu spadlo pak na 10%
Nesouhlasim. U me napr. mel velky vyznam parametr SAMPLING_RATE . Pri velke hodnote, se trhalo nejen video ale "trhana" byla i odezva celeho systemu. Dale ma smysl popremyslet o nastaveni hodnoty parametru UP_THRESHOLD.
UP_THRESHOLD mam ted 50, SAMPLING_RATE mam 40000, mensi nastavit nejde kvuli SAMPLING_RATE_MIN ktery nejde zmenit, neni mi uplne jasne co znamena tech 40000, nekde sem cetl ze to jsou milisekundy, jinde ze ta vzorkovaci frekvence je 40000 * latence prepnuti frekvence cpu...
Trošku jsem sledoval, co se děje se zdroji, hlavně vytížení CPU a viděl jsem následující varianty:
a) ff + xorg --> 35% + 50% = trhá se
b) opera + pluginwrapper + xorg --> 3% + 25% + 50% = trhá se
c) seamonkey +xorg --> 55% + 1% = netrhá se
Nedovedu určit co za tím je, zvláště divná je situace dle bodu c). Nebo dle bodu a) a b)?
Všechna pozorování na ubuntu 9.04, stejná defaultní verze xorg, ovladačů a flaspluginu...
Jinak jsem zkoušel ještě následující: epiphany, galeon - trhá se, arora - netrhá se, midori spadne...
No ja mam FF 3.0.10 v nem cca 60% bere ff a cca 25% xorg, zkousel sem FF 3.5, je to stejne... ted funguju s tim ze jsem upravil /etc/init.d/ondemand takze ted vypada takhle
#! /bin/sh
### BEGIN INIT INFO
# Provides: ondemand
# Required-Start: $remote_fs $all
# Required-Stop:
# Default-Start: 2 3 4 5
# Default-Stop:
# Short-Description: Set the CPU Frequency Scaling governor to "ondemand"
### END INIT INFO
PATH=/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin
. /lib/init/vars.sh
. /lib/lsb/init-functions
case "$1" in
start)
start-stop-daemon --start --background --exec /etc/init.d/ondemand -- background
;;
background)
sleep 60 # probably enough time for desktop login
for CPUFREQ in /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
do
[ -f $CPUFREQ ] || continue
echo -n ondemand > $CPUFREQ
done
for CPU_THRESHOLD in /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/ondemand/up_threshold
do
[ -f $CPU_THRESHOLD ] || continue
echo -n 45 > $CPU_THRESHOLD
done
for CPU_SAMPLING_RATE in /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/ondemand/sampling_rate
do
[ -f $CPU_SAMPLING_RATE ] || continue
echo -n 45000 > $CPU_SAMPLING_RATE
done
;;
restart|reload|force-reload)
echo "Error: argument '$1' not supported" >&2
exit 3
;;
stop)
;;
*)
echo "Usage: $0 start|stop" >&2
exit 3
;;
esac
a je to celkem pouzitelne...
Tiskni
Sdílej: