Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravím všechny, může mi někdo vysvětlit krok za krokem, jak rozchodit vzdálný přístup (vzdálený desktop) na Mandrivě? Zkoušel jsem všechno možný, ale vše buď funguje napůl nebo vůbec. Zjistil jsem, že tohle je problém Mandrivy - ostatní distribuce jsou OK. Zkoušel jsem:
VNC - sice funguje, ale rozpadá se obraz a barvy a je to strašně pomalé i na lokální LAN (100Mb). Navíc dělá dvojitý obraz, takže dochází k posunu textu cca o 1 mm. Viz obrázek.
krfb - to samé co vnc, jen se mi nepdařilo zapnout to jako službu - je mi na nic, když potřebuji uživateli provést servis a hodinu mu vysvětlovat jak zapnout krfb
xrdp - server běží, port se otevře, ale při přihlášení z jiného linuxového stroje se otevře okno a pak hned zmizí - v logách není žádný záznam
Freenx - server běží, je nakonfigurovaný na nomachine klienta. Po připojení z nomachine klienta to neustále padá na autentizaci. Klíč jsem nakopíroval do domovského adresáře a podadresáře .ssh - nic. Nepomohlo. freenx jsem instaloval s volbou pro nomachine klienta. SSH server mi běží, ssh připojení mi funguje (připojím se jako ssh -l user 192.168.x.x a jedu.
Tigt VNC - je na nic - blbě se ovládá okno s relací a pokud vím, neumí přenáše obsah clipboardu.
Takže jestli máte někdo nějaké zkušenosti, uvítám je. Zajímalo by mě hlavně nastavení vnc a NX klienta.
Údajně je možné připojit se přímo do X11 session, ale to nevím jak. Potřebuji se připojit do stávající session a společně s uživatelem řešit záležitosti. Najde se někdo, kdo by byl schopen to vysvětlit step by step? Děkuji
Psal jsem, že to je na 100Mb vnitřní síti ...
ja taky
Včera jsem "objevil" x11vnc a zatím fungovalo ze všeho nejlíp. Nevíte, jak ho nastavit, aby běželo jako služba? Abych na jiném PC spustil nějaký vnc viewer a zadal heslo a pak už mohl pracovat. Umí to nějakou kompresi?
Tiskni
Sdílej: