Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Cloudflare, tj. společnost poskytující "cloudové služby, které zajišťují bezpečnost, výkon a spolehlivost internetových aplikací", má výpadek.
Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou
… více »Byla vydána nová verze 2.52.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 94 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
VKD3D-Proton byl vydán ve verzi 3.0. Jedná se fork knihovny vkd3d z projektu Wine pro Proton. Knihovna slouží pro překlad volání Direct3D 12 na Vulkan. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora AMD FSR 4 (AMD FidelityFX Super Resolution 4).
Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 145.0. Podporuje DNS přes HTTPS nebo Microsoft Exchange skrze Exchange Web Services. Ukončena byla podpora 32bitového Thunderbirdu pro Linux.
U příležitosti státního svátku 17. listopadu probíhá na Steamu i GOG.com již šestý ročník Czech & Slovak Games Week aneb týdenní oslava a také slevová akce českých a slovenských počítačových her.
Zdravím, mám webkameru Logitech. Model QuickCam Connect, ale na modelu asi nezáleží, protože mám ještě další dvě webkamery Logitech - jiné modely a problém je stejný. Pod Ubuntu 8.04 mi kamera chodí OK. Ale pod Ubuntu 8.10 nebo 9.04 už jenom zrní. Může mi někdo poradit, co s tím?
mplayer tv:// -cache 128 -tv driver=v4l2:width=320:height=240:device=/dev/video0
V novějších kernelech je poškozené napojení driveru gspcav na V4L. Zkus to vyhledat na googlu.
Zkusil jsem toto:
mplayer tv:// -tv driver=v4l:width=640:height=480:outfmt=rgb24:device=/dev/video0 -flip
ale především ve Skypu. Kamera se tváří, že běží, ale zobrazuje jen zrnění a barevný pruhy. V 8.04 to šlape. Nebo když zapojím jinou kameru (ne Logitech), tak to taky jede. Řek bych, že ovladač tý Logitech kamery byl dříve OK a teď se jim tam dostala nějaká chyba...
Našel jsem řešení, které mi nevyhovuje, ale funguje:
nainstalovat repozitář MEDIBUNTU:
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/jaunty.list --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
V 9.04 s upgradem jádra na 2.6.30 (kvůli grafice intel) z ppa repozitáře ta původně nefunkční kamera běží rovnou. Zřejmě již vyřešili přechod na V4L2.
Tiskni
Sdílej: