MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Našel by se tu někdo, kdo má zkušenosti s provozem něčeho podobného? V mém případě se jedná o storage Dell MD3000i, což by měl být stejný HW jako IBM DS4000.
Jak jsem zmínil přistupuji k němu přes iSCSI porty, které má celkem 4. Mám k němu připojené dva servery na přímo (tzn. do každého serveru dva porty). Víceméně tato konfigurace funguje, pokud pominu chyby, které jsou podle Dellu "normální" - v konzoli se při připojení na portál anebo listování disků objevují I/O chyby 20MB LUNu, který je pro nějaké zvláštní účely.
Můj problém tkví v tom, že když vypnu jednu ze síťovek:
1) v době kdy se na úložiště nepřistupuje, multipath zareaguje během 20 s
2) v době, kdy na úložiště zapisuji, multipath zareaguje po více než minutě
Pokud sleduji stav sessions příkazem iscsiadm -m session -P 2,tak v prvním případě je vidět, že ztrátu zaznamená za méně než 10 s. V druhém ale čekám téměř minutu. Testy jsem prováděl při zápisu v jednom threadu, nevím tedy, zda se čas prodlužuje s více souběžnými operacemi...
V iscsid.conf mám nastaveny všechny timeouty velmi nízko. Tak trochu z toho podezírám modul rdac (který zde slouží ke kontrole cest) protože v sobě má nastavený nějaký timeout na 60000 ms.
Měl by někdo nějaký nápad nebo malinkou myšlenku? Mám totiž obavy, že kdyby všechny virtuální stroje musely při problému čekat minutu až dvě než se vzpamatuje disk, tak by dříve popadaly...
Jediné co mne napadlo je, zkompilovat si modul dm-rdac s upraveným timeoutem ve zdrojácích, ale nevím, jestli je to dobrý nápad, protože netuším, jak to uvnitř funguje. Co bych měl asi zmínit, že jedu na Lennym (Debian).
Přikládám konfiguráky /etc/multipath.conf a /etc/iscsi/iscsid.conf
Řešení dotazu:
Tak problém částečně odhalen - při zápisu mnoha malých souborů reaguje multipath na odpojení síťovky rychle. Problém tedy bude pravděpodobně v nějakém bufferu...
Po dlouhé době jsem rozhodl podělit se o řešení. Vždycky jsem dostal storage do stavu, že nějakou dobu fungoval, ale třeba po třech týdnech došlo k nepříjemnému zpanikaření kernelu na obou strojích, které k úložišti přistupují. Po velmi dlouhém bádání a doslova pokusech jsem se rozhodl znovu obrátit na podporu Dellu, která mne ale odpálkovala, že nepoužívám podporovaný systém. Nakonec jsem zkusil nasadit CentOS a rázem se situace zlepšila. I/O chyby se objevují sice stejně, ale je jich podstatně méně. Pády systémů naprosto vymizely.
Jaké z toho plyne ponaučení? Dell pro open source Linux nebrat!
S Xenem jsem nikdy nepracoval. Dell se žene zejména za ziskem, o nějaké větší podpoře nemůže být řeč. Jednou jsem v noci volal na jejich hotline a přepojilo mne to na nějaký mezinárodní helpdesk odkud mi nebyli schopni poradit. Na druhou stranu jejich HW servis funguje velmi dobře.
K rychlosti můžu říct jen toto - mám to připojené přes všechny čtyři síťovky ke dvěma serverům. I při minimálním vytížení z toho jen s obtížemi dostanu více jak 80MB/s z jednoho stroje. Údajně je to tak úmyslně. Pokud nastavíte multipath do nějakého load balanced režimu (který mimochodem toto úložiště nepodporuje), dají se z toho dostat chvílemi slušné rychlosti, ale s tím také spousta chyb.
Dost jsem se s tím natrápil a dnes už bych sáhnul po jiném výrobci nebo ještě lépe po nějaké skládačce (třeba Supermicro), kde budu mít vždycky možnost nastavit si systém přesně podle mých potřeb. Nemám rád neprůhledná řešení. Jen pro zajímavost v tomto úložišti tepe Windows (pravděpodobně Windows Embeded)... Navíc už dvakrát se mi stalo, že jeden z management portů přestal fungovat, dokud jsem úložiště natvrdo nevypnul a znova zapnul.
Pokud se chcete pobavit více, napište mi na email nebo jabber, který naleznete v mém profilu.
root@xenserver ~]# multipath -ll -v2 36a4badb0004ee06f0000039a4c10a9fedm-6 DELL,MD3000i [size=1000G][features=0][hwhandler=1 rdac] \_ round-robin 0 [prio=200][active] \_ 34:0:0:0 sdg 8:96 [active][ready] \_ 33:0:0:0 sdd 8:48 [active][ready]dale jsem vygoogloval, ze ty chyby od toho kernelu jsou vycemene v poradku, ze je to dano treba u toho dell trosku jinym nastanevim toho hwhandleru a rdac, citrix na to ma primo specialni utilitu, co nastavi jadro (initrd) a pak samotne moduly, specialne pro ten dell - zatim jsem neresil ... 3. Pruchodnost je asi OK. ja to mam zapojene "trosku blbe" mam na xenech bond (round-robin) co na SW iSCSCI (slackware + bond) na SAS pole dava cca 100-120 MB/s, vzdy ale obe sitovky pripojeny pres jeden switch (3com) na DELU jsou SATA a docetl jsem se, ze PRIMO ten DELL, pokud ma SAS chova se uplne jinak
end_request: I/O error, dev sdc, sector 0 end_request: I/O error, dev sdf, sector 0 end_request: I/O error, dev sdc, sector 0 end_request: I/O error, dev sdf, sector 0Ovsem tyto hlasky chodi jen, kdyz: vytvaris novy virtualni disk, hybas s vitrualnim ulozistem jako celkem, kopirujes image a tak .. Pri chodu vitrualniho stroje to nedela ... Pro me je vysledek, ze to neresim, necham to zit takto .. Uvidim, co prinese xenserver 5.6 (ten nasadim az casem ..)
Tiskni
Sdílej: