Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Dobry den,
Omlouvam se, ale nejsem schopen nainstalovat wireshark. Ne ze bych to nedokazal, ale nemohu kvuli nedostatku mista na oddilu pro kompilator (gcc), ktery wireshark potrebuje. Nepocital jsem se systemem na dlouho.
Pokud to nejak pomuze, do prilohy prikladam capture soubor wiresharku z windowsu.
nemusite kvuli tomu instalovat wireshark. Staci tcpdump a pomoci nej zapsat do souboru. Nejak jsem nepochopil, proc jste prikladal trace z windows. Je problem i tam?
tcpdump -i eth0 -n -s0 -w /tmp/trace.pcap
Trace z windows jsem prikladal ciste ze zoufalstvi.
Dekuji za tcpdump. Jeho vypis je v priloze.
Poznamka: Ten vypis je prefiltrovany - ve wiresharku (ve windows) jsem z nej odstranil udp pakety filtrem !(ip.dst == 233.10.47.80). Je to proto, ze na 500 paketu pro ostatni destinace pripadalo zhruba 34000 onech vyfiltrovanych. Hadam, ze to je strahovska televize. Pokud by nekoho zajimal cely vypis, at se ozve.
RX packets:32972 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:23 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0to jste opravdu vyslal jen 23 paketu a prijal temer 33tisic ?
To vypada na proxy.. co ten wifi router ?
NN
Proxy se mi moc nezda - tady na strahove si nejsem jist, ale nemel bych byt za NATem - jak rikam - mam verejnou ip. Doma proxy neni - na routeru je nastaveno akorat filtrovani mac adres + pro wifi wep sifrovani, ale to funguje (tedy pokud prepnu na fedore SElinux do permissive modu - rval, ze neche povolit suplikanta).
http_proxy
, ftp_proxy
).
Pardon, spatne jsem se vyjadril - u nas na Strahove, kdo je za NATem (kvuli nedostatku adres), musi si v prohlizeci nastavit proxy cache.sh.cvut.cz:3128. Ja ji (ani jinou) nastavenou nemam ani v prostredi, ani v prohlizeci. Samozrejme jsem ji zkousel nastavovat, ale to potom nesel ani google (viz. vyse).
zkusit
telnet google.com 80
Telnet se ke googlu pripoji. Jelikoz jsem s telnetem nikdy nedelal, zkusil jsem zadat nejaky prikaz, ktery jsem nasel v manualu. Hadam, ze googlu se ten dotaz nelibil, tak mi poslal kod 400. V priloze je muj kratky rozhovor s nim.
opravdu nikdo netusi?
Nerikej,ze ti jde telnet na 80-ku jen na google a na ostatni stranky ti nejde
i kdyz skusis primo IP ?
NN
telnet se sice k seznamu pripoji, ale uz nekomunikuje (dal jsem prikaz send request a telnet akorat donekonecna cekal). Google komunikuje - viz. nejaka priloha vyse.
V DNS problem neni, pripojim se jak pres jmeno, tak pres IP
GET / HTTP/1.0 Host: www.seznam.cz(na konci je potřeba dát 2× Enter, dotaz je ukončen prázdným řádkem). Jako odpověď byste měl dostat HTML kód titulní stránky.
Host
je direktíva zavedená až v HTTP/1.1. Host
je hlavička běžně používaná dávno před HTTP 1.1, dnes se bez ní neobejdete i když posíláte požadavek v HTTP 1.0. Změna je jenom v tom, že v HTTP 1.1 je už hlavička Host
povinná.
telnet sa pripoji - to znamena treba potom komunikovat HTTP protokolom (aspon GET / HTTP/1.1 a dva krat enter)
meno aj ip funguje kde? iba v telnete, alebo aj v browseri (napr. http://77.75.76.3/
)?
Tak jsem zkusil nainstalovat fedoru (stejnou verzi) na starsi notebook a tam jde internet bez problemu. Stejne nastaveni, stejna mac adresa, stejna ip, stejna sit - proste vsechno. Jestli napada nekoho neco jineho nez ovladac, tak mi to prosim prozradte. Jinak jdu asi hledat na google jak preinstalovat ovladac.
Dekuji vsem.
Petr
Tiskni
Sdílej: