Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dobry den,
Omlouvam se, ale nejsem schopen nainstalovat wireshark. Ne ze bych to nedokazal, ale nemohu kvuli nedostatku mista na oddilu pro kompilator (gcc), ktery wireshark potrebuje. Nepocital jsem se systemem na dlouho.
Pokud to nejak pomuze, do prilohy prikladam capture soubor wiresharku z windowsu.
nemusite kvuli tomu instalovat wireshark. Staci tcpdump a pomoci nej zapsat do souboru. Nejak jsem nepochopil, proc jste prikladal trace z windows. Je problem i tam?
tcpdump -i eth0 -n -s0 -w /tmp/trace.pcap
Trace z windows jsem prikladal ciste ze zoufalstvi.
Dekuji za tcpdump. Jeho vypis je v priloze.
Poznamka: Ten vypis je prefiltrovany - ve wiresharku (ve windows) jsem z nej odstranil udp pakety filtrem !(ip.dst == 233.10.47.80). Je to proto, ze na 500 paketu pro ostatni destinace pripadalo zhruba 34000 onech vyfiltrovanych. Hadam, ze to je strahovska televize. Pokud by nekoho zajimal cely vypis, at se ozve.
RX packets:32972 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:23 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0to jste opravdu vyslal jen 23 paketu a prijal temer 33tisic ?
To vypada na proxy.. co ten wifi router ?
NN
Proxy se mi moc nezda - tady na strahove si nejsem jist, ale nemel bych byt za NATem - jak rikam - mam verejnou ip. Doma proxy neni - na routeru je nastaveno akorat filtrovani mac adres + pro wifi wep sifrovani, ale to funguje (tedy pokud prepnu na fedore SElinux do permissive modu - rval, ze neche povolit suplikanta).
http_proxy
, ftp_proxy
).
Pardon, spatne jsem se vyjadril - u nas na Strahove, kdo je za NATem (kvuli nedostatku adres), musi si v prohlizeci nastavit proxy cache.sh.cvut.cz:3128. Ja ji (ani jinou) nastavenou nemam ani v prostredi, ani v prohlizeci. Samozrejme jsem ji zkousel nastavovat, ale to potom nesel ani google (viz. vyse).
zkusit
telnet google.com 80
Telnet se ke googlu pripoji. Jelikoz jsem s telnetem nikdy nedelal, zkusil jsem zadat nejaky prikaz, ktery jsem nasel v manualu. Hadam, ze googlu se ten dotaz nelibil, tak mi poslal kod 400. V priloze je muj kratky rozhovor s nim.
opravdu nikdo netusi?
Nerikej,ze ti jde telnet na 80-ku jen na google a na ostatni stranky ti nejde
i kdyz skusis primo IP ?
NN
telnet se sice k seznamu pripoji, ale uz nekomunikuje (dal jsem prikaz send request a telnet akorat donekonecna cekal). Google komunikuje - viz. nejaka priloha vyse.
V DNS problem neni, pripojim se jak pres jmeno, tak pres IP
GET / HTTP/1.0 Host: www.seznam.cz(na konci je potřeba dát 2× Enter, dotaz je ukončen prázdným řádkem). Jako odpověď byste měl dostat HTML kód titulní stránky.
Host
je direktíva zavedená až v HTTP/1.1. Host
je hlavička běžně používaná dávno před HTTP 1.1, dnes se bez ní neobejdete i když posíláte požadavek v HTTP 1.0. Změna je jenom v tom, že v HTTP 1.1 je už hlavička Host
povinná.
telnet sa pripoji - to znamena treba potom komunikovat HTTP protokolom (aspon GET / HTTP/1.1 a dva krat enter)
meno aj ip funguje kde? iba v telnete, alebo aj v browseri (napr. http://77.75.76.3/
)?
Tak jsem zkusil nainstalovat fedoru (stejnou verzi) na starsi notebook a tam jde internet bez problemu. Stejne nastaveni, stejna mac adresa, stejna ip, stejna sit - proste vsechno. Jestli napada nekoho neco jineho nez ovladac, tak mi to prosim prozradte. Jinak jdu asi hledat na google jak preinstalovat ovladac.
Dekuji vsem.
Petr
Tiskni
Sdílej: