Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Dobry den,
Omlouvam se, ale nejsem schopen nainstalovat wireshark. Ne ze bych to nedokazal, ale nemohu kvuli nedostatku mista na oddilu pro kompilator (gcc), ktery wireshark potrebuje. Nepocital jsem se systemem na dlouho.
Pokud to nejak pomuze, do prilohy prikladam capture soubor wiresharku z windowsu.
nemusite kvuli tomu instalovat wireshark. Staci tcpdump a pomoci nej zapsat do souboru. Nejak jsem nepochopil, proc jste prikladal trace z windows. Je problem i tam?
tcpdump -i eth0 -n -s0 -w /tmp/trace.pcap
Trace z windows jsem prikladal ciste ze zoufalstvi.
Dekuji za tcpdump. Jeho vypis je v priloze.
Poznamka: Ten vypis je prefiltrovany - ve wiresharku (ve windows) jsem z nej odstranil udp pakety filtrem !(ip.dst == 233.10.47.80). Je to proto, ze na 500 paketu pro ostatni destinace pripadalo zhruba 34000 onech vyfiltrovanych. Hadam, ze to je strahovska televize. Pokud by nekoho zajimal cely vypis, at se ozve.
RX packets:32972 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:23 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0to jste opravdu vyslal jen 23 paketu a prijal temer 33tisic ?
To vypada na proxy.. co ten wifi router ?
NN
Proxy se mi moc nezda - tady na strahove si nejsem jist, ale nemel bych byt za NATem - jak rikam - mam verejnou ip. Doma proxy neni - na routeru je nastaveno akorat filtrovani mac adres + pro wifi wep sifrovani, ale to funguje (tedy pokud prepnu na fedore SElinux do permissive modu - rval, ze neche povolit suplikanta).
http_proxy
, ftp_proxy
).
Pardon, spatne jsem se vyjadril - u nas na Strahove, kdo je za NATem (kvuli nedostatku adres), musi si v prohlizeci nastavit proxy cache.sh.cvut.cz:3128. Ja ji (ani jinou) nastavenou nemam ani v prostredi, ani v prohlizeci. Samozrejme jsem ji zkousel nastavovat, ale to potom nesel ani google (viz. vyse).
zkusit
telnet google.com 80
Telnet se ke googlu pripoji. Jelikoz jsem s telnetem nikdy nedelal, zkusil jsem zadat nejaky prikaz, ktery jsem nasel v manualu. Hadam, ze googlu se ten dotaz nelibil, tak mi poslal kod 400. V priloze je muj kratky rozhovor s nim.
opravdu nikdo netusi?
Nerikej,ze ti jde telnet na 80-ku jen na google a na ostatni stranky ti nejde
i kdyz skusis primo IP ?
NN
telnet se sice k seznamu pripoji, ale uz nekomunikuje (dal jsem prikaz send request a telnet akorat donekonecna cekal). Google komunikuje - viz. nejaka priloha vyse.
V DNS problem neni, pripojim se jak pres jmeno, tak pres IP
GET / HTTP/1.0 Host: www.seznam.cz(na konci je potřeba dát 2× Enter, dotaz je ukončen prázdným řádkem). Jako odpověď byste měl dostat HTML kód titulní stránky.
Host
je direktíva zavedená až v HTTP/1.1. Host
je hlavička běžně používaná dávno před HTTP 1.1, dnes se bez ní neobejdete i když posíláte požadavek v HTTP 1.0. Změna je jenom v tom, že v HTTP 1.1 je už hlavička Host
povinná.
telnet sa pripoji - to znamena treba potom komunikovat HTTP protokolom (aspon GET / HTTP/1.1 a dva krat enter)
meno aj ip funguje kde? iba v telnete, alebo aj v browseri (napr. http://77.75.76.3/
)?
Tak jsem zkusil nainstalovat fedoru (stejnou verzi) na starsi notebook a tam jde internet bez problemu. Stejne nastaveni, stejna mac adresa, stejna ip, stejna sit - proste vsechno. Jestli napada nekoho neco jineho nez ovladac, tak mi to prosim prozradte. Jinak jdu asi hledat na google jak preinstalovat ovladac.
Dekuji vsem.
Petr
Tiskni
Sdílej: