Linus Torvalds vydal jádro Linux 6.19. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Do prodeje jde tichá bezdrátová herní myš Logitech PRO X2 SUPERSTRIKE s analogovými spínači s haptickou odezvou (HITS, Haptic Inductive Trigger System). Cena je 4 459 Kč.
Microsoft na GitHubu zveřejnil zdrojový kód projektu LiteBox, jedná se o 'knihovní operační systém' (library OS) zaměřený na bezpečnost, využívající systémovou architekturu LVBS k ochraně jádra před útoky z uživatelského prostoru. LiteBox je napsán v Rustu a uvolněný pod licencí MIT. Projekt je teprve v rané fázi vývoje.
BreezyBox je open-source shell a virtuální terminál pro populární jednočip ESP32. Nabízí základní unixové příkazy, sledování aktuálního pracovního adresáře (CWD), jednoduchý instalátor a spouštěč aplikací v podobě ELF binárních souborů, zabudovaný HTTP server nebo třeba ovládání WiFi - ukázka použití coby 'malého osobního počítače'. Ačkoliv je BreezyBox inspirovaný BusyBoxem, oproti němu má tento projekt několik externích závislostí, zejména na ESP-IDF SDK. BreezyBox je dostupný pod licencí MIT.
Byl představen cross-assembler xa.sh, napsaný čistě v Bourne shell skriptu. Tento nástroj umožňuje zpracovávat assemblerový kód pro Intel 8080, přičemž je možné snadno přidat podporu i pro další architektury, například 6502 a 6809. Skript využívá pouze různé běžné unixové příkazy jako jsou awk, sed nebo printf. Skript si lze stáhnout z GitHubového repozitáře projektu.
Byla představena nová verze modelu Claude Opus 4.6 od společnosti Anthropic. Jako demonstraci možností Anthropic využil 16 agentů Claude Opus 4.6 k vytvoření kompilátoru jazyka C, napsaného v programovacím jazyce Rust. Claude pracoval téměř autonomně, projekt trval zhruba dva týdny a náklady činily přibližně 20 000 dolarů. Výsledkem je fungující kompilátor o 100 000 řádcích kódu, jehož zdrojový kód je volně dostupný na GitHubu pod licencí Creative Commons.
Kultovní britský seriál The IT Crowd (Ajťáci) oslavil dvacáté výročí svého prvního vysílání. Sitcom o dvou sociálně nemotorných pracovnících a jejich nadřízené zaujal diváky svým humorem a ikonickými hláškami. Seriál, který debutoval v roce 2006, si i po dvou dekádách udržuje silnou fanouškovskou základnu a pravidelně se objevuje v seznamech nejlepších komedií své doby. Nedávné zatčení autora seriálu Grahama Linehana za hatecrime však vyvolává otázku, jestli by tento sitcom v současné Velké Británii vůbec vznikl.
Společnost JetBrains oznámila, že počínaje verzí 2026.1 budou IDE založená na IntelliJ ve výchozím nastavení používat Wayland.
Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska podala žádost o vypuštění jednoho milionu satelitů na oběžnou dráhu kolem Země, odkud by pomohly zajistit provoz umělé inteligence (AI) a zároveň šetřily pozemské zdroje. Zatím se ale neví, kdy by se tak mělo stát. V žádosti Federální komisi pro spoje (FCC) se píše, že orbitální datová centra jsou nejúspornějším a energeticky nejúčinnějším způsobem, jak uspokojit rostoucí poptávku po
… více »Byla vydána nová verze 2.53.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 70 vývojářů, z toho 21 nových. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
... a pod rootem s time neni zadny problem. Zkusel jsem vsechno mozne ve fstab vc. gid, uid, dmask, fmask, umask, ale situace se vubec nemeni, takze predpokladam ze problem je nekde jinde, ale vubec netusim kde.
ll /mnt/blr/
ls: cannot access /mnt/blr/.: Permission denied
ls: cannot access /mnt/blr/..: Permission denied
ls: cannot access /mnt/blr/File1: Permission denied
ls: cannot access /mnt/blr/File2: Permission denied
ls: cannot access /mnt/blr/File3: Permission denied
ls: cannot access /mnt/blr/File4: Permission denied
ls: cannot access /mnt/blr/File5 Permission denied
total 0
d????????? ? ? ? ? ? .
d????????? ? ? ? ? ? ..
?????????? ? ? ? ? ? File1
?????????? ? ? ? ? ? File2
?????????? ? ? ? ? ? File3
?????????? ? ? ? ? ? File4
?????????? ? ? ? ? ? File5
su pod rootem:
ll /mnt/blr/
total 12
drw-r--r-- 7 1005 users 464 May 12 21:17 .
drwxr-xr-x 8 root root 216 May 13 11:05 ..
drw-r--r-- 2 1005 users 152 May 12 21:17 File1
drw-r--r-- 2 1005 users 184 May 12 21:17 File2
drw-r--r-- 2 1005 users 180 May 12 21:17 File3
drw-r--r-- 2 1005 users 168 May 12 21:17 File4
drw-r--r-- 2 1005 users 224 May 12 21:17 File5
nevite nekdo, ta hromada otazniku vypada, ze na to nejde pod uzivatelem pristoupit.
Co mas ve fstab, pripadne jak to mountujes?
NN
ted tam mam zrovna tohle, ale uz jsem zkousel vsechno mozny. me to porad pripada jako problem UDF vs. udev, ale to by zase neslo ani pod rootem ne?
/dev/sr0 /mnt/blr auto users,uid=1005,gid=100,umask=0000 0 0
Já mám ve fstabu toto:
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
a připojení je v pořádku i pro uživatele
tak bouzel, tady to nezabira. Doufam, ze neni problem v tom ze ten BD byl vypaleny pod win pres Power2Go.
Ten vypis poz userem cely blika cervene, jako kdyz chybi sym link. Vim ze to s tim nema co delat, spis pro ilustraci.
jsem. otevrel jsem na to bug: bugs.gentoo.org/show_bug.cgi
Tiskni
Sdílej: