Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Nastavil jsem si akcelerovaný desktop v ubuntu 9.04. Mám grafiku Intel GMA 4500MHD. Ale systém občas zatuhával. Občas jen grafika, někdy i celé jádro. Inu zkompiloval jsem si jádro 2.6.29.3 vanilla. Systém přestal zatuhávat, ale po spuštění spořiče obrazovky se opět kousnul. Inu nainstaloval jsem si nejnovější ovladače od intelu 2.7.0, přestalo se to sekat. Ovšem rozhodl jsem se, že si změním spořič, po změně na jiný se opět vše seklo. Tohle je absolutně nefunkční stav. Nerad čekám až se to sekne při nejbližší příležitosti. Jakým způsobem rozchodit akceleraci bez zatuhávání systému? V xorg.conf nemám nic, podle logu jsem zjistil, že se používá EXA. Když jsem nastavil UXA, bylo to hrozně pomalý a hned se to seklo, takže EXA jediné řešení. Dále mám problém, že občas po nastartování systému mám malý rozlišení v GDM obrazovce, přičemž stačí restart x serveru a spraví se to.
Nestačilo by něco nastavit v xorg.conf?
Skvělý, vypnul jsem akceleraci a teď se mi to seká i při přehrávání videa.
Co myslíš tim "vypnul akceleraci"? Podpora 3D akcelerace na grafické kartě nebo kompozitní správce (Compiz)?
Většinou nemám sílu to řešit... Každá distribuce funguje jinak.. Třeba na Ubuntu mi má INTEL GMA 3100 se kousala a různě problikávala... na gentoo nešla vůbec na Fedoře to jede zatím dobře...
Tiskni
Sdílej: