Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dobrý den,
Nainstaloval jsem si linux, na disc ( vedle widows... ) a při instalaci jsem zadal že linux může využívat 3GB paměti ( z těch 300GB co mám ) po nějaké době co jsem si oblíbil linux a windows sem přestal používat mi místo 3GB přestalo stačit ( Nainstalované hry mají 2.8 GB xD ) tak se ptám, jetli je nějak možné zvětšit místo na discu využívané linuxem např na 50GB.. atd..
Již mě napadla možnost provést instalaci znovu a zadat všechno místo na discu ALE mám noteboook Acer aspire 6935G a TEN je jeden z notebooků na kterým po instalaci nefunguje zvuk ( abych ho zprovoznil - posledně jsem musel asi 5 dní procházet fóra a zkoušet různé způsoby jak na TO.. to se mi podstupovat rozhodně nechce..
Zatím využívám provizorně místo využívané widows... Něco uložím do host kde je windows ( ta složka využívá něco kolem 300GB a volných je tam jen 279... Jenomžě to neřeší můj problém, Stejně když něco nainstaluju na se to ukládá do domovské složky a tem je volno jen 0,2GB což nestačí skoro na nic,...!
Děkuji za odpověd..
Orezat wokna. Nastroje jako fdisk, fips..
NN
Mno jestli to dobře chápu tak Linux běží z image souboru který je umístěn na disku s windows. Tedy nelze to řešit fdiskem ani podobnými věcmi. Pomohlo by vytvořit nový, prázdný obraz disku který by se připojil k existujícímu (běžícímu) systému. To ale není zcela triviální úkol..
Vytvořit image není nic těžkého. Pokud chcete třeba 50GB, napíšete do terminálu
dd if=/dev/zero of=/host/novy_linuxovy_disk.img bs=1k count=50M
potom již jen image naformátujete, třeba na ext3
mkfs.ext3 /host/novy_linuxovy_disk.img
Nic složitého. Problém ovšem nastane když chcete takový "disk" připojit k systému. Standardně stačí sice jen vytvořít adresář, třeba mkdir /mnt/novydisk
a potom do něj image připojit přes loopback mount -o loop /host/novy_linuxovy_disk.img /mnt/novydisk
, ale to neřeší váš problém s nedostatkem místa pro balíčkovač, který instaluje nové programy téměř bezvýhradně do adresáře /usr.
To se dá řešit zkopírováním obsahu vašeho /usr na tento nový image cp -dpr /usr/* /mnt/novydisk
a následným odpojením a opětovným připojením image umount /mnt/novydisk && mount -o loop /host/novy_linuxovy_disk.img /usr
, což je pro trvalé nastavení nutné doplnit přidáním příslušného řádku do /etc/fstab
/host/novy_linuxovy_disk.img /usr ext3 defaults 1 1
Ale tohle už je hraní si se systémem a je to na vlastní nebezpečí..
Jinak doporučuju se na takové kejkle vykašlat, zvlášť v případě začátečníka.. Raději Windows i Linux smaž, a naformátuj a rozděl normálně disk na oddíly (partitions) extra pro Linux a Windows. Řešení které využívá image na Win disku je méně konzistentní, pomalejší a obvykle se nepoužívá..
Tiskni
Sdílej: