Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Dobrý den,
Nainstaloval jsem si linux, na disc ( vedle widows... ) a při instalaci jsem zadal že linux může využívat 3GB paměti ( z těch 300GB co mám ) po nějaké době co jsem si oblíbil linux a windows sem přestal používat mi místo 3GB přestalo stačit ( Nainstalované hry mají 2.8 GB xD ) tak se ptám, jetli je nějak možné zvětšit místo na discu využívané linuxem např na 50GB.. atd..
Již mě napadla možnost provést instalaci znovu a zadat všechno místo na discu ALE mám noteboook Acer aspire 6935G a TEN je jeden z notebooků na kterým po instalaci nefunguje zvuk ( abych ho zprovoznil - posledně jsem musel asi 5 dní procházet fóra a zkoušet různé způsoby jak na TO.. to se mi podstupovat rozhodně nechce..
Zatím využívám provizorně místo využívané widows... Něco uložím do host kde je windows ( ta složka využívá něco kolem 300GB a volných je tam jen 279... Jenomžě to neřeší můj problém, Stejně když něco nainstaluju na se to ukládá do domovské složky a tem je volno jen 0,2GB což nestačí skoro na nic,...!
Děkuji za odpověd..
Orezat wokna. Nastroje jako fdisk, fips..
NN
Mno jestli to dobře chápu tak Linux běží z image souboru který je umístěn na disku s windows. Tedy nelze to řešit fdiskem ani podobnými věcmi. Pomohlo by vytvořit nový, prázdný obraz disku který by se připojil k existujícímu (běžícímu) systému. To ale není zcela triviální úkol..
Vytvořit image není nic těžkého. Pokud chcete třeba 50GB, napíšete do terminálu
dd if=/dev/zero of=/host/novy_linuxovy_disk.img bs=1k count=50M
potom již jen image naformátujete, třeba na ext3
mkfs.ext3 /host/novy_linuxovy_disk.img
Nic složitého. Problém ovšem nastane když chcete takový "disk" připojit k systému. Standardně stačí sice jen vytvořít adresář, třeba mkdir /mnt/novydisk
a potom do něj image připojit přes loopback mount -o loop /host/novy_linuxovy_disk.img /mnt/novydisk
, ale to neřeší váš problém s nedostatkem místa pro balíčkovač, který instaluje nové programy téměř bezvýhradně do adresáře /usr.
To se dá řešit zkopírováním obsahu vašeho /usr na tento nový image cp -dpr /usr/* /mnt/novydisk
a následným odpojením a opětovným připojením image umount /mnt/novydisk && mount -o loop /host/novy_linuxovy_disk.img /usr
, což je pro trvalé nastavení nutné doplnit přidáním příslušného řádku do /etc/fstab
/host/novy_linuxovy_disk.img /usr ext3 defaults 1 1
Ale tohle už je hraní si se systémem a je to na vlastní nebezpečí..
Jinak doporučuju se na takové kejkle vykašlat, zvlášť v případě začátečníka.. Raději Windows i Linux smaž, a naformátuj a rozděl normálně disk na oddíly (partitions) extra pro Linux a Windows. Řešení které využívá image na Win disku je méně konzistentní, pomalejší a obvykle se nepoužívá..
Tiskni
Sdílej: