Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Dobrý den,
Nainstaloval jsem si linux, na disc ( vedle widows... ) a při instalaci jsem zadal že linux může využívat 3GB paměti ( z těch 300GB co mám ) po nějaké době co jsem si oblíbil linux a windows sem přestal používat mi místo 3GB přestalo stačit ( Nainstalované hry mají 2.8 GB xD ) tak se ptám, jetli je nějak možné zvětšit místo na discu využívané linuxem např na 50GB.. atd..
Již mě napadla možnost provést instalaci znovu a zadat všechno místo na discu ALE mám noteboook Acer aspire 6935G a TEN je jeden z notebooků na kterým po instalaci nefunguje zvuk ( abych ho zprovoznil - posledně jsem musel asi 5 dní procházet fóra a zkoušet různé způsoby jak na TO.. to se mi podstupovat rozhodně nechce..
Zatím využívám provizorně místo využívané widows... Něco uložím do host kde je windows ( ta složka využívá něco kolem 300GB a volných je tam jen 279... Jenomžě to neřeší můj problém, Stejně když něco nainstaluju na se to ukládá do domovské složky a tem je volno jen 0,2GB což nestačí skoro na nic,...!
Děkuji za odpověd..
Orezat wokna. Nastroje jako fdisk, fips..
NN
Mno jestli to dobře chápu tak Linux běží z image souboru který je umístěn na disku s windows. Tedy nelze to řešit fdiskem ani podobnými věcmi. Pomohlo by vytvořit nový, prázdný obraz disku který by se připojil k existujícímu (běžícímu) systému. To ale není zcela triviální úkol..
Vytvořit image není nic těžkého. Pokud chcete třeba 50GB, napíšete do terminálu
dd if=/dev/zero of=/host/novy_linuxovy_disk.img bs=1k count=50M
potom již jen image naformátujete, třeba na ext3
mkfs.ext3 /host/novy_linuxovy_disk.img
Nic složitého. Problém ovšem nastane když chcete takový "disk" připojit k systému. Standardně stačí sice jen vytvořít adresář, třeba mkdir /mnt/novydisk
a potom do něj image připojit přes loopback mount -o loop /host/novy_linuxovy_disk.img /mnt/novydisk
, ale to neřeší váš problém s nedostatkem místa pro balíčkovač, který instaluje nové programy téměř bezvýhradně do adresáře /usr.
To se dá řešit zkopírováním obsahu vašeho /usr na tento nový image cp -dpr /usr/* /mnt/novydisk
a následným odpojením a opětovným připojením image umount /mnt/novydisk && mount -o loop /host/novy_linuxovy_disk.img /usr
, což je pro trvalé nastavení nutné doplnit přidáním příslušného řádku do /etc/fstab
/host/novy_linuxovy_disk.img /usr ext3 defaults 1 1
Ale tohle už je hraní si se systémem a je to na vlastní nebezpečí..
Jinak doporučuju se na takové kejkle vykašlat, zvlášť v případě začátečníka.. Raději Windows i Linux smaž, a naformátuj a rozděl normálně disk na oddíly (partitions) extra pro Linux a Windows. Řešení které využívá image na Win disku je méně konzistentní, pomalejší a obvykle se nepoužívá..
Tiskni
Sdílej: