Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
#nainštalovať si Windows na vyhradené miesto na oddiele disku a využívať tak #kompletné programové vybavenie operačného systému.
Toto uz davno ve wine nefunguje. Pred par lety to slo, ale tento pristup byl vyvojari wine odstrihnut.
Ty nainstalovane Windows i s jejich dll a s registrama jsou od XP vyse uz takova prasarna, ze wine to nedokaze pouzit.
Funguje pouze prvni cesta, mit nainstalovane wine a do neho instalovat windowsove aplikace. Wine se samozrejme vyviji dal, ale moznost pouzit instalaci windoows uz nepodporuje.
Jeste doplnuji, ze kdysi to chodilo pekne. Wine se dalo nakonfigurovat tak, ze videlo uplne identicke disky jako windows naimportovalo registry a aplikace netusily, ze nebezi pod windows.
Jenze on se format registru nezdokumentovane meni, dll toho nezdokumentovane delaji daleko vice treba overuji licenci, digitalni podpisy, jestli se nahoodou dll nezmenilo proti archivu atd. Takze se vyvojari wine rozhodli pro jednodussi cestu mit vlastni sadu zakladnich knihoven, ktere tvori virtulani windows pocitac.
To pouze odhaduji na zaklade cteni nekolika diskusi ve wine.
No, dnes opravdu do Wine celé Windows nenainstalujete. Wine je v podstatě sada knihoven, která nabízí funkce Windows API, tudíž umožňuje spouštění některých Windows aplikací pod Linuxem. Spoustu věcí takto zprovozníte, některé ale ne.
Druhou možností je použít třeba VirtualBox nebo VMWare. To jsou programy, které vám umožní emulovat jakoby celý počítač a do nich si můžete nainstalovat jaký operační systém chcete. Třeba Windows. Pod těmi Windows pak poběží v podstatě cokoliv, i to, co byste pod Wine nerozjel. Ale není to úplně ideální třeba na hry, přeci jen ta jedna mezivrstva emulace to může dost brzdit, nemusí být podpora na přímý přístup k hardwaru (3D akcelerace) atd.
Takže na hry bych spíš doporučil zkoušet Wine, ale na aplikace jako třeba MS Access (který jsem kdysi pod Wine ne a ne rozjet - resp. vše ostatní z Office chodilo, ale zrovna Access ne), je VirtualBox/VMWare řešením.
Tiskni Sdílej: