Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
#nainštalovať si Windows na vyhradené miesto na oddiele disku a využívať tak #kompletné programové vybavenie operačného systému.
Toto uz davno ve wine nefunguje. Pred par lety to slo, ale tento pristup byl vyvojari wine odstrihnut.
Ty nainstalovane Windows i s jejich dll a s registrama jsou od XP vyse uz takova prasarna, ze wine to nedokaze pouzit.
Funguje pouze prvni cesta, mit nainstalovane wine a do neho instalovat windowsove aplikace. Wine se samozrejme vyviji dal, ale moznost pouzit instalaci windoows uz nepodporuje.
Jeste doplnuji, ze kdysi to chodilo pekne. Wine se dalo nakonfigurovat tak, ze videlo uplne identicke disky jako windows naimportovalo registry a aplikace netusily, ze nebezi pod windows.
Jenze on se format registru nezdokumentovane meni, dll toho nezdokumentovane delaji daleko vice treba overuji licenci, digitalni podpisy, jestli se nahoodou dll nezmenilo proti archivu atd. Takze se vyvojari wine rozhodli pro jednodussi cestu mit vlastni sadu zakladnich knihoven, ktere tvori virtulani windows pocitac.
To pouze odhaduji na zaklade cteni nekolika diskusi ve wine.
No, dnes opravdu do Wine celé Windows nenainstalujete. Wine je v podstatě sada knihoven, která nabízí funkce Windows API, tudíž umožňuje spouštění některých Windows aplikací pod Linuxem. Spoustu věcí takto zprovozníte, některé ale ne.
Druhou možností je použít třeba VirtualBox nebo VMWare. To jsou programy, které vám umožní emulovat jakoby celý počítač a do nich si můžete nainstalovat jaký operační systém chcete. Třeba Windows. Pod těmi Windows pak poběží v podstatě cokoliv, i to, co byste pod Wine nerozjel. Ale není to úplně ideální třeba na hry, přeci jen ta jedna mezivrstva emulace to může dost brzdit, nemusí být podpora na přímý přístup k hardwaru (3D akcelerace) atd.
Takže na hry bych spíš doporučil zkoušet Wine, ale na aplikace jako třeba MS Access (který jsem kdysi pod Wine ne a ne rozjet - resp. vše ostatní z Office chodilo, ale zrovna Access ne), je VirtualBox/VMWare řešením.
Tiskni
Sdílej: