Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrej den, potřeboval bych se Vás poptat, jestli neznáte jiný způsob formátování disku, protože se mi nechce věřit, že celý disk F10 zformátuje za 6 vteřin, buď jsou nastaveny Fedory na rychlé formátování disku při instalaci, nebo jsem se potkal se supermoderním a superychlým Linuxem.
mkfs
nebo mkfs.*
. Ale i ty, pokud dáte disk jen zformátovat, budou takhle rychlé. Vytvoření těch pár tabulek, co se při formátování disku dělá, netrvá dlouho. Otázkou spíš je, co byste chtěl aby to formátování ještě dělalo, aby to trvalo tak dlouho.
sleep
.
Pri mkfs muzete dat parametr -c :
-c Check the device for bad blocks before building the file system.
Pak se vam bude zdat formatovani tak pomale, az vas to bude mrzet
Jenom poznámka: V podstatě rozlišujeme "low level format" a pak "vytvoření systému souborů -- formátování".
low level format -- dneska už provádí výhradně výrobce disku, jde o skutečné fyzické formátování.
vytvoření systému souborů ("formátování") -- na určitém oddílu se vytvoří systém souborů (ext3, fat32...)
To jestli je "formátování" pomalé, nebo rychlé záleží na tom, zda určitý formátovací program kontroluje chybné (vadné) sektory, či ne.
Aha, tak děkuju za vysvětlení. Takže to podle Vás není vada, dobrá a je vada, když jsem poprvé nainstaloval F10 po Windowsu (protože jsem měl už dost omezování od Windowsáckých programů pro ověření pravosti a omezování rychlosti PC od antivirů), tak vše šlo perfektně, ale když jsem začal tzv. experimentovat na Linuxu, tak jsem si to hodně zkazil a tak jsem potřeboval přeinstalovat Linux, ale co to? Když jsem si chtěl přehrát *.mp3, nebo *.flv aj. (je to jedno u jakého přehrávače u všech to bylo stejné), tak prostě šlo vše jaksi moc rychle až o cca 25% (myslím tím přehrávání). A právě to formátování jse mi nějak nezdalo, je to možná právě tím, že jsem ještě pořád zvyklý na Win.
Tiskni
Sdílej: